جریان هوا در اتاق تمیز

جریان-هوا-در-اتاق-تمیز

فیلترهایی که در سقف هستند،  هوای فیلتر شده را به داخل مکان وارد می کنند. یک اتاق تمیز استاندارد، اتاقی است که آلودگی های اتاق را به طور کامل از اتاق خارج می کند. اتاق تمیز با طراحی غیر استاندارد فقط آلودگی را به اطراف پراکنده می کند. به طور کلی اتاق تمیز اتاقی است که آلودگی ندارد و گرد و غبار کمی دارد. علاوه بر آن وضعیت محیط مانند: مرطوب بودن، درجه حرارت و فشار آن تحت نظارت باشد. در مطالب پایین کاربردهای اتاق تمیز و ویژگی های جریان هوا در اتاق تمیز بررسی می شود.

آلودگی هایی مانند گرد و خاک، میکروب های موجود در فضا و… را آلوده می کند. اتاق تمیز اغلب در مکان های مانند: داروسازی، صنایع الکترونیکی، صنایع خوراکی، درمانگاه ها وغیره به کار می رود. در این مکان ها نیاز به از بین بردن گرد و خاک ها، میکروب های موجود در هوا و گازهای شیمیایی است.

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

ویژگی های جریان هوا در اتاق تمیز شامل: تصادفی، افقی و موازی، عمودی و موازی می شود. در جریان تصادفی فیلتر هواساز به شکلی اتفاقی در همه بخش های اتاق تمیز بوده و هوای پاکیزه را به اتاق وارد می کند. جریان هوای لایه های موازی و افقی،  از فیلتر هوا اتاق تمیز هپا بیرون رفته و به شکل افقی و مستمر از سمتی به سمت دیگر منتقل می شود.

در جریان هوا به صورت لایه های موازی و عمودی هوا از فیلتر هپا که در بالای اتاق تمیز نصب شده است به صورت مستمر خارج می شود. همچنین از محفظه های خارجی که اغلب در بخش های پایین دیوار های اتاق قرار گرفته اند بیرون می رود. جریان هوای عمودی توانایی کار بر سطح های افقی را مهیا می کند.

 

 

انواع جریانات هوا در اتاق تمیز

 

 

انواع جریانات هوا در اتاق تمیز

 همانطور که تا اینجای مقاله متوجه مفهوم جریان هوا در اتاق تمیز شده اید در ادامه قصد داریم بررسی کنیم که این جریان ها دارای چند نوع می باشند.

  • شیوه تهویه آشفته یکی از انواع جریان هوا در اتاق تمیز

در شیوه تهویه آشفته شامل سه زیر مجموعه می باشد که شامل:

  • فیلتر هوای یک طرفه

در جریان هوای آشفته برخلاف آرام، که در مسیرهای صافی حرکت می کند، جریان هوا نامنظم است. همچنین سرعت و جهت آن به صورت مستمر تغییر می کند. در نوع یک طرفه، هوای زیادتری در مقایسه با متلاطم وجود دارد،  همچنین تمیز تر می شود. هوا از یک فیلتر در سطح دیوار وارد اتاق می شود و از یک دیوار یا زمین خارج می شود.

  • جریان هوا یک طرفه افقی

در تهویه جریان افقی دیوار شامل تعدادی فیلتر بوده، و جریان هوا مستقیم از دیوار به دیوار روبرویی می رود. در این اتاق با جریان آرام و تهویه هوا از دیوار به زمین، هوا از طریق تعدادی فیلتر با بهره وری بالا به سمت صفحه مشیک زمین حرکت می کند. در تهویه اتاق تمیز با جریان مختلط، می توانیم جریان آرام و جریان مغشوش را با هم بیامیزیم. این سیستم مثل اتاق عادی، تهویه می شود.

اما در فضاهایی که احتمال دارد محصول آلوده شود، دریچه ای از جریان آرام برای حذف بیش تر آلودگی استفاده می شود. این جریان وقتی بکار برده می شود که بخش بحرانی و غیر بحرانی در اتاق، در زمان واحدی مورد نیاز باشد. بخش ها با تنظیم کردن ساختار فیلتر در سقف اتاق شروع می شود.

بخش های حساس فیلترهای زیادتری روی سقف و تعداد کمی در بخش بحرانی قرار داده می شود. جریان هوا در این بخش بحرانی پیش از این که در محیط پخش شود از فیلتر می گذرد. برای بازگشت این هوا محفظه هایی گذاشته شده و فیلتر‌هایی هم آلاینده ها را کنترل می کنند.

 

 

تهویه به روش یک طرفه عمودی

 

 

  • تهویه به روش یک طرفه عمودی

تهویه یک طرفه کاربردها و کارایی های کم تری در مقایسه با تهویه های عرضی دارند. به علت طراحی ساختمان هایی که عمق زیادی دارند اغلب ساختمان ها در شهر به شکل یک طرفه تهویه می شوند. در بخش زیر جریان هوای یکنواخت و غیر یکنواخت شرح داده شده است.

  • هوای یکنواخت
  • مسیر هوای غیر یک نواخت

یعنی تمام منطقه به صورت مساوی دارای هوایی مطلوب باشد. یعنی بعضی مناطق هوای مناسب دارد اما مناطق دیگر اینطور نیست. نظارت بر ذره های خارجی با اندازه های مشخص در سلامت و کیفیت داروها مؤثر است. همچنین انجام استاندارد یک عمل جراحی در بیمارستان به کنترل این ذرات بستگی دارد. مهندسان متخصص، باید اتاق تمیز را بدون آلودگی مهیا کنند. همچنین قبل از استفاده آن ها را تست نمایند.               

این اتاق ها استفاده متعددی دارند. به وسیله آن ها می توانیم قطعات دقیقی در تشکیلات نظامی و هوا فضا ایجاد کنیم. همچنین در تولید داروهای مختلف پزشکی از این اتاق ها استفاده های گوناگونی می شود. در اتاق های تمیز عوامل درجه حرارت، مرطوب بودن، و فشار نیز باید به صورت دقیق کنترل شود.       

برای کنترل عوامل محیطی مختلف در اتاق تمیز باید از فیلتر اتاق تمیز استفاده کنید. یکی از متداول ترین فیلترها، فیلتر هپا است. با این فیلتر، هوا به صورت مناسبی تهویه خواهد شد.

هوا فرم مخفف عبارت ازبین بردن ذرات معلق موجود در هوا با بهره وری بالا است. کل جریان هوایی که به اتاق ورود پیدا می کند باید از فیلتر هوا بگذرد. فیلتر کیسه ای نیز نوعی تهویه هوا با کارایی بالا است.

 

 

 

 

جمع بندی

برای انجام تولیدات صنعتی، نظامی، صنعت هوا فضا و غیره باید از اتاق های تمیز استفاده کنید. این اتاق ها ذرات گرد و خاک و آلودگی های موجود در هوا را به وسیله تهویه از بین می برد. همچنین این فیلتر های هوا در مدل ها و کاربردهای گوناگونی ساخته شده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا