موثرترین روش تست میکروبی اتاق تمیز که باید بدانید

تست میکروبی اتاق تمیز

در این مقاله قصد داریم در مورد تست میکروبی اتاق تمیز صحبت کنیم با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید، نظافت برای حفظ حداکثر سطح بهداشت در محل کار بسیار مهم است. اتاق‌ های تمیز که به عنوان اتاق ‌های استریل نیز شناخته می ‌شوند، برای انجام فعالیت ‌های معمول خود باید تمیز و ضدعفونی شوند. اتاق ‌های تمیز فضاهایی هستند که در آن پارامترهای محیطی مانند ذرات معلق در هوا، دما، رطوبت، جریان هوا، فشار داخلی یا روشنایی باید به شدت کنترل شوند.

آن ها برای دستیابی به سطح بسیار بالایی از بهداشت طراحی شده اند و همیشه سطح ایمنی مطلوب را برای اپراتورها و کاربران تضمین می کنند. این اتاق ها یک عنصر اساسی در همه شرکت های متعلق به بخش های کشاورزی، مواد غذایی، هسته ای، شیمیایی یا دارویی هستند.

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

عوامل اصلی آلودگی در اتاق تمیز که در تست میکروبی اتاق تمیز مهم است

آلودگی در اتاق تمیز می تواند منجر به از دست دادن کیفیت محصول برای کاربر نهایی و همچنین اختلال در تولید و افزایش هزینه های مربوط به آن شود. چنین آلودگی می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. اصلی ترین عوامل آلودگی اتاق تمیز عبارتند از:

  • انسان ها

همانطور که می دانید انسان ها، یکی از بزرگترین منابع آلودگی هستند، از پوست و مو گرفته تا کوچکترین ذرات گرد و غبار و کثیفی روی لباس هایشان. سایر آلاینده هایی که افراد می توانند وارد یک اتاق تمیز کنند میکروب ها، باکتری ها، ویروس ها و مایعات بدن هستند.

 

عوامل اصلی آلودگی در اتاق تمیز

 

 

  • هوا تاسیسات

رایج ترین منابع آلودگی هوای اتاق تمیز عبارتند از هوای بدون فیلتر، خود هوای اتاق تمیز، افراد، ماشین آلات، ابزار، مواد خام و بسته بندی. حرکات سریع در اتاق تمیز می تواند جریان هوای یک طرفه را قطع کند و باعث سطوح بالاتر آلودگی در جریان قطع شده شود. برای کنترل هوا در اتاق های تمیز، هوا باید با استفاده از فیلتر اتاق تمیز استریل باشد.

  • وسایل مورد نیاز پرسنل

پوشیدن لباس مناسب در منطقه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده بسیار مهم است. تجهیزات و وسایل معمولی قابل استفاده نیستند، هر وسیله ای از لوازم خانگی گرفته تا تلفن باید برای استفاده در اتاق های تمیز تایید شود.

لیست مواردی که نباید در محل کار وجود داشته باشد بسیار زیاد است. این ها هر گونه اقلام شخصی از جمله مواد غذایی، لوازم آرایشی، سیگار، کیف آرایشی و  داروها هستند. همچنین هر چیزی که می تواند ذرات آلاینده را منتشر کند ممنوع است: آئروسل ها، مواد ساینده، پارچه، چوب، مقوا و کاغذ ساده، بسته بندی هایی که فرآوری نشده باشند. تلفن، سیستم های صوتی، ابزار و دستگاه ها نباید در اتاق های تمیز استفاده شوند. استفاده از مواد چاپی، مداد معمولی و پاک کن مجاز نمی باشد.

  • آب مورد استفاده در تولید

همانطور که می دانید،  50 درصد از مشکلات و بیماری ها در بخش مواد غذایی ناشی از آلودگی میکروبیولوژیکی است. آبی که در تولید استفاده می شود نباید دچار گونه آلودگی و میکروب شود زیرا می تواند خطرات زیادی را برای سلامتی موجودات زنده داشته باشد.

 

راه های تست میکروبی اتاق تمیز

 

 

راه های تست میکروبی اتاق تمیز

هنگامی که از کنترل کیفیت و ایمنی در صنایع غذایی و آشامیدنی، دارو، واکسن، آرایشی و بهداشتی یا محصولات شیمیایی صحبت می کنیم، پیشگیری از خطرات و آلودگی ها اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل تست میکروبی اتاق تمیز اهمیت زیادی دارد. راه های تست میکروبی اتاق تمیز عبارتند از:

  • کنترل ذرات زنده یکی از روش های تست میکروبی اتاق تمیز

برای اطمینان از حفاظت کافی برای محصولات و مصرف کنندگان، اتاق تمیز باید با توجه به نیازهای هر برنامه، سطح خلوص هوای مورد نیاز را داشته باشد. کل سیستم اتاق تمیز برای کاهش ورود، تولید و نگهداری آلاینده ها طراحی شده است. برای اطمینان از محیط های ایمن، قابل اعتماد و سازگار با مقررات، باید جریان هوا، فشار، درجه حرارت، سر و صدا، لرزش، نورپردازی، آلودگی میکروبی و ذرات بررسی شود.

  • کنترل پرسنل فعال

از آنجایی که کارکنان یکی از منابع اصلی آلاینده های ذرات هستند، هر تأسیسات اتاق تمیز دارای دستورالعمل، پروتکل یا SOP است که اقداماتی را که باید برای رعایت استانداردهای کنترل پاکیزگی انجام شود، مشخص می کند. کنترل پرسنل فعال راهی برای به حداقل رساندن تأثیر منفی کارکنان بر پاکیزگی فرآیندها و محصولات است.

بهترین مکان برای شروع، پیروی از رویه ها و قوانین طراحی شده برای ورود و خروج از اتاق تمیز است. همه کارکنان باید قبل از ورود به اتاق تمیز دوش بگیرند و محیطی داشته باشند که بتوانند لباس تمیز بپوشند.

علاوه بر این، کارکنان باید از پوشیدن جواهرات، استفاده از ادکلن، عطر، لوازم آرایشی و سایر محصولات بهداشت شخصی ممانعت شوند. باید بدانید که حتی دئودورانت ها و ضد تعریق ها نیز می توانند باعث آلودگی در اتاق های تمیز شوند. همچنین اگر کارگری بیمار است، باید او را از اتاق تمیز دور نگه دارند.

  • سطوح و تجهیزات اتاق تمیز

یکی از اهداف اصلی اتاق تمیز حذف و محدود کردن ذرات خطرناک موجود در هوا از جمله گرد و غبار، میکروب ها، ذرات معلق در هوا و بخارات شیمیایی است. برای دستیابی به این هدف، اتاق تمیز معمولاً از یک سیستم تهویه با فیلتر هواساز راندمان بالا (HEPA) یا هوای فوق العاده کم ذرات (ULPA) استفاده می کند. علاوه بر این، کارگران در اتاق تمیز پروتکل‌ های خاصی دارند و ممکن است از روپوش، دستکش، چکمه، کلاه یا سایر لباس ‌های محافظ استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: فیلتر هپا

 

هوای-موجود-در-اتاق-یکی-از-راه-های-تست-میکروبی

 

 

  • هوای موجود در اتاق از راه های تست میکروبی اتاق تمیز

یکی از اصلی ترین عواملی که مانع از انتشار آلاینده ها و افزایش غلظت آن ها می شود، حرکت جریان هوا در اتاق تمیز است. تهویه در اتاق هایی با الزامات خاص به گونه ای سازماندهی شده که هوا کاملاً آرام حرکت می کند. حرکات سریع پرسنل می تواند جریان های متلاطم ایجاد کند و در نتیجه ذرات را به سطح کار و تجهیزات منتقل کند. بنابراین، حرکات کارکنان باید بدون عجله، متفکرانه و بدون حرکات غیر ضروری باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای تست میکروبی اتاق تمیز

تست های عملکرد برای دو نوع اتاق تمیز مشخص شده است: با جریان یک طرفه و با جریان غیر یک جهته. تجهیزات یا سایر مواردی که برای استفاده در آزمایش ‌ها، تمیز کردن یا نگهداری به اتاق تمیز آورده می ‌شوند، باید قبل از وارد شدن به اتاق به ‌درستی تمیز و محافظت شوند. حتی چیزی به سادگی یک دفترچه یادداشت و قلم جوهر که استریل یا تمیز نشده باشد می تواند آلودگی ها را در هوا آزاد کند و تست میکروبی را خراب کند. معمولا از فیلتر کیسه ای، فیلتر هوا و غیره برای محافظت از اتاق تمیز استفاده می شود.

جمع بندی

اتاق ‌های تمیز بخش مهمی از آزمایش ‌های علمی، پزشکی و آزمایشگاهی هستند زیرا محیطی کنترل‌ شده با کمترین میزان آلودگی را فراهم می ‌کنند. یکی از بزرگترین دغدغه های کارکنان آزمایشگاهی که در اتاق های تمیز کار می کنند، جلوگیری از آلودگی است. مردم یکی از بزرگترین منابع آلودگی هستند.

نگهداری از اتاق تمیز یکی از جنبه های مهم تولید در طیف گسترده ای از صنایع، از جمله دستگاه های پزشکی، داروسازی، بیوتکنولوژی و سایر محصولاتی است که با مدارها یا الکترونیک هیبریدی انعطاف پذیر طراحی شده اند. به همین دلیل، بسیاری از این صنایع دارای الزامات سختگیرانه ای برای محافظ از اتاق تمیز هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا