الزام های مهم در اتاق تمیز چیست؟

الزام های مهم در اتاق تمیز

اتاق تمیز به طور گسترده ای در الکترونیک، ابزار دقیق، داروسازی، صنایع غذایی و سایر صنایع، تجهیزات پزشکی، بیمارستان ها و غیره استفاده می شود. آنها به بخشی جدایی ناپذیر از فرآیندهای مدرن و ابزاری بسیاری جهت محافظت از افراد، مواد و محصولات در برابر آلودگی تبدیل شده اند. یکی از ویژگی های اساسی نصب اتاق های تمیز، رعایت استانداردها و الزامات است. هدف از الزام های مهم در اتاق تمیز، تضمین هوای پاک و شرایط مناسب در اتاق می باشد. این شرایط به حفظ تجهیزات اتاق تمیز نیز کمک می کند. در ادامه این الزامات را بیان می کنیم.

 

 

الزامات مهم در اتاق تمیز  چه مواردی هستند؟

 

الزامات مهم در اتاق تمیز  چه مواردی هستند؟

با توجه به مطالب گفته شده در پاراگراف در ادامه به بررسی این الزامات می پردازیم.

 • کف اتاق تمیز

کف ها و پوشش های کف باید غیر متخلخل، بدون لغزش، مقاوم در برابر سایش و در صورت لزوم رسانای الکتریکی باشند. مواد شیمیایی مختلفی چون پاک کننده ها، ضد عفونی کننده ها و مایعات فرآیندی، در این اتاق مورد استفاده قرار می گیرند. احتمال ریخت این مواد بر روی کف بسیار بالا است.

به همین دلیل کف اتاق تمیز باید در برابر این مواد شیمیایی مقاوم بوده و به راحتی تمیز شود. کف باید در برابر ضربه استاتیکی و دینامیکی مورد نیاز در یک مدت زمان معین، مقاومت کند. همچنین باید دارای ویژگی های آنتی استاتیک کافی باشد.

 • پنجره های اتاق تمیز

پنجره های انتقال در اتاق های تمیز و اتاق توزین، به عنوان بخشی از عناصر ساختاری محصور نصب می شوند. آنها به طور گسترده در اتاق هایی با تمیزی بالا استفاده می گردند.

ویژگی های سازه های پنجره باید با استانداردهای لازم و GOST های تایید شده در داروسازی، پزشکی و میکروبیولوژی مطابقت داشته باشند. پروفیل آلومینیومی پنجره ها باید دارای دوام خاص و پوشش محافظ با کیفیت بالا باشد. این پنجره ها باید در برابر موارد زیر مقاومت کنند.

 • محیط های کمی اسیدی و قلیایی
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش
 • درجه حرارت شدید (در برابر نوسانات از -55 درجه سانتیگراد تا +70 درجه سانتیگراد، بدون از دست دادن عملکرد)

 

تهویه هوای اتاق تمیز

 

 • تهویه هوای اتاق تمیز

انتشار، نگهداری و تخلیه آلاینده ها در سیستم تهویه هوا و تمام عناصری که با هوا در تماس هستند، باید به حداقل برسد. این امر برای جلوگیری از فشار بی مورد بر روی فیلترها لازم است. به عنوان مثال، مجاری هوا باید از مواد مقاوم در برابر خوردگی و پوسته پوسته شدن ساخته شود.

همچنین برای رفع انتشار آلاینده ها از مجاری به هوای عبوری از آنها، باید عملیات سطحی صورت گیرد. اگر فیلتر نهایی مستقیما به اتاق تمیز خارج نشود، باید از کیفیت و یکپارچگی بالایی برخوردار باشد. احتمال نشتی در سیستم آماده سازی هوا باید در نظر گرفته شود.

 • قفل های الکترونیکی

اینترلاک درب الکترومغناطیسی عمدتا برای درجه خلوص بالا یا در NWP های بسیار کنترل شده استفاده می شود. در این اتاق ها، دو یا چند درب به طور همزمان باز نمی شوند. دلیل آن هم به حداقل رساندن خطر نشت هوا از درجه خلوص پایین به درجه خلوص بالاتر است.

دو نوع قفل الکترومغناطیسی برای کنترل درب های اتاق تمیز استفاده می شوند که عبارتند از: shift و tear-off.

قفل های الکترومغناطیسی بر خلاف قفل های الکترومکانیکی، کارکرد آسانی دارند. آنها به راحتی و به سرعت روی درب نصب شده و دارای عمر مفید بالایی هستند. قفل های الکترومغناطیسی به دلیل عملکرد یک آهنربای الکتریکی قوی، درها را بسته نگه می دارند.

برای باز کردن این قفل های الکترونیکی می توانید از دکمه خروج یا سیگنال کنترل سیستم دسترسی استفاده کنید. با این حال، در طول یک قطع برق برنامه ریزی نشده، آهنربای الکتریکی صفحه را آزاد کرده و درب به حالت قفل باز می رود.

 • کانال کشی

هوای ورودی به اتاق تمیز پس از تمیز شدن با فیلترهای HEPA و ULPA، عملا عاری از ذرات معلق است. هوارسانی به اتاق با دو هدف انجام می شود که عبارتند از: اول، انحلال (کاهش غلظت) آلودگی گرد و غبار ناشی از حضور مردم و انجام فرآیندهای تولید؛ دوم، گرفتن و حذف این آلودگی ها از محل. سه نوع گردش هوای داخلی در کانال ها وجود دارند که به شرح زیر می باشند.

 • جریان منظم یک جهته (لامینار)

برای زمانی که خطوط جریان همه جت های هوا، موازی هستند.

 • جریان نابسامان (متلاطم)

برای زمانی که خطوط جریان موازی نیستند.

 • جریان مختلط

برای زمانی که در یک قسمت از اتاق، جت های هوا می توانند موازی باشند، اما در قسمت دیگر نه.

اتاق های تمیز حالت سخت معمولا از جریان یک طرفه استفاده می کنند. این امر با نصب فیلترهای HEPA / ULPA در سراسر سطح سقف و نصب یک کف برجسته سوراخ شده به دست می آید. هوا به صورت عمودی از سقف به سمت زمین حرکت کرده و از طریق سوراخ به داخل محفظه اگزوز زیر زمین منتقل می شود. سپس هوای بازگردانده شده از طریق مجاری گردش، مجددا به داخل اتاق بازگردانده خواهد شد.

 • پاکسازی آلودگی اتاق تمیز

هنگام انجام بسیاری از کارها در حین ساخت و نصب، آلودگی آزاد می شود. برای دستیابی به پارامترهای کنترل آلودگی مورد نظر، باید یک پروتکل پاکیزگی ایجاد و دنبال شود. کارهایی با میزان آلودگی تولیدی بیشتر، باید قبل از کارهایی با آلودگی تولیدی کمتر تکمیل شوند.

برای محدود کردن آلودگی های نامطلوب مناطق اطراف، حین ساخت و ساز، باید اقداماتی برای جمع آوری و حذف آلودگی های ایجاد شده انجام گیرند. چنین اقداماتی عبارتند از: استفاده از صفحات و دیوارهای موقت، تحت فشار قرار دادن مناطق بحرانی، استفاده از فیلترهای موقت در سیستم آماده سازی هوا.

فیلترهای موقت برای محافظت از اتاق و سیستم تصفیه هوا در برابر آلودگی خارجی و اطمینان از عملکرد اولیه و افت فشار طراحی شده اند. البته این فیلترها باید حذف شده و با فیلترهایی از نوع مناسب، در مراحل راه اندازی، جایگزین شوند.

 

نکات مهم قوانین ایمنی کار در اتاق تمیز

 

نکات مهم قوانین ایمنی کار در اتاق تمیز

 • فقط آن دسته از کارمندانی که بیماری ندارند و از نظر بدنی سالم هستند، باید اجازه کار در اتاق تمیز را داشته باشند.
 • پرسنل باید برای رعایت الزامات تعیین شده آموزش ببینند.
 • تمام عملیات باید فقط با لباس تمیز انجام شود.
 • اقلام و مواد ممنوعه نباید در داخل منطقه وجود داشته باشند.
 • تجهیزات و ماشین آلات معمولی قابل استفاده نیستند. هر وسیله ای از لوازم خانگی گرفته تا تلفن باید برای استفاده در اتاق های تمیز تایید شود.
 • آموزش کار با تمامی تجهیزات (از جمله هواساز هایژنیک، دوش هوا و غیره) باید ارائه گردد.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

سفارش اتاق تمیز از اکیاس

رعایت الزام های مهم در اتاق تمیز، اهمیت بالایی دارد. از این رو باید این اتاق را از مراکز معتبر و متخصص تهیه کنید. اکیاس با استفاده از نیروهای توانمند و متخصص خود و همچنین بهترین مصالح، ارائه و نصب یک اتاق تمیز مناسب را تضمین می کند.

اتاق تمیز اکیاس از کیفیت بالایی برخوردار بوده و قیمت مناسبی دارد. ضمن اینکه ما تمامی استانداردهای لازم را در تهیه و نصب این اتاق ها رعایت می کنیم. برای اطلاعات بیشتر، به سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا