ساخت تجهیزات استیل

بهترین لوازمی که می توان از آن ها در یک اتاق تمیز استفاده کرد، تجهیزات استیل می باشند. جنس این تجهیزات به گونه ای است که تمامی شرایط بالا را دارا هستند و همین امر، استفاده از آن ها را در اتاق تمیز ممکن می سازد.

قبل از بررسی تجهیزات موجود در اتاق تمیز، باید با این اتاق آشنا شویم. اتاق تمیز یا کلین روم (Clean Room) به اتاقی گفته می شود که داخل آن، عاری از هرگونه آلایندگی، ذره و آلودگی باشد، رطوبت و فشار به صورت دقیق و کنترل شده باشد و در صورت ورود هر گونه ذره ای به فضای داخل اتاق، ترتیبی داده شود تا عمر و بقای ذره کاهش بیابد و در سریع ترین زمان ممکن از بین برود. این اتاق، اتاق بسیار حساسی می باشد، به همین دلیل است که شرایط فیزیکی و شیمیایی برقرار در فضای اتاق اهمیت بسیار بالایی دارد.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

از این اتاق در خط تولید مواد غذایی، دارویی، صنایع میکروالکتریکی و… استفاده می شود. به همین دلیل است که شرایط اتاق اهمیت بسیار بالایی برای انجام آزمایشات مختلف دارد. از شرایط مهم دیگری که باید در اتاق تمیز رعایت شود، استفاده از لوازمی است که در برابر هرگونه ذرات، مخصوصا مواد شوینده، بالا ترین مقاومت را داشته باشند و کمترین ذره را از خود آزاد کنند. همچنین جنس این لوازم و نوع طراحی آن ها باید به گونه ای باشد که باعث جمع شدن ذرات در یک نقطه نشده و گردش و جریان هوا را مختل نکنند.

بهترین لوازمی که می توان از آن ها در یک اتاق تمیز استفاده کرد، تجهیزات استیل می باشند. جنس این تجهیزات به گونه ای است که تمامی شرایط بالا را دارا هستند و همین امر، استفاده از آن ها را در اتاق تمیز ممکن می سازد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با این تجهیزات آشنا نماییم و کاربرد های آن ها را نیز بررسی کنیم.

معرفی تجهیزات استیل در اتاق تمیز

همانطور که گفتیم بهترین تجهیزاتی که می توان از آن ها در اتاق تمیز استفاده کرد تجهیزات استیل می باشند. این تجهیزات در برابر انواع خوردگی ها و واکنش پذیری با مواد مختلف شیمیایی، مقاوم می باشند. همچنین طراحی آن ها به گونه ای است که به هیچ وجه، مسیر هوا را مسدود نکرده و از گردش هوا در اتاق تمیز جلوگیری نمی کنند. به دلیل سطح صیقلی و صاف این تجهیزات، هیچگونه میکروب و کثیفی روی سطح آن ها باقی نمی ماند. این موضوع باعث استفاده از آن ها در اتاق تمیز می گردد.

 

انواع تجهیزات استیل در اتاق تمیز

 

 

انواع تجهیزات استیل در اتاق تمیز

برای اتاق تمیز، تجهیزات زیادی ابداع شده است تا کار در این اتاق به بهترین شکل ممکن و با بهترین لوازم، صورت بپذیرد. مهم ترین تجهیزات استیل به کار رفته در اتاق تمیز عبارتند از:

 • بنچ

افراد قبل از ورود به فضای اصلی اتاق تمیز، وارد رختکن می شوند. کفش ها و لباس های خود را درون قفسه های بنچ قرار داده و لباس ها و کفش های مخصوص اتاق تمیز را بر تن می کنند و سپس وارد آن می شوند.

در واقع این اتاقک کاربرد جدا کننده فضای بیرون و داخل اتاق تمیز را دارد و باعث می شود تا آلودگی ها و ذرات غیر استاندارد، وارد اتاق تمیز نشوند. زمان ساخت بنچ از هیچگونه جوشکاری استفاده نمی شود و طراحی این اتاقک به گونه ای است که جهت جلوگیری از تجمع آلودگی، هیچ گونه لبه و درزی ندارد.

کاربرد بنچ در اتاق تمیز

همانطور که گفتیم بنچ فضای بیرون و داخل اتاق تمیز را از یکدیگر جدا می کند و از ورود آلایندگی و آلودگی توسط لباس ها یا کفش های افراد، جلوگیری می نماید. از بنچ می توان به عنوان مکانی برای استراحت افراد مشغول در اتاق تمیز، نیز استفاده کرد. همچنین می توان بنچ را به عنوان نیمکت یا قفسه وسایل به کار برد.

خصوصیات مهمی که باعث شده است این وسیله در کلین روم مورد استفاده قرار گیرد، شامل موارد زیر است:

 • سطح براق و صیقلی
 • حمل و نقل آسان
 • پایه های قابل تنظیم و ارتفاع
 • جنس ضد زنگ
 • روکش پودری
 • سهولت در تمیز کردن
 • و …

 

 

 

کارایی بنچ استیل در صنایع

بنچ استیل به دلیل ویژگی های منتوعی که دارد در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این موارد عبارتند از:

 • بیوتکنولوژی
 • اتاق عمل
 • آزمایشگاه

 

 • تلفن اتاق تمیز

یکی دیگر از تجهیزاتی که در اتاق تمیز هست تلفن است که در ادامه به کاربرد و مشخصات فنی آن می پردازیم.

کاربرد تلفن اتاق تمیز

تلفن اتاق تمیز کاربرد های بسیار زیادی در کلین روم دارد. یکی از مهم ترین کاربرد های این تلفن که می توان به آن اشاره کرد، استفاده کادر درمان به منظوراطلاع رسانی وضعیت بیمار به سایر همکاران در مواقعی که شخص بیمار، دارای بیماری های واگیردار خطرناک است.

مشخصات فنی تلفن اتاق تمیز

این تلفن ها از جنس پلی کربنات ساخته شده اند. فرق بارز این تلفن ها با تلفن های معمولی در این است که این تلفن ها فاقد گوشی می باشند و افراد برای ارتباط با یکدیگر از طریق این گوشی ها باید با فاصله از این گوشی صحبت کنند.

 • کمد استیل

کمد استیل، یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در کلین روم می باشد که از جنس استیل بهره می برد و دارای سطحی صاف و صیقلی می باشد. این کمد ها بسته به مکانی که مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ابعاد و اندازه های گوناگون با طبقات مختلف می باشند.

مهم ترین کاربرد کمد های استیل این است که هیچ گونه درز و لبه ای در طراحی آن ها وجود ندارد. همین امر باعث می شود تا هیچگونه آلودگی در نقاط مختلف این کمد جمع نشود و قابل استفاده در اتاق های تمیز باشد.

 

کاربرد کمد استیل کلین روم

 

 

کاربرد کمد استیل کلین روم

مهم ترین کاربرد کمد های استیل در کلین روم یا اتاق تمیز، قرار دادن لوازم مختلفی همچون لوازم شیمیایی، ابزار آلات و … خواهد بود. همچنین این کمد ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند. این موارد عبارتند از:

 • کارخانه جات صنایع غذایی
 • آشپزخانه های صنعتی
 • بیمارستان ها
 • آزمایشگاه ها
 • کلین روم
 • و…
 • میز و صندلی استیل

میز استیل، از کاربردی ترین تجهیزات اتاق تمیز می باشد. این میز از جنس استیل بهره می برد و مانند بقیه تجهیزات استیلی اتاق تمیز، دارای سطحی صاف و صیقلی و بدون هیچگونه لبه و درزی است. این امر باعث می شود تا آلودگی در نقاط مختلف میز جمع نشده و استفاده از آن را در اتاق تمیز محیا می سازد.

میز های استیل در اتاق تمیز دارای انواع مختلفی می باشند. این موارد عبارتند از:

 • میز استیل مدیریت
 • میز استیل کامپیوتر
 • میز کار ثابت تمام استیل
 • میز کار چرخ دار استیل

میز های استیلی که در اتاق های تمیز مورد استفاده قرار می گیرند دارای استاندارد های  E209، GMP، ISO و … هستند و مطابق با گرید های مختلفی مانند SS316، SS304 و … می باشند و با کلاس های 100، 1000، 1000 برای اتاق تمیز ساخته می شوند.

صندلی های استیل نیز از این ویژگی ها جدا نیستند و مانند میز های استیل، از این ویژگی ها بهره می برند. صندلی های استیل که در کلین روم استفاده می شوند، دارای جنس تمام استیل و بدون تکیه گاه می باشند. این صندلی ها دارای پایه های بسیار مستحکم و طراحی ارگونومیک می باشند تا در صورت استفاده طولانی مدت افراد، آسیب نبینند. همچنین این صندلی ها دارای مدل های مختلفی مانند ثابت، چرخ دار و… می باشند تا بسته به نیاز، تهیه و استفاده شوند.

 

کاربرد میز و صندلی در کلین روم

 

 

کاربرد میز و صندلی در کلین روم

از کاربرد های مهم میز استیل در کلین روم، می توان به مواردی همچون استفاده در بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و تمامی مکان هایی که عدم وجود آلودگی روی سطوح، اهمیت بالایی دارد، اشاره کرد.

صندلی نیز در کلین روم دارای کاربرد های مهمی می باشد. به دلیل اینکه ممکن است افراد، نیازمند نشستن پشت میز و انجام آزمایشات باشند، باید از یک صندلی ارگونومیک و کاربردی برای این کار بهره ببرند که صندلی استیل دارای تمامی این ویژگی ها می باشد. 

خرید تجهیزات استیل از اکیاس

اگر قصد راه اندازی یک اتاق تمیز را دارید، بایستی تمامی تجهیزات مربوطه را از معتبر ترین فروشنده یا تولید کننده خریداری کنید. زیرا کیفیت تولید این ابزار و تجهیزات، اهمیت بالایی دارد تا بتوان به بهترین نحوه از آن ها در اتاق تمیز استفاده کرد و نگران آلودگی ها و میکروب ها نبود.

پیشنهاد ما خرید از گروه اکیاس است. این گروه دارای سابقه درخشانی در تولید لوازم و تجهیزات اتاق تمیز می باشد. محصولات تولیدی توسط این شرکت، از بالا ترین کیفیت برخوردار است و بهترین قیمت بازار را نیز دارا می باشند. برای خرید محصولات این شرکت می توانید به نمایندگی های فروش حضوری و سایت این شرکت مراجعه کنید.

پیمایش به بالا