ساخت و ارایه انواع فیلتر هپا

فیلتر هپا

فیلتر هپا، یکی از اجزای حیاتی در سیستم‌های تهویه مطبوع و تصفیه هوا می‌باشد. HEPA مخفف High Efficiency Particulate Air به معنای هوای معلق با کارایی بالا است. این نوع فیلترها از یک شبکه فیبری با ترکیبات خاص ساخته شده‌اند که قادر به از بین بردن ذرات معلق در هوا با اندازه‌های بسیار کوچک می‌باشند.  فیلتر HEPA به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته تصفیه هوا بهبود قابل توجهی در کیفیت هوا ایجاد می‌کند و به حفظ سلامتی و راحتی افراد در محیط‌های داخلی کمک می‌نماید. از این‌رو، اهمیت فیلتر HEPA در سیستم‌های تهویه مطبوع و دستگاه‌های تصفیه هوا به عنوان یکی از اجزای اساسی نقش بسیار مهمی دارد.

هپا چیست؟

این فیلتر قابلیت حذف ذرات معلق هوا را با کارایی بالا دارد. جنس فیلتر هپا میکروفایبرگلاس یا مخلوطی از فایبرگلاس و الیاف سنتتیک با کیفیت بالا می باشد. این فیلترها در فریم مخصوص قرار گرفته و با استفاده از چسب های مختلف مثل پلی اورتان آب بندی می شود. فریم فیلترهای هپا از  MDFیا ورق گالوانیزه، آلومینیوم، استیل ضد زنگ ساخته می شود. 

این فیلترها به فیلترهای ضد باکتری معروف بوده و قادر به جذب ذرات بالای 3/0 میکرون با راندمان 85% الی 9/99% بوده و دارای کاربرد وسیعی در سیستم تهویه مطبوع اتاق تمیز می باشند.

معرفی فیلتر هپا

فیلترهای هپا نوعی فیلتر با راندمان بالا و اثربخشی زیاد برای جداسازی آلاینده های هوا است. با توجه به تعریف سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو)، باید فیلتر هپا قادر به جداسازی حداقل 5/99% آلاینده های با قطر بیش از 3/0 میکرون موجود در هوای عبوری باشد.

 از این فیلترها در دستگاه هایی که با مکش و دمش هوا سر و کار دارند؛ از قبیل سیستم های تهویه هوا استفاده می شود. جنس این فیلتر از الیاف خاص بوده و قادر به جذب ذرات بسیار ریز است. از این فیلتر به میزان زیادی در کلین روم استفاده می شود. در ادامه به بررسی ساختار و انواع و کاربردهای فیلترهای هپا پرداخته می شود.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

ساختار فیلتر هپا

فیلتر HEPA از الیاف به هم فشرده پلیمری مخصوص ساخته شده و دارای راندمان و کارآیی بالایی است. منافذ بسیار ریز این فیلتر موجب راندمان بالای آن می شود. این فیلترها برای افزایش راندمان و طول عمر، به صورت آکاردئونی ساخته می شوند. 

با این طراحی، حجم زیادی از فیلتر به صورت فشرده در یک محفظه کوچک قرار می گیرد. ساختار این فیلتر به دلیل جنس الیاف به گونه ای است که ذرات بزرگتر از 3/0 میکرون از آن عبور نمی کنند.

مشخصات فیلتر هپا

 • جنس فیلتر: میکرو گلاس فایبر
 • بازدهی فیلتر(EN1822): H13,H14
 • جنس فریم : گالوانیزه، آلومینیم
 • توری محافظ : دو طرف
 • جداکننده : هات ملت
 • افت فشار نهایی: 450 پاسکال
 • نوار هوابند: پلی اورتان
 • ابعاد: استاندارد ، سفارشی
 • کاربرد: هواساز، هواساز هایژنیک، اتاق تمیز، اتاقک توزین، فن فیلتر یونیت، دوش هوا، پس باکس، فیلتر باکس

کاربرد فیلتر هپا

 • اتاق تمیز
 • بیمارستان ها
 • مراکز درمانی
 • هواساز اتاق تمیز
 • هواساز هایژنیک
 • دستگاه های تصفیه هوا 

انواع فیلتر HEPA

 • هپا 10 با 85% قدرت جذب و فیلتر

این فیلتر قادر به جذب 85% از ذرات معلق است. ذرات با قطر کمتر از 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.

 • هپا 11 با 95% قدرت جذب و فیلتر

این فیلتر قادر به جذب 95 % از ذرات معلق می باشد. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.

 • فیلترهای هپا 12 با 99.5% قدرت جذب و فیلتر

این فیلتر قادر به جذب 99.5% از ذرات معلق است. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.

 • هپا 13 99.95% قدرت جذب و فیلتر

این فیلتر قادر به جذب 99.95 ذرات معلق می باشد. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.

 • هپا 14 99.995% قدرت جذب و فیلتر

این فیلتر قادر به جذب 99.995% از ذرات معلق است. ذرات با اندازه 0.3 میکرون در این فیلتر جذب می شوند.

کاربرد فیلترهای هپا در صنعت های مختلف

کاربرد فیلترهای هپا در صنعت های مختلف

فیلترهای هپا به دلیل جذب آلاینده ها و انواع باکتری ها و ویروس ها و به طور کلی پاتوژن ها، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این فیلترها دارای کاربرد وسیعی در سیستم تهویه مطبوع مثلاً تصفیه هوای اتاق تمیز داروسازی، سالن تولید و مونتاژ اجزای میکروالکترونی و غیره می باشند. 

با توجه به اهمیت مناسب و استاندارد بودن تجهیزات کلین روم، انواع تجهیزات اتاق تمیز ارائه شده توسط گروه صنعتی اکیاس از جمله هواساز، فیلتر هپا، هواساز هایژنیک، دوش هوا، تجهیزات اتاق توزین و غیره با کیفیت تضمینی و قیمت مناسب در اختیار صنایع قرار می گیرد.

 در ادامه، به اهمیت عاری از آلاینده بودن اتاق تمیز صنایع مختلف با استفاده از فیلتر HEPA پرداخته می شود.

• صنعت داروسازی

بسیاری از فرایندها و فعالیت‌ های صنایع داروسازی، بدون استفاده از سیستم فیلتراسیون مناسب و قدرتمند امکان‌ پذیر نیست. باید برای رعایت استانداردها و شرایط خاص، هوای ورودی به اتاق تمیز داروسازی، عاری از آلودگی و مواد پاتوژن باشد. استفاده از فیلترهای با راندمان بالا مانند فیلتر HEPA در این صنعت بسیار ضروری است. 

باید بسیاری از فرآیندهای داروسازی مثل تولید آنتی بیوتیک و آمپول پرکنی، میکروب شناسی و تولید داروها در کلین روم دارای سیستم تهویه هوای قدرتمند مجهز به فیلتر هپا انجام شوند.

• صنایع هسته ای

حذف ذرات رادیواکتیو و سمی تأسیسات هسته ای، توسط فیلترهای هپا راندمان بالای ذرات انجام می شود. فیلترهای هپا با جذب ذرات هسته ای مضر، به حفظ سلامت کارکنان و مردم کمک می کنند. طراحی و تحلیل ایمنی عملکرد فیلترهای هپای این صنعت اهمیت زیادی دارد.

• صنایع هواپیمایی

بسته بودن فضای کابین هواپیما، موجب تجمع ذرات و مواد بیماری زا در هواپیما شده و این مورد، برای سلامت پرسنل و مسافرین خطرناک است. باید برای جلوگیری از تجمع انواع آلاینده ها، هوای داخل کابین 10 تا 15 مرتبه در هر ساعت تصفیه شود. می توان با استفاده از فیلتر هپا، جریان هوای سالم و عاری از مواد پاتوژن را در کابین برقرار کرد.

• صنایع مواد غذایی

انجام بسیاری از فرآیندهای تولید و بسته بندی مواد غذایی در اتاق تمیز ضروری است. برخی فرآیندهای صنایع غذایی از قبیل پرکردن قوطی کنسرو، بسته بندی گوشت، لبنیات و غذاهای دریایی، تهیه کنسرو، تهیه و بسته بندی انواع نان باید الزاما در اتاق تمیز انجام شوند. 

می توان با استفاده از فیلترهای هپا، احتمال هر گونه آلودگی در محصولات غذایی را به طور قابل توجهی کاهش داد.

جدول فیلتر هپا
نوع فیلتر هپا ابعاد مدیا افت فشار
عرض طول عمق
فیلترهپا H13 ۳۰۵ ۳۰۵ ۶۸ ۱.۲ ۱۱۰

دلایل استفاده از فیلترهای هپا

به دلیل قابلیت و قدرت تصفیه بالای فیلترهای هپا، از این فیلتر به میزان بسیار زیادی برای تجهیز اتاق تمیز صنایع مهم و حساس استفاده می شود. فیلتر هپا قابلیت جذب ذرات با اندازه های بسیار ریز و درشت را خود دارد و نسبت به سایر فیلترها، دیر مسدود شده و مانع عبور جریان هوای سالم نمی شود. فیلتر HEPA با بازده بالا دارای کاربردهای زیادی در تولید تجهیزات پزشکی، خودروسازی، صنعت هوایی و الکترونیک و اپتیک دارد و ذرات بزرگتر از 3/0 میکرومتر را حذف می کند.

روش جذب آلاینده ها از طریق فیلترهای هپا

فضای باز بین الیاف فیلتر HEPA تا 3/0 میکرون است. در این فیلتر، ذرات بر جریان هوا سوار شده در لایه های فیلتر گیر می کنند و جریان هوای عاری از آلودگی، از فیلتر عبور می کند. هدف استفاده از فیلترهای هپا، جذب ذرات آلاینده ریز است و طراحی فیلتر به گونه ای است که تصفیه، با سه روش هم زمان زیر انجام می شود.

روش جذب آلاینده ها از طریق فیلترهای هپا

• مسدود کردن

در این روش، ذرات 1 تا 100 نانومتری موجود در جریان هوای ورودی به فیلتر با برخورد به الیاف فیلتر گیراندازی شده و به آن می چسبند و هوای تمیز از فیلتر خارج می شود.

• انتشار و پراکنده کردن

ذرات کوچک‌تر از 1/0 میکرون دائما تغییر جهت داده و در یک مسیر نامنظم حرکت می ‌کنند. این نوع حرکت موجب کاهش سرعت انتشار آنها و افزایش احتمال گیر افتادن آنها در فیلتر HEPA می شود.

• متراکم کردن ذرات

بافت فیلتر HEPA متراکم است و ذرات بزرگ‌تر از 1 میکرون در الیاف متراکم فیلتر گیر افتاده و جریان هوای تمیز عبور می ‌کند. تاثیر این مکانیزم با پخش الیاف کاهش و با سرعت جریان هوا افزایش می یابد.  

نمایی از فیلتر هپا و فن فیلتر یونیت

در ویدیو زیر نمایی نزدیک از فیلتر هپا به همراه فن فیلتر یونیت را مشاهده می کنیم. همچنان میتوانید برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با اکیاس در تماس باشید.

اجزای فیلتر هپا

نوار هوابند پلی اورتان تزریقی

1 از 5

فریم الومینیم هارد انودایز

2 از 5

توری محافظ دوطرفه الومینیم با پوشش رنگ الکترواستاتیک

3 از 5

مدیا فیلتر هپا H13,H14

4 از 5

جداکننده: هات ملت 

5 از 5

آیا فیلتر هپا قابلیت جذب بو را دارند؟

فیلتر های هپا به خودی خود، توان جذب بو را نداشته و ذرات گاز و بو را از خود عبور می دهند. بسیاری از افراد بر این باور هستند که فیلتر های هپا می توانند در کم کردن بوی محیط نیز به آن ها کمک کنند؛ که این ادعا، ادعایی غلط محسوب می شود.

اگر به دنبال جذب بو توسط فیلتر خود هستید، بهتر است تا فیلتر دیگری را برای خود برگزیده یا با استفاده از فیلتر کربن اکتیو، ذرات بو را در درون فیلتر به دام اندازید. فیلتر کربن اکتیو به نوعی، یک فیلتر کمکی برای فیلتر هپا محسوب شده و سبب می شود تا ذرات بو نیز درست به مانند ذرات معلق و آلاینده موجود در هوا، قدرت عبور از فیلتر را نداشته باشند.

آیا فیلتر هپا قابلیت شستشو دارد؟

به فیلتر های هپا، فیلتر دائمی نیز می گویند؛ این مسئله به این معنا است که شما می توانید با شستن این فیلتر ها و قرار دادن دوباره آن ها در دستگاه، برای دفعات متعددی از این وسایل استفاده نمایید.


شستن فیلتر، یکی از روش های موثر در استفاده مجدد از آن محسوب می شود، هرچند که فیلتر شسته شده نمی تواند کارایی و قابلیت های یک فیلتر نو و جدید را داشته باشد. شستن فیلتر در بسیاری از موارد باعث از بین رفتن برخی از الیاف شده و در قدرت فیلتر برای پاک سازی محیط، تاثیر منفی خواهد گذاشت.


متاسفانه تا به امروز، مطالعه و تحقیقات دقیقی در زمینه فیلتر های هپا و شستشوی آن ها انجام نشده و ما نمی توانیم به دقت بگوییم که شستن این فیلتر ها تا چند درصد بر روی کارآیی آن ها موثر خواهد بود.

زمان تعویض فیلتر هپا چه زمانی است؟

فیلتر HEPA نیز درست به مانند تمامی فیلتر های دیگر جهان، نیاز به تعویض خواهد داشت. تمامی فیلتر ها با گذر زمان آسیب می بینند و قدرت اولیه خود را از دست می دهند. طراحی خاص فیلتر های هپا، سبب می شود تا بسیاری از افراد حتی بعد از گذشت تاریخ مصرف و عمر این وسیله، از آن استفاده نمایند.
بهتر است پس از گذشت زمان یک سال، فیلتر هپا را تعویض کنید؛ این زمان، بر اساس نوع فیلتر و عوامل محیطی می تواند متغیر باشد. فیلتر های هپا یکی از هزاران گونه فیلتر های ساخته شده در ایران بوده که خرید و استفاده از آن می تواند تجربه لذت بخشی را به ما هدیه دهد.

دانلود و نمایش کاتالوگ فیلتر

02

دانلود کاتالوگ فیلتر (فیلتر هپا، فیلتر کیسه ای ، فیلتر پلیتد)

نحوه خرید فیلتر HEPA از اکیاس

یکی از مهم ترین کاربردهای فیلتر هپا، استفاده از آن در کلین روم است. با توجه به اینکه وجود آلودگی در اتاق تمیز، احراز کیفیت اتاق تمیز را با مشکل مواجه می کند، استفاده از دستگاه ها و تجهیزات تصفیه هوا مثل فیلترهای هپای استاندارد، در طراحی اتاق تمیز ضرورت دارد. گروه صنعتی اکیاس فیلتر، انواع تجهیزات استاندارد و مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا را برای تجهیز اتاق تمیز در اختیار صنایع قرار می دهد. برای ثبت سفارش و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید یا به صفحه محصولات مراجعه نمایید.

سوالات متداول

اتاق تمیز، بیمارستان ها، مراکز درمانی، هواساز اتاق تمیز، هواساز هایژنیک، دستگاه های تصفیه هوا 

بهتر است پس از گذشت زمان یک سال، فیلتر هپا را تعویض کنید؛ این زمان، بر اساس نوع فیلتر و عوامل محیطی می تواند متغیر باشد. فیلتر های هپا یکی از هزاران گونه فیلتر های ساخته شده در ایران بوده که خرید و استفاده از آن می تواند تجربه لذت بخشی را به ما هدیه دهد.

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره 09129425295 تماس حاصل فرمایید.

اسکرول به بالا