همه چیز درباره اتاق توزین

برخی از صنایع برای پیشبرد فعالیت های خود به تجهیزاتی نیاز دارند که با آن ها بتوان از مواد کاربردی نمونه برداری و وزن کشی انجام داد. یا این که بتوان آلودگی ها را از مواد مصرفی جدا کرد. اتاق توزین یک تجهیزات تصفیه بوده که به مکان هایی مانند داروسازی، تحقیقات میکروبیولوژیکی و آزمایش های علمی اختصاص داده شده است.

هر کارخانه یا آزمایشگاه تولید دارو دارای منطقه ای است که در آن مواد خام وزن شده و به ظروف تمیز منتقل می شوند. این منطقه به نام های مختلفی شناخته می شود. از جمله توزین، اتاق توزین و توزین مرکزی.

 

این اتاق برای ارائه یک محیط کاری کلاس 100 در حالت استراحت، با سیستم جابجایی داخلی برای اطمینان از محافظت از محصول، اپراتور و محیط اطراف طراحی شده است.  این اتاق باید در تمام آزمایشگاه ها استفاده شود.

دلیل این امر جلوگیری از ورود هر گونه آلودگی و ذرات میکروب دار و بالا رفتن میزان ایمنی کار در آزمایشگاه خواهد بود. سه اصل اساسی باید در طراحی هر اتاق نقش داشته باشد:

  • جریان یک طرفه مواد و پرسنل
  • تفکیک بین مواد خطرناک و غیر خطرناک
  • تفکیک مواد در انبار ها و فضای تولیدی

امروزه توزین به عنوان نقطه ورود و نقطه انتقال مواد از انبار و ورود به مناطق فرآیند در نظر گرفته می شود، بنابراین معیار هایی خاص برای این مکان تعیین می شود. یک اتاق نمونه برداری معمولی از سه بخش مرحله بندی مواد اولیه، نمونه برداری و مرحله بندی پروسه در حال کار تشکیل می شود. طراحی اتاق بستگی به نوع پردازشی دارد که در حین فرآیند انجام می شود.

 

تجهیزات اتاق توزین

تجهیزات اتاق توزین

دستگاه های توزین و اندازه گیری باید دقت مناسبی برای استفاده مورد نظر داشته باشند . برای اطمینان از نتایج دقیق در محدوده مناسب، کالیبره شوند. کالیبراسیون ترازو هر 3 تا 6 ماه یک بار طبق روش مرسوم انجام می شود. این رویه‌ ها اطمینان حاصل می‌ کنند که ترازو زمانی که برای نمونه برداری مواد برای دسته‌ های تجاری و محصولات دارویی استفاده می‌شود.

به طور دقیق و بدون خطا کار می کند. مورد دیگری که می توان برای تجهیزات این اتاق در نظر گرفت استفاده از پرده پی وی سی است .این پرده می تواند کیفیت جریان هوا را در اتاق توزین افزایش دهد. دستگاه های هواساز و هواساز هایژنیک برای توزیع هوای ورودی به اتاق ها به کار می روند. دوش هوا نیز یکی از تجهیزات اتاق تمیز است که برای پاک کردن آلودگی ها استفاده می شود.

مزایا  اتاق توزین

در این نوع اتاق ها مجرای هوا طراحی شده منحصر به فرد به طور موثر سر و صدا را کنترل می کند. طراحی جریان یکنواخت منطقه کار اصلی می تواند از اپراتور ها محافظت کند و از آلودگی محیط زیست جلوگیری کند.

این اتاق ها دارای فیلتر های اولیه، فیلتر های با راندمان بالا و فیلتر های هپا هستند. که برای حفظ پاکیزگی هوا و خارج کردن آلودگی ها استفاده می شوند. اتاق توزین دارای مزایای دیگری نیز می باشد. در ادامه به توضیح آن ها پرداخته خواهد شد:

  • فشار هوا

مهم ترین نکته در این اتاق منفی بودن فشار هوا است. این پروسه باعث می شود هیچ ذره ای نتواند در هوا معلق بماند.

  • امواج صوتی

در این اتاق مجرای هوایی طراحی می شود که سر و صدا را کنترل می کند.

  • جریان هوای یک طرفه عمودی

جریان هوای یک طرفه عمودی در منطقه کار نه تنها تضمین می کند که گرد و غبار جسم وزنی همراه با جریان هوا پایین می آید، بلکه در ناحیه پس زمینه پخش نمی شود، که می تواند از آلودگی متقابل جلوگیری کند و از محیط تمیز و سلامت اپراتور محافظت کند.

 

نحوه کار اتاق توزین

نحوه کار اتاق توزین

عملکرد اتاق به این صورت بوده که نوعی جریان هوای عمودی و یک طرفه فراهم می شود تا فشار منفی را در ناحیه کار ایجاد کند. بخشی از هوای تمیز در منطقه مورد استفاده  گردش می کند. بخشی از آن به منطقه مجاور تخلیه می شود تا از آلودگی متقاطع جلوگیری کند و  از میزان پاکیزگی بالا در کار اطمینان حاصل شود.

اتاق باید از بقیه قسمت های تولید جدا شود تا امکان جابجایی و توزیع آسان مواد بدون نشستن مواد روی یا آلوده کردن سایر فرآیند ها در منطقه تولید فراهم شود. کنترل های محیطی مناسب باید بر اساس الزامات موادی که قرار است نمونه برداری شوند حفظ شود. حتی در تولید محصولات دارویی با کمترین دقت، حداقل سطح باید کلاس 8 باشد.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

هر بار فقط یک ماده شیمیایی وارد این اتاق شده و استفاده می شود. مواد مورد نیاز برای هر دسته از محصول، نمونه برداری شده، وزن شده، تطبیق داده شده و از اتاق قبل از شروع دسته دوم مواد خارج می شود.

مواد وزن شده برای هر دسته محصول از دسته های دیگر جدا می شود. پالت های مورد استفاده برای نگهداری مواد توزین شده با شماره دسته، نام محصول، شماره پالت و تعداد کل پالت ها برچسب گذاری شده اند. پالت ها در یک منطقه مشخص شده با برچسب برای دسته بندی بیشتر قرار می گیرند.

آخرین چیزی که در یک اتاق تمیز نیاز دارید، مقابله با سر و صدای زیاد است. این مشکل در اتاق توزین وجود ندارد. سطح صدای کار 75 دسی بل است. با این نوع سطح سر و صدا، حتی می توانید بدون فریاد زدن در اطراف اتاق صحبت کنید.

جمع بندی

تجهیزات اصلی  عبارتند از: دوش هوا، جعبه عبور، پرده هوای اتاق تمیز، ژنراتور تجاری، فیلتر هوای اتاق تمیز، اتاق نمونه برداری، واحد فیلتر فن، واحد فیلتر هوا، اتاق توزین و فیلتر هواساز. به راحتی می توان فهمید وقتی برای اولین بار قصد خرید اتاق را دارید انتخاب آن چندان کار ساده ای نیست. اولین چیزی که همیشه باید در نظر داشته باشید.

نیازهای تعمیر و نگهداری برای یک اتاق خاص است. اتاق های توزین مختلف متفاوت ساخته می شوند. بنابراین، برخی از آن ها احتمالاً نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری نسبت به دیگران دارند.

اطمینان حاصل کنید مدلی که دریافت می کنید نیازی به تعمیر و نگهداری دائمی ندارد.

 اگر این اتاق مدام خراب شود، ممکن است در روند کار شما تداخل ایجاد شود. استفاده از اتاق کار سختی نیست. محل توزین باید به طور مرتب تمیز شود. این کار در مورد تجهیزاتی که در اتاق استفاده می شود نیز صدق می کند. 

 

خرید اتاق توزین از اکیاس فیلتر

خرید اتاق توزین از اکیاس فیلتر

اکیاس راهنمای جامعی در مورد نحوه کار و نگهداری اتاق به خریدار ارائه می دهد. شرکت اکیاس از ارائه دهنده های با سابقه و جمعی حرفه ای از مهندسان تشکیل شده که طراحی و ساخت اتاق های تمیز و تجهیزات آن را بر عهده دارند.

با ما تماس بگیرید تا اتاق توزین آماده یا اختصاصی خود را سفارش دهید. همچنین، شرکت دارای یک تیم پشتیبانی مشتری اختصاصی است که در صورت بروز هرگونه مشکل می‌توانید سوالات خود را مطرح کنید.

پیمایش به بالا