معرفی اتاق تمیز تجهیزات پزشکی

اتاق تمیز تجهیزات پزشکی

 

اتاق تمیز یا Clean Room مکانی است که بسیار تمیز و فاقد آلاینده و گرد و غبار است. یکی از بخش های اصلی شرکت های تجهیزات پزشکی، اتاق تمیز است. آیا با تجهیزات اتاق تمیز آشنایی دارید، در این مطلب به بررسی اطلاعاتی درباره اتاق تمیز تجهیزات پزشکی می پردازیم.

 

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

 

اتاق تمیز چیست؟

تولید برخی از محصولات به اندازه ای پرخطر هستند که باید مکانی برای ساخت آنها وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در شرکت های صنایع پزشکی نیاز به تولید محصولات پزشکی مختلف است. این کار می تواند خطراتی نیز به همراه داشته باشد. بنابراین، فعالیت های کاری مربوط به صنایع پزشکی باید در اتاق مخصوص انجام شود. اتاق تمیز، محلی مناسب برای انجام فعالیت های متفاوت است. امروزه به علت پیشرفت فناوری، ابزارهای مختلف برای استفاده در اتاق تمیز تولید می شوند. با استفاده از این تجهیزات می توان گرد و غبار را از محیط پاک کنید.

آشنایی با اتاق تمیز تجهیزات پزشکی

برخی از تجهیزات پزشکی باید در محیط هایی با میزان آلودگی کم تولید شوند. بنابراین، داشتن اتاق تمیز در این محیط ها لازم و ضروری است. در کلین روم می توانید تجهیزات کاربردی پزشکی را با حداقل خطر تولید کنید. البته توجه داشته باشید که از تجهیزات با کیفیت برای اتاق تمیز استفاده کنید. شما می توانید تجهیزات و دستگاه های باکیفیت مخصوص اتاق تمیز را از طریق سایت اکیاس خریداری کنید.

در فروشگاه اکیاس، انواع محصولات مورد نیاز برای اتاق تمیز موجود است. هر کدام از این تجهیزات دارای کاربردها و قابلیت های مختلفی هستند. بنابراین، قبل از انتخاب تجهیزات مورد نیاز برای اتاق تمیز بهتر است که در مورد هر کدام از آنها اطلاعاتی بدست آورید.

 

چرا اتاق تمیز برای تجهیزات پزشکی ضروری است؟

 

 

چرا اتاق تمیز برای تجهیزات پزشکی ضروری است؟

به علت پیشرفت صنعت فناوری، باید محیطی به منظور کنترل میزان آلاینده های موجود در هوا ساخته شود. در این محیط می توان محصولات مختلفی را تولید کرد. در اتاق تمیز ساخت تجهیزات پزشکی به بهترین نحو انجام می شود. با ساخت تجهیزات پزشکی در اتاق تمیز می تواند احتمال نفوذ میکروب و باکتری را به محصول تولیدی کاهش داد. با ساخت اتاق تمیز و تجهیز این مکان به فیلتر هواساز می توان از نفوذ عوامل بیماری زا به محیط جلوگیری کرد.

کلین روم تجهیزات پزشکی چه مزایایی دارد؟

کلین روم اتاق تمیز دارای مزایای مختلفی است. به همین دلیل، از کلین روم در محیط های تولید مختلف تولید می شود. مزایای اتاق تمیز تجهیزات پزشکی عبارتند از:

 • کم شدن آلودگی میکروبی در اتاق تمیز تجهیزات پزشکی

محیط هایی که در آنجا صنایع پزشکی تولید می شوند، باید عاری از آلودگی و میکروب باشد. اگر میکروب های موجود در محیط زیاد باشد، امکان تولید محصولات باکیفیت کاهش پیدا می کند. پس اگر قصد ساخت محصولات پزشکی باکیفیت را دارید، به اتاق تمیز با کلین روم احتیاج دارید. در واقع اتاق تمیز با هدف حذف و از بین بردن ذرات گرد وغبار، میکروب ها و سایر ذرات موجود در هوا طراحی ‏شده است. فضاهای معمولی تولیدی از استانداردهای تمیزی مانند کلین روم ها برخوردار نیستند. ‏کلین روم را می توانید به فیلتر هواساز مجهز کنید.

محصول منتخب: فیلتر کیسه ای

 

عامل های بیماری زا حذف می شود

 

 

 • عامل های بیماری زا حذف می شود

یکی از مزایای اتاق تمیز، قابلیت حذف عوامل بیماری زا از محیط است. شما می توانید با تجهیز اتاق تمیز به ‏دستگاه فیلتر هواساز، عوامل بیماری زا را در اتاق از بین ببرید.‏‎ ‎انواع فیلتر هوا برای اتاق تمیز مورد استفاده قرار می ‏گیرد. فیلتر یونیت یکی از انواع فیلترهای هوا محسوب می شود. فیلتر یونیت به منظور کنترل جریان هوا تمیز ‏داخل کلین روم استفاده می شود. فیلتر باکس نیز قادر به بهبود عملکرد دریچه های کلین روم و توزیع هوا به ‏طور مناسب است.‏

 •  صرفه جویی در مصرف انرژی

صرفه جویی در مصرف انرژی برای صنایع تولیدی اهمیت زیادی دارد. یکی از مزایای مهم کلین روم، صرفه جویی در انرژی است. با طراحی اتاق تمیز می تواند تا حدودی در مصرف انرژی جلوگیری کرد.

 • نصب و راه اندازی آسان

اتاق های تمیز باید به گونه طراحی شده باشند که قابلیت نصب و راه اندازی راحت تری را داشته باشند. به منظور نصب و راه اندازی کلین روم می توانید از کمک افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید.

 

 

فیلتر منتخب: فیلتر هپا

 

 • امکان تولید محصولات با استاندارهای روز

از مزایای مهم کلین روم یا اتاق تمیز می توان به امکان تولید محصولات با استانداردهای روز دنیا اشاره کرد. با ساخت اتاق تمیز ساخته شده براساس تکنولوژی جدید می توان محصولات پزشکی را در بهترین شرایط تولید کرد. اتاق های تمیز با استفاده از استانداردهای تولید پیشرفته ساخته شده اند که کیفیت بالاتری را برای محصول شما تضمین می کند.

 

استاندارهای اتاق تمیز تجهیزات پزشکی

 

 

استاندارهای اتاق تمیز تجهیزات پزشکی

اتاق تمیز براساس استانداردهای مختلف طراحی می شود. طبقه بندی کلاس های کلین روم شامل  A , B, C و D  است. استانداردهای اتاق تجهیزات پزشکی عبارتست از:

 • کلاس 2 یا B

با توجه به فاکتورهایی مانند ابعاد و فضای اتاق، تعداد پرسنل و تجهیزات موجود در اتاق پروسه انتقال از کلاس 1 به 2 و غیره صورت می گیرد. تمام قطعات و وسایلی که باید وارد کلاس 1 شوند، در کلاس 2 نگهداری خواهند شد.

 • کلاس 3 یا C

معمولاً تجهیزات حساس پزشکی در این بخش موجود است. بنابراین، جان بیمار در ‏صورت عدم نگهداری صحیح تجهیزات پزشکی به خطر خواهد اُفتاد. بنابراین، ‏محصولات پزشکی باید به خوبی تحت کنترل قرار بگیرد. این کار با استفاده از اتاق تمیز ‏یا کلین روم امکان پذیر است. در اتاق تمیز روند تولید محصولات پزشکی با دقت و ‏کیفیت بالاتری صورت می گیرد. ‏

 

 

 

کاربرد کلین روم تجهیزات پزشکی

کلین روم تجهیزات پزشکی دارای کاربردهای مختلفی است. از کاربردهای کلین روم تجهیزات پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید لباس یک بار مصرف

اتاق تمیز مکانی است که برای تولید لباس یک بار استفاده می شود. بنابراین، این مکان باید فاقد آلاینده های مضر باشد.

 • سرنگ

در صنعت تجهیزات پزشکی از سرنگ استفاده می شود. به منظور تولید سرنگ، محیط باید تمیز و فاقد میکروب باشد. پس ساخت اتاق تمیز لازم و ضروری است. اتاق تمیز را می توان به تجهیزات مانند فیلتر هواساز نیز مجهز کرد. فیلتر هوا اتاق تمیز باعث می شود که افراد بتوانند سرنگ های باکیفیت و مرغوبی را در کلین روم تولید کنند.

 

 

سوزن های دندان پزشکی

 

 

 • سوزن های دندان پزشکی

از محصولات کاربردی که در صنعت تجهیزات پزشکی تولید می شود، می توان به سوزن های دندانپزشکی اشاره کرد. سوزن دندانپزشکی باید در محیط استریل شده تولید شود. بنابراین، تولید سوزن دندانپزشکی در محیط کلین روم باید صورت بگیرد.

 • نخ جراحی

 نخ جراحی در اتاق تمیز تجهیزات پزشکی تولید می شود. به دلیل تولید نخ جراحی در کلین روم، این محصول در محیطی تمیز و بدون میکروب ساخته می شود.

 • دستکش مخصوص جراحی

اتاق تمیز تجهیزات پزشکی محلی برای تولید دستکش مخصوص جراحی است. اگر دستکش مخصوص جراحی در محیطی تمیز تولید نشود، احتمال نفوذ باکتری به داخل آن وجود دارد. فیلتر هوا اتاق تمیز باعث رفع آلودگی از محیط و در نتیجه تولید دستکش مخصوص جراحی در شرایط مناسب می شود.

کلام آخر

صنعت مراقبت های بهداشتی به دلیل استانداردهای بالا و مقررات سختگیرانه شهرت دارد. بنابراین، ساخت اتاق تمیز در شرکت های تولید کننده محصولات پزشکی اهمیت زیادی دارد. کلین روم، آلودگی را در فضای تولید با فیلتر کردن ذراتی مانند گرد و غبار کاهش می دهند. اتاق ‌های تمیز، فضاهای بسته ‌ای هستند که در آن ‌ها کنترل ‌های محیطی به منظور پیشگیری از آلودگی تجهیزات و مواد تولیدی اِعمال می ‌شود.

اتاق ‌های تمیز با فیلتر کردن ذرات معلق در هوا، استفاده از سطوح ضد میکروبی و جلوگیری از وارد کردن آلاینده‌ ها به فضای بسته، آلودگی ها را از بین می ‌برند. محیط بدون داشتن اتاق تمیز باعث انتقال عفونت می شود. پس باید صنایع تولیدی دارای اتاق تمیز باشند. محیط هایی که به عنوان اتاق تمیز تعیین می شوند از بخش های مختلف شرکت تولیدی جدا می شوند تا احتمال نفوذ ویرویس و باکتری ها به محصولات کاهش پیدا کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا