معرفی اتاق تمیز بیمارستان

معرفی-اتاق-تمیز-بیمارستان

وجود تهویه مناسب و رعایت نکات بهداشتی، امری واجب برای اتاق تمیز بیمارستان ها و مراکز درمانی به شمار می رود و بدون وجود آن، نمی توان اقدام به تاسیس یا استفاده از این مراکز درمانی نمود.

اتاق تمیز یا کلین روم، محلی است در بیمارستان ها و مراکز درمانی که به تمیز نگاه داشتن لوازم مختلف پزشکی کمک کرده و در استرلیزه ماندن آن به شما کمک می کند. از اتاق تمیز برای ساخت، تعمیر و نگهداری لوازم مختلف پزشکی و قطعات آن استفاده می شود.
اگر درباره اتاق های تمیز کنجکاو هستید و می خواهید تا استفاده های مختلف آن را بدانید، بهتر تا این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و به وسیله آن، با بخش های مختلف اتاق تمیز آشنا شوید.

ما در این مقاله به بررسی بخش‌ های مورد نیاز اتاق تمیز، قطعات مختلف کلین روم و در نهایت شرایط نصب و راه اندازی آن می پردازیم.

 

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

 

بخش های مورد نیاز اتاق تمیز بیمارستان

برخی از بخش ها بدون حضور اتاق تمیز و استفاده از آن، نمی توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند. در ادامه برخی از موارد استفاده از کلین روم را مرور کرده و دلیل اهمیت اتاق تمیز را در روند کاری این بخش ها، مطالعه می کنیم.

توجه داشته باشید که گزینه های مطرح شده تنها برای استفاده های پزشکی از اتاق تمیز هستند و استفاده از این بخش در صنایع دیگر، موضوع بحث ما نیست.

 • بخش جراحی اتاق تمیز بیمارستان

استفاده اصلی از کلین روم، مربوط به اتاق عمل و انجام عملیات های جراحی است. وجود تهویه مناسب و استرلیزه بودن لوازم جراحی، یکی از بدیهی ترین نیاز های هر اتاق عمل محسوب می شود و وجود کلین روم، این مشکل را برای ما به آسانی حل خواهد نمود.

وجود اتاق تمیز باعث کاهش احتمال ابتلای بیماران به عفونت شده و لوازم عمل را از باکتری ها، محفوظ نگاه می دارد.

 • داروسازی

لابراتوارهای داروسازی نیز برای پاکیزه نگه داشتن لوازم و همچنین ماندگار بودن مواد اولیه، نیاز به کلین روم دارند. پروسه ساخت دارو و انجام ترکیبات شیمیایی، بدون اتاق تمیز دقیق نبوده و می تواند منجر به بروز اشتباه یا ناهنجاری در ترکیبات داروها شود.

 • بخش عفونی بیمارستان

پاکیزه نگه داشتن بخش عفونی و بیماران، یکی از مهم ترین عوامل در روند درمانی این افراد به شمار می رود.

بیماران عفونی نسبت به محیط های آلوده و ریز ذرات بسیار حساس هستند و بروز کوچک ترین ناهنجاری ها، می تواند باعث تشدید بیماری آن ها شده یا حتی عفونت جدیدی را برای این افراد به وجود آورد.

با استفاده از کلین روم می توان نسبت به بروز این اتفاقات، جلوگیری کرد.

 

 

 

 

 • بخش بیماران سوختگی

بیمارانی که به دلیل سوانح سوختگی در بیمارستان بستری می شوند، باید نسبت به تعویض بانداژ خود و بررسی مرتب زخم ها، هوشیار و به شدت مراقب باشند.

زخم هایی که بر اثر سوختگی در بدن افراد ایجاد می شود، بسیار مستعد عفونی شدن هستند. اتاق تمیز می تواند این مشکل را نیز رفع کرده و روند درمان بیماران سوختگی را ایمن سازی کند.

 

بیشتر بخوانید: فیلتر هوا اتاق تمیز

 

 • بخش بیماری های خاص اتاق تمیز بیمارستان

برخی از بیماری های خاص نیز برای تکمیل روند درمانی خود و جلوگیری از تشدید بیماری، نیاز به محیطی کاملا استرلیزه و هوایی پاک دارند. یکی این دسته بیماران، بیماران پروانه ای هستند که وجود اتاق تمیز در بیمارستان ها برای آن ها ضروری بوده و می تواند تا حد زیادی به نفع آن ها باشد.

 • قسمت آزمایشگاه های تحقیقاتی

آزمایشگاه های تحقیقاتی، چه در زمینه پزشکی و چه در صنایع دیگر، به کلین روم برای انجام تحقیقات خود به شیوه درست و بدون خطا، نیازمند هستند. انجام تحقیقات بر روی مواد مختلف، مستلزم وجود محیطی تمیز و هوایی بدون ریز ذرات خواهد بود که اتاق تمیز می تواند این شرایط را برای آزمایشگاه های تحقیقاتی، به وجود آورد.

 

اهمیت کاربرد اتاق تمیز در بیمارستان

 

 

اهمیت کاربرد اتاق تمیز بیمارستان

ذرات آلاینده همیشه یکی از راه های انتقال انواع بیماری و باکتری بوده و در طول تاریخ، بار ها و بار ها ضرر های جبران ناپذیری را به جوامع انسانی وارد کرده اند.

وجود این آلاینده ها در اتاق های عمل، مراکز نگهداری بیماران عفونی، محیط های آزمایشگاهی و غیره می تواند به شکلی دو برابر خطر آفرین باشد.
با استفاده از اتاق تمیز می توان نگرانی ها نسبت به بروز این مشکلات را از بین برده و محیطی کاملا یک دست و بدون آلاینده برای خود فراهم نماییم.

 

محصول منتخب: فیلتر هواساز

 

تجهیزات مورد استفاده در ساخت اتاق تمیز بیمارستان

استاندارد های مختلفی برای ساخت اتاق تمیز وجود دارد که شما می توانید بر اساس نیازتان از اتاق تمیز، یا استفاده ای که قرار است از آن داشته باشید، اقدام به ساخت و راه اندازی کلین روم کنید.
ساخت اتاق تمیز نیازمند برخی لوازم و تجهیزات خاص خواهد بود. این لوازم در مدل ها و گونه های مختلفی در بازار وجود دارند و استاندارد مورد استفاده شما، تعیین کننده نوع آن ها خواهد بود.

به زبانی دیگر، شما می توانید بر اساس استاندارد مربوطه، بخش های مختلف یک سیستم کلین روم را انتخاب کرده و از آن در اتاق خود، استفاده نمایید.
تجهیزات اتاق تمیز به شرح زیر هستند:

 • ساندویچ پانل
 • اگزاست فن
 • درب
 • پس باکس
 • سیستم تهویه
 • پنجره

 

قوانین وضع شده در اتاق تمیز بیمارستان

 

 

قوانین وضع شده که باید در اتاق تمیز بیمارستان رعایت شود

مشخصا استفاده از اتاق تمیز و رفت و آمد به آن، نیازمند رعایت برخی قوانین خاص خواهد بود. عدم رعایت این قوانین، می تواند باعث بروز برخی مشکلات در اتاق تمیز شده و کارکرد آن را به کلی مختل کند.
به این نکته توجه داشته باشید که موارد نام برده شده در این بخش، تنها مواردی نیستند که شما باید آن ها را رعایت کنید؛ موارد امنیتی و بهداشتی دیگری نیز هستند که رعایت آن ها موجب بهبود عملکرد کلین روم شده و شما را از شر انواع باکتری ها و آلودگی ها، حفظ می کند.

برخی از این قوانین به شرح زیر هستند:

 • استفاده از دستکش
 • لباس کار مناسب
 • کلاه مناسب
 • عبور مرور کنترل شده
 • عدم استفاده از مواد خوراکی

 

فیلتر منتخب: فیلتر هپا

 

نحوه سفارش اتاق تمیز

اگر تصمیم خود را برای سفارش اتاق تمیز قطعی کرده اید، بهتر است تا به برخی نکات در این زمینه توجه کرده و آن ها را رعایت کنیم. استفاده از تجهیزات با کیفیت و معماری اصولی بنا، دو مورد از اصلی ترین نکات در زمینه کار با اتاق تمیز محسوب می شوند.

معماری کلین روم یکی از مهم ترین فاکتورهای آن بوده و به همین دلیل فردی که اقدام به ساخت آن می کند، باید نسبت به تمامی موارد ایمنی آن آگاه بوده و جزئیات کار را به بهترین نحو ممکن، رعایت کند.
اگر درباره سفارش اتاق تمیز و نحوه قرارگیری آن سوالی دارید، بهترین راه برای شما مراجعه به متخصصین در زمینه کلین روم خواهد بود.

شما می توانید با پرس و جو کردن از این افراد، نسبت به تمامی فاکتور های مهم در ساخت اتاق تمیز آگاهی کسب کرده و اتاقی با کیفیت را برای مرکز درمانی خود به وجود آورید.

جمع بندی

اکنون، ما اطلاعاتی نسبی را درباره اتاق تمیز کسب کرده و می توانیم ساز و کار کلی آن را برای خود، تجزیه و تحلیل کنیم. دانستن این نکات درباره اتاق تمیز، به ما در استفاده بهتر از آن و حفظ پاکیزگی محیط، کمک شایانی خواهد کرد.

توجه داشته باشید که صنایع بسیاری برای انجام امورات و آزمایش های خود، به استفاده از اتاق تمیز ملزم هستند و بدون استفاده از آن، بسیاری از فعالیت ها و عملیات های روز دنیای صنعت، ناتمام مانده و به مرحله پایانی خود نمی رسند.
اگر قصد نصب اتاق تمیز برای مراکز درمانی خود را دارید یا می خواهید فواید مختلف آن را در دیگر صنایع بررسی کنید، زمان آن رسیده تا به تصورات خود جامه عمل پوشانده و نسبت به انجام این امور، اقدام نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا