هزینه های ساخت اتاق تمیز داروسازی

اتاق‌ تمیز داروسازی یا کلین روم (Clean Room) با ایجاد یک محیط ایزوله و کنترل شده از فرآورده های دارویی در برابر آلودگی و آلاینده هایی مثل گرد و غبار، میکروب های موجود در هوا و ذرات آئروسل محافظت می کند. از طرفی در اتاق تمیز یا کلین روم، عوامل محیطی مثل رطوبت، نور و دما قابل کنترل و پیمایش هستند.

کاربرد اتاق تمیز در صنعت داروسازی

اگرچه اتاق تمیز در حیطه های مختلف مثل صنایع شیمیایی، الکترونیک، هسته ای، غذایی یا بیوتکنولوژی کاربرد دارد. ولی به جرأت می توان گفت مهم ترین کاربرد اتاق تمیز در صنایع داروسازی است.

ارزش سلامت دارو ها و مکمل های تولیدی، اهمیت استفاده از کلین روم را دو چندان می کند. تولید داروها باید در محیط های تمیز و کنترل شده انجام شود. تمامی شرکت هایی که با دارو سر و کار دارند، حتی شرکت های بسته بندی، باید بالاترین استاندارد ها را برای حصول اطمینان از وجود بهداشت رعایت کنند.

ورود هر گونه میکرو ارگانیسم به روند داروسازی خسارت های جبران ناپذیری به جا می گذارد. در اتاق تمیز داروسازی، هوای داخل محفظه به وسیله هواساز هایژنیک مدام فیلتر و پاکسازی می شود. از طرفی در بدو ورود افراد به داخل فضا، دوش هوا آلودگی های احتمالی را از بین می برد.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

مزایا استفاده از اتاق تمیز در صنعت داروسازی چیست؟

برای اتاق تمیز 9 کلاس تعیین شده است. کلاس 1 تمیزترین محیط و کلاس 9 میزان تمیزی کمتری دارد، ولی حتی کلاس 9 هم تمیزتر از محیط های آزمایشگاهی عادی است.

 • ایجاد محیط عاری از آلودگی

برترین مزیت استفاده از اتاق تمیز داروسازی، آرامش خیال پرسنل و پزشکان بابت سلامت کامل دارو ها و مکمل ها است. در کلین روم همه چیز اعم از تجهیزات و مواد اولیه تا پرسنل توسط فیلتر های قوی پاکسازی می شوند.

 • هموار کردن مسیر تحقیقات دارویی

برای ساخت دارو فرمولاسیون های مختلف استفاده می شود تا در نهایت بهترین فرمولاسیون به تولید انبوه برسد. مواد مختلف در شرایط محیطی مختلف با هم ترکیب و مورد آزمایش قرار می گیرند. محیط ایزوله کلین روم، احتمال ورود آلودگی به فرمولاسیون های تحقیقاتی را به نزدیک صفر می رساند.

 • ایجاد محیط آزمایشگاهی مناسب و کسب نتیجه دقیق

زمانی که نمونه برداری ها با استفاده از تجهیزات اتاق توزین کشت داده می شوند، دیگر نیازی نیست نگران آلودگی ها یا فاکتور های محیطی مثل دما، رطوبت یا نور باشید. همه عوامل محیطی داخل اتاق تمیز قابل کنترل و اندازه گیری هستند. به این ترتیب نتیجه به دست آمده از انجام آزمایش ها دقیق بوده و شانسی یا تحت تأثیر عوامل ناخواسته محیطی نیست.

ویژگی های اتاق تمیز داروسازی اتاق تمیز داروسازی

ویژگی های اتاق تمیز داروسازی

 • استریل بودن محیط، هوا، تجهیزات و افرادی که وارد فضای داخلی اتاق تمیز می شوند.
 • کنترل میکرو ارگانیسم ها و بخارات شیمیایی برای جلوگیری از ورود به دارو ها
 • در اتاق تمیز هوای بیرون وارد یک فیلتر می شود سپس فیلترها ( اعم از HEPA یا  UIPA)  هوای بیرون را طبق برنامه از پیش تعیین شده تمیز و ضدعفونی میکنند و هوای فیلتر شده با فشار وارد اتاق تمیز داروسازی می شود. علاوه بر این، هوای آلوده داخل کلین روم توسط رجیسترها به بیرون منتقل می شود، یا دوباره وارد فیلترها می شود و بعد از پاکسازی جایگزین می شود.
 • وظیفه اصلی اتاق‌های تمیز در صنعت داروسازی محافظت از محصولات تولیدی در برابر آلودگی است. آلودگی ها معمولا توسط انسان، فرآیندها، امکانات و تجهیزات ایجاد می شوند و باید از هوا حذف شوند. معمولا برای تولید دارو کلاس 5 تا 8 اتاق تمیز توصیه می شود.
 • نظارت بر سطوح اتاق تمیز: به طور منظم تعداد ذرات و آلاینده ها اندازه گیری می شود تا در صورت وجود آلودگی تمیز شوند.
 • نظارت بر کار پرسنل: پرسنلی که در تولید دارو نقش دارند، ممکن است حامل مقدار قابل توجهی از آلاینده ها باشند از این رو قبل از شروع کار باید یک سری نکات را در نظر داشته باشند. هرکدام از پرسنل باید از تجهیزات حفاظت شخصی مثل روکش کفش، ماسک صورت، لباس مخصوص و دستکش استفاده کنند. قبل از ورود به محیط داخل اتاق تمیز داروسازی با استفاده از دوش هوا روند پاکسازی تکمیل می شود.
 • چک کردن منظم هوای داخل کلین روم: پارامترهای مختلف مثل دما، فشار هوا و رطوبت به طور منظم توسط سیستم های HVAC کنترل می شود.

 

تجهیزات مورد نیاز اتاق تمیز داروسازی

برای ساخت یک اتاق تمیز داروسازی باید از تجهیزات مخصوص استفاده شود که این تجهیزات شامل موارد زیر می باشد.

 • هواساز هایژنیک

از استلنس استیل و ورق گالوانیزه درست شده است. هوای بیرون کلین روم، وارد هواساز می شود و با گذر از فیلتر های متعدد به اصطلاح کلین می شود. با توجه به شرایط کلاس اتاق تمیز، فاکتورهای مختلف کنترل می شوند. در نهایت هوا از سطح کویل عبور می کند تا به دمای مناسب محیط برسد و وارد فضای اتاق تمیز شود.

 • فن اگزاست

با هدف ایجاد گردش هوا، جریان هوای فیلتر شده بیرون را در داخل کلین روم پخش می کند و هوای آلوده داخل را به بیرون می فرستد.

 • پس باکس

برای ورود و خروج مواد در اتاق تمیز استفاده می شود. اختلاف کلاس محیط های مختلف را از متعادل می کند و به عنوان رابط عمل می کند تا آلودگی همراه مواد وارد محیط اتاق تمیز داروسازی نشوند.

 • پنجره

با توجه به حساسیت کار انجام شده در اتاق تمیز ساخته و طراحی می شوند تا مانع ورود ذرات آلودگی و گرد و غبار باشند. جنس شیشه ها از سکوریت و جنس پنجره از پروفیل آلومینیوم است.

درب ها از تجهیزات اتاق تمیز

 • درب

درب اتاق تمیز داروسازی ساخته شده از چارچوب و فریم آلومینیومی و بدنه ضد خش با روکش ABS گلاسه است و در سایز های مختلف طراحی و ساخته می شود.

 • ساندویچ پنل

سطح ساندویچ پنل استفاده شده از اتاق تمیز باید در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم باشد. به دلیل اهمیت ایزوله بودن محیط، این پنل ها قابل شستشو و ضد آب هستند.

 • هود های لامینار

محفظه هود لامینار از استیل ضد زنگ یا فلز بدون دنده و خلل ساخته می شود. هوا از فیلتر های هود عبور کرده و به صورت خطی به سمت کاربر دمیده می شود.

 • کف پوش

استفاده از کاشی و سرامیک در اتاق تمیز داروسازی به دلیل وجود درز بین سرامیک ها غیر مجاز است. برای کلین روم از کفپوش هموژن یا اپوکسی استفاده می شود که قابل شستشو هستند و در برابر تغییرات دما مقاومت کافی دارند.

 • دوش هوا

هوای تمیز را با فشار به سطح بدن و لباس افراد و تجهیزات می زند تا آلودگی های سطحی از بین بروند. هوا از چند جهت دمیده می شود و گاهی تا 25 متر بر ثانیه سرعت دمش دارد.

هزینه ساخت اتاق تمیز داروسازی

هزینه ساخت اتاق تمیز داروسازی

هزینه ساخت کلین روم به فاکتورهای مختلف بستگی دارد که اصلی ترین فاکتور، کلاس بندی اتاق تمیز است. هر چه کلاس اتاق تمیز بالاتر باشد تجهیزات به کار رفته بیشتر هستند و طبیعتا افزایش قیمت خواهیم داشت.

جز کلیدی اتاق تمیز داروسازی هواساز است که با توجه به کلاس، انتخاب و نصب می شود. ابعاد کلین روم نیز در هزینه ساخت تأثیر دارد. طراحی کلین روم باید به صورتی باشد که تمام نقاط قابل دسترسی باشند و بتوان همه جا را شستشو داد و ضدعفونی کرد.

قبل از هر چیز کانال های تهویه هوا جا نمایی می شوند و سپس محل لوله کشی ها و فاضلاب مشخص می شود میزان لوله کشی یکی دیگر از فاکتور های مؤثر در هزینه تمام شده کلین روم است. شرکت اکیاس با به کارگیری دانش روز دنیا بخش زیادی از بار صنعت اتاق تمیز در ایران را به دوش می کشد. نیرو کار متخصص اکیاس با تکیه بر تجربه و کیفیت در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت بهترین اتاق تمیز در کنار هموطنان عزیز هستند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا