اتاق هواساز

اتاق هواساز

اتاق تمیز، برای دور بودن از میکروب ها، آلودگی ها و حفظ استانداردها، نیاز به رعایت نکات و یک سری تجهیزات دارد. درواقع اتاق هواساز، کلیه کارهای مربوط به تهویه اتاق تمیز، شامل: حفظ دما، رطوبت و فشار آن را بر عهده دارد. هواساز در مسیر چیلر یا کانال هوا قرار می گیرد و از مهمترین دستگاه های تهویه در اتاق تمیز است که تصفیه هوا و تهیه اکسیژن کافی را انجام می دهد.

سیستم هواساز اتاق تمیز در صنعت بسته بندی، صنایع بزرگ آرایشی، بهداشتی، صنایع بزرگ الکترونیک و میکرو الکترونیک، بیمارستان ها به خصوص اتاق های عمل جراحی و غیره … استفاده می شوند. در این مقاله با اتاق هواساز و اتاق تمیز و مسائل مربوط به آن ها، آشنا خواهیم شد لطفا با ما همراه باشید.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

طراحی اتاق هواساز به چه صورت است؟

در طراحی اتاق هواساز، ابتدا باکس اتاقک، بعد فیلترها و کویل ها و بعد باکس فن هواساز، با بهترین طراحی قرار می گیرد. برای این که هواساز به بهترین شکل چیده شود به نوع کاربری آن توجه می شود؛ هواساز ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که در نهایت درصدی از هوای تازه و هوای برگشت با هم ترکیب می شوند.

عملکرد اتاق هواساز، به جایی که از آن استفاده می شود بستگی دارد؛ اینکه در صنایع غذایی، داروسازی،  بیمارستان یا اتاق عمل استفاده شود، متفاوت است. ابعاد اتاق هواساز نیز، به مقدار هوایی که برای محیط مورد نیازاست بستگی دارد. دستگاه های هواساز را متناسب با ظرفیت هوا دهی تغذیه، مشخص می کنند و بعد با توجه به تعداد دستگاه ها، ابعاد اتاق تعیین می شود.

به طور معمول اتاق هوا ساز، در حیاط، پشت بام یا در طبقه ی پایین قرار می گیرد. مدت زمان مورد نیاز برای تهویه تمام هوای موجود در اتاق به طور تقریبی 2 دقیقه است.

 

فیلتراسیونی که برای ساخت اتاق هواساز استفاده می شود چیست؟

 

فیلتراسیونی که برای ساخت اتاق هواساز استفاده می شود چیست؟

فیلتراسیون اتاق هواساز برای حفظ سلامت افراد، ایجاد محیطی تمیز، فراهم شدن  فضایی بدون آلودگی میکروبی برای بیمارستان ها و فضا های مشابه استفاده می شود. دو قسمت هواسازبه عنوان مثال عبارت است از:

 • کانال تغذیه کننده:

هوا را از بیرون وارد و هوای داخل آن محیط را با مکش به بیرون هدایت می کند.

 • فن:

جا به جایی هوا در سیستم را انجام می دهد. در فضاهایی مثل: آشپزخانه، سرویس بهداشتی، جا های دیگر خانه، با توجه به نوع کاربری با فن یا مکش یا هر دو، مشابه این سیستم موجود است.

چند نمونه از فیلتر هواساز:

مزایا اتاق هواساز چیست؟

از اتاق هوا ساز، برای فیلتر هوا، و ایجاد هوای تهویه شده در مکان های بزرگ استفاده می شود تا عمر و ایمنی را افزایش دهند.

هواساز اتاق تمیز، نوسانات زیر را کنترل می کند:

 • نوسانات اختلاف فشار در فضاهای تمیز
 • نوسانات دما و رطوبت نسبی در اتاق های تمیز
 • نوسانات تعویض هوا

 

انواع هواساز اتاق تمیز

 

انواع هواساز اتاق تمیز

هواساز اتاق تمیز، در دو نوع (هایژنیک و غیر هایژنیک) است:

 • هواساز هایژنیک:

در فضا هایی مثل: محیط های داروسازی، بیمارستان ها، صنایع و مراکز تولیدی، خطوط تولید پزشکی استفاده می شود. اصلی ترین سیستم تصفیه هوا در اتاق تمیز که شبیه هواساز معمولی عمل می کند، هواساز هایژنیک است که کار فیلتراسیون هوا از هر نوع آلودگی را تا حد اعلا انجام می دهد.

 

محصول منتخب: فیلتر هپا

 • هوا ساز غیر هایژنیک:

برای ساختمان های تجاری و صنعتی بیشترین استفاده را دارد، اما نسبت به نوع هایژنیک، آلاینده ها، دما و رطوبت را کمتر کنترل می کند.

مشخصات هواساز با کیفیت:

 • قابل نصب در مکان های کوچیک تر
 • مصرف انرژی پایین
 • قابل کنترل به وسیله ترموستات کنترل
 • بالا زن بودن دستگاه هواساز
 • قابل استفاده به عنوان دستگاه سرمایشی، گرمایشی
 • دارای لوله کشی های کوتاه

 

سفارش فیلتر هواساز از اکیاس

 

سفارش فیلتر هواساز از اکیاس

کیفیت اتاق هواساز را از نوع فن های به کار رفته در اتاق هواساز و جنس بدنه آن می توان تشخیص داد، این که از جنس استیل و یا فولاد ضد زنگ باشد بر تعیین قیمت هوا ساز تاثیر می گذارد. هواساز و فیلتر هواساز از تجهیزات مهم و اساسی اتاق تمیز هستند که در انواع متنوع و قیمت های مختلف عرضه می شوند، سفارش فیلتر هواساز از اکیاس، بر اساس نیاز، کاربرد و مکان استفاده مشتری، تنظیم می شود.

پایان سخن

برای فضا هایی پر عبور و مرور و سر پوشیده  از اتاق هوا ساز استفاده می شود و در مسیر چیلر و کانال هوا قرار داده می شود.  مکانی است که باید از هر گونه آلودگی و میکروب در امان باشد تا کار تولید هوای تمیز و تهویه مطبوع، توسط اتاق هواساز به خوبی صورت گیرد.

اتاق هواساز و دستگاه های تهویه هوا با انواع فیلتر هواساز، از تجهیزات ضروری برای فیلتر هوا اتاق تمیز هستند. در این مقاله به اختصار با طراحی و فیلتراسیون اتاق هواساز و انواع فیلتر ها نیز آشنا شدید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا