ساخت و ارایه کلیه تجهیزات کلین روم

به طور کلی اتاق تمیز نوعی فضای ایزوله و فاقد هرگونه آلودگی است که میزان فشار، دما و رطوبت آن توسط لوازم کنترل می شود. استفاده از تجهیزات کلین روم، موجب کنترل آلودگی های محیطی و تهویه فضا می شود. اتاق تمیز اغلب به منظور انجام اهداف تحقیقاتی در صنایع الکترونیک، پزشکی، داروسازی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

از طرفی کیفیت تجهیزات انتخاب شده در این زمینه هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

معرفی تجهیزات اصلی اتاق تمیز

اتاق تمیز در واقع یکی از اصلی ترین بخش های صنایع دارویی و غذایی است که به تجهیزات با کیفیت نیاز دارد. به عبارتی دیگر لوازمی که برای این اتاق انتخاب می شوند، باید از ورود ذرات معلق به خوبی جلوگیری کنند.

همچنین این دسته از ابزار کاربردی، مانع از ایجاد اختلال در جریان هوا شده و دارای مقاومت بالایی در برابر مواد شوینده می باشند. هر اندازه که سطح اتاق تمیز باشد، آلودگی ها کاهش یافته و فرایندهای تولید آسیب می بینند. از مهم ترین تجهیزات کلین روم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

1- درب کلین روم:

درب اتاق تمیز از جنس آلومینیوم بوده و دارای قالب مشخصی می باشد. بدنه درب از جنس گلاسه ضد خش بوده و دستگیره آن از استیل ساخته می شود. همچنین سطح اصلی آن به صورت ضخیم و کاملا صاف طراحی می شود.

2- تجهیزات هواساز:

لوازم هواساز در حقیقت دارای انواع گوناگون هایژنیک و معمولی هستند که برای هر کدام، وظیفه مشخصی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال فیلتر هوا، برای بخش خروجی استفاده شده و به پاکسازی آلاینده ها کمک می کند.

3- تجهیزات دوش هوا:

دوش هوا هم یکی دیگر از مهم ترین تجهیزات کلین روم است که در بخش ورودی اتاق مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله با کنترل میزان آلودگی ورودی، فضا را به خوبی تمیز می کند. افراد و وسایل، پیش از ورود به اتاق باید به صورت کامل توسط دوش هوا پاکسازی شوند.

4- پنجره اتاق تمیز:

پنجره های اتاق تمیز اغلب به شکل هم سطح با تمام دیوارها نصب می شوند. این سازه از جنس آلومینیوم بوده و به شکل دو جداره نیز طراحی می شود. به عبارتی دیگر پنجره ها در ابعاد 25 و 35 روی درب و پل قرار داده می شوند.

سایر تجهیزات اتاق تمیز

یکی از اصلی ترین نکاتی که پس از طراحی اتاق تمیز باید در نظر گرفته شود، انتخاب تجهیزات کلین روم است. این لوازم در انواع گوناگونی مانند فیلترها و سایر قطعات کنترل عرضه می شوند. بنابراین لوازم کلین روم دارای انواع مختلفی هستند که به شرح زیر می باشد:

 

پس باکس اتاق تمیز

 

 • پس باکس

پس باکس یکی از کاربردی ترین المان ها در محیط تمیز است که برای صنایع دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی این سازه در حقیقت کنترل ذرات آلوده در اتاق تمیز و حفظ سلامت محصولات می باشد. همچنین پس باکس ها دارای انواع گوناگون پسیو و اکتیو هستند.

نوع پسیو یا فاقد تهویه بوده و برای دو فضای تمیز استفاده می شود. از طرفی نوع اکتیو با تهویه بوده و برای یک فضای تمیز و یک فضای غیر تمیز مورد استفاده قرار می گیرد. مزایای بی نظیر پس باکس ها عبارتند از:

 • ورود و خروج مواد به صورت مستقیم از یک مسیر جداگانه
 • جلوگیری از تداخل ذرات آلوده
 • کوتاه کردن مسیرهای ورودی و خروجی
 • مجهز به سیستم اینترلاک و قابلیت شستشو آسان
 • قابلیت تولید در ابعاد گوناگون با توجه به نیاز مشتری
 • سهولت نصب و عملکرد در همه فضاها

 

 •  کرو و کرنر

سیستم کرو و کرنر به عنوان یکی از کاربردی ترین تجهیزات اتاق تمیز، به گونه ای است که اتصالات اضافی را حذف می کنند. همچنین مواد سازنده کرو و کرنر متنوع بوده و با توجه به نیاز مشتری انتخاب می شود. مزایای منحصر به فرد کرو و کرنر عبارتند از:

 • باز کردن منافذ به شکل مستقیم
 • سهولت نصب و اجرا
 • پوشش دهی مناسب کنج ها و اتصالات بین اتاق ها
 • قابلیت اتصال و راه اندازی در محل

 

 • درب اتاق تمیز

همانطور که ذکر شد، درب اتاق تمیز یکی از اصلی ترین اجزا کلین روم بوده و وظیفه آب بندی فضا را بر عهده دارد. به عبارتی درب ها در معرض آلودگی بوده و باید از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشند. به دنبال این امر، میزان آلودگی های موجود در محیط های تمیز به شکل بهتری کنترل می شوند. مزایای درب اتاق تمیز به شرح زیر است:

 • دارای سطح کاملا مسطح به منظور سهولت شستشو و جلوگیری از ورود گرد و غبار به محیط
 • یکپارچه سازی آسان و قابلیت نصب درب های مستقل در تمام اتاق ها
 • ضخامت و مقاومت بالا در برابر خم شدن
 • استحکام هوا

 

 • پس ترو

پس ترو اغلب به منظور انتقال و جابجایی لوازم از کلین روم مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی دیگر این وسیله، نیاز ورود افراد به محیط را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد. پس تروها با استفاده از مواد گوناگونی از جمله فولاد ضد زنگ و پلی پروپیلن تولید می شوند.

از طرفی استفاده از این نوع تجهیزات کلین روم، موجب کنترل میزان افت فشار می شود. کاربرد و مزایای پس تروها نیز مانند پس باکس ها است. در مواقعی که حجم مواد اولیه بالا باشد، جهت انتقال آنها از پس ترو استفاده می شود.

 

بررسی فیلترهای موجود در محیط کلین روم

 

 

بررسی فیلترهای موجود در محیط کلین روم

1- فیلتر یونیت: این نوع فیلتر برای کنترل جهت جریان هوای تمیز داخل اتاق مورد استفاده قرار گرفته و مجهز به فیلترهای پیشرفته می باشد.

2- فیلتر باکس: دریچه های ورود و خروجی محیط باید به گونه ای باشند که هوا را به خوبی کنترل کنند. فیلتر باکس موجب توزیع هوا در جهت مناسب شده و عملکرد دریچه های موجود داخل اتاق تمیز را افزایش می دهد.

3- فیلتر هوای تازه: این نوع فیلتر در حقیقت تاثیر بسزایی بر نحوه کنترل جریان های سرمایشی و گرمایشی می گذارد. در این حالت از ورود آلودگی های خطرناک به اتاق جلوگیری می شود.

سفارش تجهیزات اتاق تمیز از اکیاس

اکیاس به همراه جمعی از مهندسین خبره و با تجربه در زمینه تولید و طراحی تجهیزات کلین روم، به شما در جهت خرید این لوازم کمک می کند. لوازم کلین روم در واقع با بهره گیری از دانش فنی و افراد با سابقه مجموعه اکیاس ساخته می شوند.

هدف اصلی این مجموعه، تولید تجهیزات با کیفیت و مرغوب برای مشتریان است. به عبارتی دیگر اکیاس، تمام نیازهای مشتریان را در زمینه طراحی، تجهیز، تست و ارتقا انواع اتاق تمیز برآورده می سازد. با مراجعه به این مجموعه و بهره مندی از اطلاعات جامع آن می توانید تجهیزات مورد نیاز خود را به راحتی سفارش دهید.

لوازم گروه صنعتی اکیاس، از استانداردهای مورد نیاز برای ساخت برخوردار بوده و موجب صرفه جویی در هزینه های نصب و تعمیر می شوند.

کلام آخر

بنابراین اتاق تمیز یک محیط کنترل شده برای صنایع غذایی و دارویی است که فاقد هر گونه آلودگی و ذرات معلق می باشد. این محیط مجهز به لوازم مشخصی بوده و دما، فشار و رطوبت آن به صورت دقیق چک می شود. از طرفی تجهیزات کلین روم دارای انواع مختلفی است که متناسب با نیاز مشتری تهیه می شوند.

پیمایش به بالا