اتاق تمیز پرتابل

اتاق تمیز پرتابل

اتاق تمیز که معمولاً در تولید یا تحقیقات علمی استفاده می شود، یک محیط کنترل شده است که دارای سطح پایینی از آلاینده ها، مانند: گرد و غبار، میکروب های موجود در هوا، ذرات آئروسل و بخارات شیمیایی است. به طور دقیق، اتاق تمیز که اتاق تمیز پرتابل نیز یکی از انوع آن محسوب می شود، دارای سطح بسیار کمی از آلودگی است که توسط فیلتر اتاق تمیز و دستگاه ها و ابزاری همچون هوا ساز هایژنیک کنترل می شود.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

اتاق تمیز پرتابل چیست؟

اتاق تمیز قابل حمل یا پرتابل، یک سیستم جمع و جور است که به فضای کمی نیاز دارد، قابلیت جابه جایی دارد، مقرون به صرفه است و به کمک انواع  فیلتر هواساز و فیلتر کیسه ای، جریان هوای تمیز و فیلتر شده را برای ایجاد یک محیط بدون آلودگی و ضد عفونی شده ارائه می دهد.

به طور سنتی، شرکت ‌هایی که خواهان یک فضای کاری تمیز و استریل هستند، باید کل اتاق را به یک منطقه فشار مثبت فیلتر شده HEPA تبدیل کنند، و با صرف هزینه بسیار زیاد، فضای اضافی را اشغال کنند؛ با این حال، اتاق ‌های تمیز قابل حمل به گونه ‌ای طراحی شده‌اند که با ارائه راه ‌حلی جمع ‌و جور -که به فضایی بسیار کم و تحرک زیادی نیاز دارند- در هزینه ‌ها صرفه ‌جویی کنند.

 

جریان هوا در اتاق تمیز پرتابل به چه صورت است؟

 

جریان هوا در اتاق تمیز پرتابل به چه صورت است؟

هوای رانده شده (یا کشیده شده) به داخل اتاق تمیز از فیلتر هپا عبور می کند و فضای تمیزتری را برای اجرای کارهای مختلف فراهم می کند. در سخت ترین موارد نیز می توان از فیلتر ULPA (هوای بسیار کم ذرات) برای جذب استفاده کرد.

یک اتاق تمیز که به درستی طراحی شده باشد، دارای جریان هوای آرام است که آلودگی را به موثرترین روش از اتاق تمیز خارج کند؛ در حالی که ممکن است یک اتاق تمیز با طراحی ضعیف، دارای جریان هوای متلاطم باشد که فقط آلودگی را در اطراف اتاق هل می دهد.

ویژگی های مهم اتاق تمیز پرتابل

اتاق تمیز های پرتابل دارای ویژگی های خاص خود هستند که در ادامه به آن می پردازیم.

 • دارای فیلتر هپا

هپا (هوای ذرات با راندمان بالا) یک سیستم فیلتراسیون است که برای استخراج آلاینده ها یا ذرات از هوا در اتاق تمیز استفاده می شود. این نوع فیلتر هوا از نظر تئوری می تواند حداقل 99.97 درصد از گرد و غبار، گرده، کپک، باکتری و ذرات معلق در هوا را با اندازه 0.3 میکرون حذف کند؛ بنابراین هنگامی که نصب شود، کمک زیادی به حفظ یا افزایش سطح پاکیزگی هوا خواهد کرد.

 • قابلیت حمل و جابجایی اتاق تمیز پرتابل

اتاق های تمیز پرتابل برخلاف اتاق های تمیز عادی، دارای یکی از کاربردی ترین مزیت ها، یعنی قابلیت جابجایی هستند. در صورت نیاز می توان آن ها را بدون دردسر و به آسانی جابجا کرد و در جای مناسب تری قرار داد.

 

دارای کلاس های 10 تا 100

 

 • دارای کلاس های 10 تا 100

اتاق تمیز پرتابل دارای کلاس 10 تا 100 است؛ به این معنا که یک ساختار ساخته شده با دیوارهای نرم یا سخت است که از سیستم های فیلتراسیون HEPA، برای حفظ سطح تمیزی هوا از 10 تا حداکثر 100 ذره در هر متر مکعب استفاده می کند.

 • دارای یک واحد ایرلاک در اتاق تمیز پرتابل

قفل هوا یا ایرلاک در اتاق تمیز یک فضای انتقالی است که معمولاً دارای دو در است که یک محیط کنترل شده (مانند اتاق تمیز، آزمایشگاه، اتاق عمل یا اتاق ایزوله) را از یک راهرو جدا می کند یا برعکس. هدف از ایرلاک در اتاق تمیز پرتابل، جلوگیری از ورود ذرات معلق و آلودگی از یک منطقه کمتر کنترل شده است.

 • دارای کفپوش آنتی باکتریال

کف پوش های آنتی باکتریال در برابر مواد شیمیایی و مواد خشن، مانند: بنزین، سوخت، هیدروکربن ها، اسیدها و الکل ها بسیار مقاوم هستند، به جلوگیری از میکرو ارگانیسم ‌ها، مانند: رشد باکتری ‌ها، قارچ ‌ها و کپک ‌ها کمک می ‌کنند و آن را به یک انتخاب عالی برای ساخت اتاق های تمیز تبدیل می کند.

 

کاربردهای مختلف اتاق تمیز پرتابل

 

کاربردهای مختلف اتاق تمیز پرتابل

اتاق های تمیز عملاً در هر صنعتی که ذرات ریز می توانند بر روند تولید، تأثیر منفی بگذارند، استفاده می شود؛ به همین دلیل، اتاق تمیز یک ضرورت در تولیدات دارویی و پزشکی، صنعت باتری های قابل شارژ، علوم زیستی و هر زمینه دیگری است که به آلودگی محیطی، بسیار حساس است. اتاق های تمیز می توانند از خیلی کوچک تا خیلی بزرگ، متغیر باشند.

آن ها به دلیل اینکه محیطی کنترل شده را فراهم می کنند که از محصولات دارویی در برابر آلودگی و آلاینده هایی مانند: گرد و غبار، میکروب های موجود در هوا و ذرات آئروسل محافظت کند، می توانند بهترین گزینه برای تولید محصولات دارویی و پزشکی باشد.

اتاق تمیز پرتابل علاوه بر محصولات دارویی، در شاخه ها و صنایع دیگر نیز کاربرد بسیاری دارد که بخشی از آن ها شامل موارد زیر است:

 • داروسازی
 • بافت شناسی
 • گیاه شناسی
 • کشاورزی
 • ژنتیک

 

قسمت های مختلف اتاق تمیز پرتابل

 

قسمت های مختلف اتاق تمیز پرتابل

در این قسمت به بخش های مختلف که در اتاق تمیز پرتابل وجود دارد می پردازیم.

 • ساندویچ پانل

ساندویچ پانل را می توان به عنوان یک ساختار سه لایه، یعنی دو صفحه نازک (پوست) و یک هسته ضخیم تعریف کرد. کاربرد این بخش، مقاومت مکانیکی در برابر تنش ها، واکنش و مقاومت در برابر آتش و سهولت مقاومت در برابر سایش و آب و هوا است.

 • دمپر ورودی و خروجی

هنگامی که جریان هوا باید برای مدت زمان طولانی در جریان کاهش یافته کار کند، دمپرها اغلب به عنوان وسایل صرفه جویی در انرژی، روی ورودی فن نصب می شوند. آن ها همچنین برای کاهش بار فن در هنگام راه اندازی یا شرایط با تراکم هوای متفاوت، موثر هستند.

 • فن فیلتر یونیت

واحد فیلتر یونیت، یک واحد موتوری است که هوای تمیز و فیلتر شده را به اتاق تمیز می رساند. هوا از طریق یک پیش فیلتر و سپس از طریق یک فیلتر HEPA یا ULPA کشیده می شود، فیلتر HEPA ذرات زیر میکرونی را فیلتر می کند و تامین هوای تمیز و فرآوری شده را به داخل اتاق، تضمین می کند.

 • قسمت ایرلاک

قفل هوا یا ایرلاک، سیستمی است متشکل از دو در که به صورت الکترونیکی قفل شده به طوری که هر دو نمی توانند هم زمان باز شوند. این می تواند از آلودگی جلوگیری کند و از ورود ذرات خارج از اتاق تمیز پرتابل به داخل اتاق تمیز، هنگام ورود یا خروج پرسنل جلوگیری کند.

 

کنترل پنل اتاق تمیز پرتابل

 

 • کنترل پنل

کنترل پنل اتاق تمیز که مجهز به سنسور دیافراگمی برای اندازه گیری فشار تفاضلی است، دستگاهی با کیفیت بالا است. بر اساس دستورالعمل های GMP، این کنترل پنل، تأیید شده و با طراحی خوب آن، برای کاربرد در آزمایشگاه ها و اتاق های تمیز به خوبی ساخته شده است.

جمع بندی

اتاق‌های تمیز قابل حمل، دقیقاً مانند دیگر اتاق ‌های تمیز، استاندارد های اتاق تمیز ISO را برآورده می‌کنند و می‌توانند در صورت نیاز، هود، میز کار و تجهیزات را در خود نگه دارند. اتاق تمیز پرتابل یک راه مقرون به صرفه برای ارائه محیطی کنترل‌ شده با کیفیت و تعداد ذرات کم است. اتاق ‌های تمیز قابل حمل معمولاً به‌ عنوان محفظه ‌های فشار مثبت عمل می‌کنند؛ اما می‌توانند به عنوان مناطق مهار فشار منفی نیز استفاده شوند.

از آن جایی که هزینه اتاق تمیز قابل حمل، بسیار کمتر از اتاق های تمیز سنتی است، زمانی که به یک فضای تمیز قابل تایید نیاز دارید می تواند گزینه خوبی باشد و نیاز های شما را برآورده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا