تست نشتی فیلتر هپا

تست نشتی فیلتر هپا

فیلتر هپا یکی از بهترین و کاربردی‌ترین فیلترها در دستگاه‌های تصفیه هوا برای محیط‌های حساس مانند اتاق عمل، آزمایشگاه و… محسوب می‌شود. این فیلتر نیز مانند هر فیلتر دیگری ممکن است نشتی داشته باشد و همین موضوع موجب کاهش کارایی دستگاه و ورود آلاینده هوا به محیط می‌شود. پس باید تست نشتی فیلتر هپا را برای جلوگیری از ورود آلاینده‌ها انجام دهید. اگر نحوه تست نشتی فیلتر هپا را نمی‌دانید در ادامه همراه ما باشید تا با علت و روش انجام آن آشنا شوید.

 

 

علت تست نشتی فیلتر هپا چیست؟

همان‌طور که می‌دانید هوای تمام شهرها به‌ویژه شهرهای بزرگ آلوده هستند و حجم زیادی از آلاینده و ذرات معلق مضر برای سلامتی را دارند؛ به همین دلیل استفاده از دستگاه‌های تصفیه‌کننده خانگی و صنعتی رایج شده است. فیلتر هپا جزو مهم‌ترین اجزای دستگاه تصفیه به‌ویژه از نوع صنعتی محسوب می‌شود که با جذب و از بین بردن آلاینده‌ها و ذرات میکرون از رسیدن به محیط جلوگیری می‌کند.

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

کاربرد اصلی فیلتر هپا علاوه بر مصارف خانگی، برای محیط‌های ویژه و حساس مانند اتاق تمیز، اتاق عمل، آزمایشگاه‌ها، مراکز درمانی و… است؛ زیرا ورود هر گونه آلودگی و میکروب به این محیط‌ها آثار نامطلوبی به دنبال دارد. به همین دلیل باید از کیفیت فیلتر هپا و عدم نشتی آن اطمینان خاطر داشته باشید تا هیچ‌گونه آلاینده‌ای وارد فضاهای حساس نشود.

برای مشاهده قیمت و خرید فیلتر هپا کلیک کنید.

بررسی نشانه‌های نشتی فیلتر هپا

همان‌گونه که در قبل نیز بین کردیم نشتی فیلتر هپا باعث ورود ذرات آلوده و آلاینده‌های هوا به محیط می‌شود، در این بخش مهم‌ترین نشانه‌های نشتی فیلتر هپا را بیان می‌کنیم در صورت مشاهده هر یک از این نشانه‌ها نسبت به تست نشت‌یابی اقدام کنید.

 مشاهده آلاینده‌ها در محیط

یکی از رایج‌ترین نشانه‌های نشتی فیلتر هپا مشاهده کردن آلاینده‌های محیطی مانند دود، مو و گردوغبار در محیط است.

افزایش علائم آلرژی

اگر مبتلا به آلرژی یا حساسیت هستید و علائم شما در چند روز اخیر بیشتر از قبل شده است، احتمالاً فیلتر هپا نشتی دارد.

عدم کاهش آلودگی‌های محیط

اگر کارایی دستگاه کاهش پیدا کرده است و احساس می‌کنید محیط آلودگی زیادی دارد، فیلتر هپا نشتی پیدا کرده است که سریعاً باید اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید.

دلایل نشتی فیلتر هپا

فیلتر هپا قطعه‌ای مهم در تصفیه هوا محسوب می‌شود که ذرات معلق و آلاینده موجود در هوا را تا اندازه 0.3 میکرون جذب و از بین می‌برد تا محیطی تمیز و بدون آلودگی داشته باشید. این قطعه به دلایل مختلفی ممکن است دچار نشتی شود که در ادامه مورد بررسی و نقد قرار می‌دهیم.

 • یکی از رایج‌ترین دلایلی که موجب نشتی فیلتر هوا می‌شود، خرابی اتصالات است. اگر اتصالات فیلتر به‌درستی قرار نگیرد، هوا از اطراف فیلتر به داخل محیط نشت می‌کند.
 • یکی دیگر از دلایلی که نشتی فیلتر هپا را به دنبال دارد، آسیب رسیدن به فیلتر است. فیلتر به دلایل مختلفی ممکن است دچار شکستگی یا ترک‌خوردگی شود و کارایی خوبی نداشته باشد. اما شما با تست نشتی فیلتر هپا می‌توانید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.
 • آخرین دلیلی که موجب نشتی فیلتر هپا می‌شود، فشار زیاد هوا است که به فیلتر آسیب می‌رساند، برای جلوگیری از این موضوع باید فشار ورودی در حد استاندارد باشد.

بیشتر بخوانید | تفاوت فیلتر اولپا با هپا

 نحوه تست نشتی فیلتر هپا

ازآنجایی‌که فیلتر هپا در پاکیزه کردن هوای محیط و حذف آلاینده‌های موجود در هوا تأثیر زیادی دارد، تست نشتی آن باید در زمان مناسب انجام شود تا از عملکرد صحیح آن و حذف آلاینده و ذرات معلق اطمینان داشته باشید. برای تست نشتی فیلتر هپا روش‌های مختلفی وجود دارند که بهترین و مطمئن‌ترین آن عبارت است از:

 تست اینتگریتی

این تست جزو مطمئن‌ترین روش‌ها برای نشتی فیلتر هپا به شمار می‌رود. برای انجام این روش ابتدا با استفاده از دستگاهی ذرات و آلاینده‌هایی در محیط پراکنده می‌شوند. سپس غلظت ذرات و آلاینده‌هایی که به سمت در ورودی و خروجی هوا کشیده شده‌اند، اندازه‌گیری می‌شود. اگر غلظت این ذرات بیش از اندازه استاندارد باشد، یعنی فیلتر هپا نشتی پیدا کرده است. اگر تست نشتی فیلتر هپا مثبت باشد با استفاده از یک دوربین با قابلیت اسکن یا پروب دستی محل نشتی فیلتر هپا بررسی و پیدا می‌شود.

 مراحل انجام تست نشتی فیلتر هپا

در گام اول برای انجام تست نشتی فیلتر باید تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز را جمع‌آوری کنید. تجهیزات مورد نیاز تست نشتی عبارتند از:

 • دستگاه تولید ذرات روغن پراکنده (DOP)
 • تجهیزات ایمنی مانند دستکش، ماسک و عینک ایمنی
 • شمارشگر ذرات

 مرحله 1

در مرحله اول باید دستگاه DOP را روشن کنید تا به دمای استاندارد کار خود برسد. پس از روشن کردن دستگاه DOP و رسیدن به دمای کار باید دستگاه شمارشگر ذرات را روشن کنید تا ذرات پراکنده در محیط با اندازه 0.3 میکرون را اندازه‌گیری کند. سپس هر وسیله‌ای یا ابزاری که موجب اختلال در انجام تست می‌شود را از محیط خارج کنید و خودتان نیز خارج شوید.

 مرحله 2

در این مرحله باید دستگاه DOP را برای تولید ذرات روغن پراکنده با غلظت 10000 ذرت در متر مکعب تنظیم کنید و هدایت ذرات را به سمت فیلتر هپا انجام دهید.

 مرحله 3

پس از هدایت ذرات معلق، دستگاه شمارشگر ذرات را در سمت خروجی فیلتر هپا قرار دهید و غلظت ذرات خارج شده از فیلتر را اندازه‌گیری کنید.

 مرحله 4

در مرحله آخر اگر غلظت ذرات معلق در هوا پس از اندازه‌گیری از خروجی فیلتر هپا بیش از 100 ذره در مکعب بود، یعنی اینکه فیلتر هوا نشتی پیدا کرده است و قدرت حذف آلاینده و ذرت را به‌صورت درست ندارد. در این زمان باید سریعاً نسبت به نشت‌یابی و تعمیر فیلتر اقدام کنید تا مانع ورود ذرات معلق و آلاینده‌ها به محیط شوید.

 نکات مهم برای تست نشتی فیلتر هپا

اگر می‌خواهید تست نشتی فیلتر هپا نتیجه‌ای دقیق و بدون اشکال داشته باشد، قبل از انجام تست به نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم، دقت کنید.

 • قبل از انجام تست از نصب صحیح اتصالات فیلتر هپا مطمئن شوید.
 • تجهیزات و دستگاه‌هایی که برای انجام تست مورد استفاده قرار می‌دهید، باید دارای کیفیت خوبی با دقت بالا باشند.
 • تست نشتی فیلتر باید توسط تکنسین حرفه‌ای و آموزش دیده انجام شود تا تمامی مراحل به‌صورت اصولی صورت گیرد.
 • برای انجام تست حتماً از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید.
 • از تماس مستقیم با ذرات معلق پراکنده خودداری کنید و در صورت برخورد حتماً قسمت تماس را با آب و صابون بشویید.

 سخن پایانی

فیلتر هپا فیلتری بسیار کاربردی و ضروری در دستگاه‌های تصفیه هوا است که به حذف ذرات معلق و آلاینده‌های محیط کمک می‌کند و اجازه عبور آلاینده‌ها را به محیط‌های حساس نمی‌دهد. دقت داشته باشید اگر فیلتر هپا به هر دلیلی دچار نشتی شده باشد، باید از فردی متخصص در این زمینه برای نشت‌یابی و برطرف کردن آن کمک بگیرید. برای نشت‌یابی و تعویض فیلتر هپا می‌توانید از مجموعه اکیاس فیلتر که کادری مجرب و حرفه‌ای از کارشناسان را دارد، کمک بخواهید تا در سریع‌ترین زمان در محل حاضر شوند و مشکل را برطرف کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا