معرفی کلی از دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

دستگاه هواساز یکی از سیستم های تولید هوای مطبوع می باشد که در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.  این دستگاه ها در محیط های صنعتی، بیمارستان ها، مراکز تجاری بزرگ و… کاربرد دارند. دستگاه های هواساز دمای محیط و هوای تازه را کنترل می کنند.

از سیستم های هواساز می توان از فنکویل و چیلرها نام برد که باعث تهویه هوای محیط می شوند. این دستگاه ها جز سیستم های تهویه مطبوع هستند که علاوه بر دما و رطوبت، کیفیت هوا را هم کنترل می کند. این نوع از دستگاه ها در کنار سیستم های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مطلب بیشتر در مورد دستگاه هواساز توضیح خواهیم داد.

 

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

 

تقسیم بندی دستگاه هواساز

قطعات و اجزای دستگاه در تعیین راندمان و کیفیت آن ها نقش بسزایی دارند که در ادامه در مورد تمام قطعات به صورت کامل توضیحاتی خواهیم داد. اجزای تشکیل دهنده این دستگاه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • مکانیسم سرمایش و گرمایش دستگاه هواساز

این قسمت به عنوان مبدل حرارتی است. جنس این لوله ها مسی بوده و در انتقال حرارت نقش مهمی دارند. با تغییر فصول عملکرد دستگاه هواساز نیز تغییر می کند. برخی از این دستگاه ها به صورت اتوماتیک تنظیمات دما را عوض کرده و برخی از دستگاه ها نیز با توجه به ترموستات روی دستگاه تنظیمات می شوند.

 • مدل موتور

الکتروموتورموجود در داخل دستگاه، باعث به حرکت درآوردن فن هواساز می شود. سرعت این الکتروموتورهای بین 1400 تا 3000دور بر دقیقه متغیر است.

 • جنس بدنه دستگاه هواساز

جنس بدنه قسمت اصلی دستگاه را تشکیل می دهد که از جنس آلومینیوم و فولاد ضد زنگ ساخته شده است. فن ها انواع مختلفی دارند مانند فن سانتریفیوژ، محوری و… که به عنوان عاملی برای به جریان انداختن هوا هستند.

 • مدل فیلتر استفاده شده

فیلترها مانعی برای ورود گرد و غبار به سیستم  هستند که خود به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. فیلتر هواساز فایبرگلاس که جز فیلترهایی با بازدهی پایین می باشند و گرد و غبار با ذرات درشت را جذب می کنند. فیلترهای هپا، اولپا، کربن اکتیو و الکترو استاتیک از دیگر فیلترهای دستگاه هواساز می باشد.

 

 

دسته بندی هواساز براساس کاربرد

هواسازها انواع مختلفی دارند و براساس کاربردها دسته بندی می شوند. هواسازها به دودسته کلی صنعتی و غیر صنعتی تقسیم می شوند. دستگاه هواساز صنعتی برای تهویه و کنترل دمای محیط های بزرگ صنعتی تعبیه شده اند. در دسته هواسازهای صنعتی هواساز معمولی، هواساز ایرواشر و  ایرواشر اکونوپک قرار می گیرد که در ادامه توضیحات مختصری در مورد آن ها خواهیم داد.

 • هواسازهای معمولی

جنس این هواسازها گالوانیزه می باشد و دارای کویل های گرمایشی و سرمایشی هستند. عملکرد آن ها به این صورت است که در تهویه هوا از هوای برگشتی به داخل ساختمان نیز استفاده می کنند که موجب کاهش مصرف انرژی می شود. از دستگاه هواساز معمولی در ساختمان های مسکونی، تالارهای پذیرایی و… استفاده می کنند.

 • هواساز ایرواشر

این هواساز سیستم تبخیری دارد. تامین گرمایش در این هواساز از طریق کویل های گرمایی انجام می شود.

 

 

محصول متخب: فیلتر کیسه ای

 

 • اکونوپک

اکونوپک دستگاه مقرون به صرفه مستقل از تاسیسات و لوله کشی می باشد و گرمایش توسط کوره هوای گرم، تولید می کند. دستگاه هواساز غیرصنعتی شامل دستگاه های خانگی و آپارتمانی می شود که در ادامه بیشتر در مورد کارکرد آن ها توضیح خواهیم داد.

 • دستگاه هواساز خانگی

دستگاه هواساز خانگی در ابعاد کوچکتری هستند و به دلیل تفاوت سایز نسبت به هواسازهای صنعتی سیستم رطوبت گیری روی آن ها نصب نیستند. منبع سرمایش مینی چیلرها هستند و منبع تولید گرما دیگ آب گرم و پکیج می باشد.

 • دستگاه هواساز آپارتمانی

این هواسازها در مراکز اداری و آموزشی و اپارتمان ها نصب می شوند و فیلترهای مخصوصی که در دستگاه های صنعتی قرار دارند روی هواسازهای آپارتمانی نصب نمی شوند چرا که محیط های بزرگی مانند کارخانه هوای آلوده ای داشته و نیاز به فیلترهای قوی تری دارند.

 

 انواع هواساز صنعتی

 

 

 انواع هواساز صنعتی

هواسازهای صنعتی به دو قسمت هوای یگانه و هواساز با هوای دوگانه تقسیم می شوند که در مورد این تقسیم بندی ها به صورت کامل توضیح می دهیم.

1-هواساز با هوای یگانه

در این سیستم، هوای داخل ساختمان به وسیله کانال برگشت به دستگاه هدایت شده و مقداری از هوا تخلیه می شود. به همان مقداری که هوا تخلیه می شود هوای تازه وارد دستگاه می گردد. در زمستان برای جلوگیری از یخ زدگی هوای تازه با کویل گرمایشی تغییر دما می دهد. در تابستان هم کویل سرمایی فعال می شود. البته کویل گرمایشی در تابستان هم فعال است و برای تنظیم اتوماتیک هوا گاهی فعال شده و دما را متعادل می سازد.

2-هواساز با هوای دوگانه

گاهی اوقات ساختمانی که در آن دستگاه هواساز نصب شده است دارای هوای متفاوتی می باشند. در این حالت بهترین گزینه استفاده از سیستم تهویه با هوای مطبوع است. در این دستگاه ها دو قسمت وجود دارد. یک قسمت رطوبت گیربوده و قسمت دیگر گرمایشی می باشد.

دستگاه هواساز به ساختمان متصل است و از طریق کانال های متفاوت هوای دوگانه جریان پیدا می کند و هر اتاقی که در ساختمان به هوای گرم نیاز داشته باشد انشعاب سرمایشی بسته می شود.

معرفی هواسازهای غیرصنعتی

هواسازهای غیر صنعتی ساختار گالوانیزه ای دارند که در محیط های دانشگاه، تالارهای بزرگ و منازل مسکونی و سالن های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله دستگاه های هواساز غیر صنعتی می توان موارد زیررا نام برد.

 

دستگاه هواساز هایژنیک

 

 

 • دستگاه هایژنیک

هواساز هایژنیک، هوایی کاملا تمیز را که فاقد گرد و غبار است برای محیط های خاص تامین می کند. جنسی که برای ساخت بدنه این دستگاه هواساز استفاده شده استیل ضد زنگ است.

از این دستگاه در محیط های حساسی مانند بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و اتاق تمیز استفاده می کنند. این نوع دستگاه در محیط های ایزوله کاربرد داشته و طراحی آن به گونه ای است که هوای پاک را در سطح بالایی تولید کند.

 • هیت ریکاوری

هیت ریکاوری دستگاه هواساز بازیافت کننده می باشد. با بازیافت انرژی هوای خروجی از ساختمان و عبور دوباره این هوا، انرژی تازه ای وارد ساختمان می شود. به وسیله این دستگاه می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

 • فول فرش

ویژگی دستگاه این است که تمام هوایی که وارد دستگاه می شود از بیرون محیط تامین می شود. برای هدایت هوای داخلی به هواساز هیچ دریچه ای تعبیه نشده است.

 

 

عوامل تاثیرگذار در قیمت دستگاه هواساز

 

مواردی که در تعیین قیمت دستگاه هواسازتاثیرگذارند؟

قیمت دستگاه هواساز نسبت به سیستم های مشابه، قیمت پایین تری دارد. سادگی مکانیسم این دستگاه ها در کنارعوامل دیگر باعث شده تا روی قیمت نهایی دستگاه تاثیر داشته باشد.

 • ابعاد دستگاه

این دستگاه ها براساس ظرفیت و ابعادی که دارند قیمت گذاری می شوند. هرچقدر این ابعاد برای فضاهای بزرگ ساخته شوند به طبع قیمت های متفاوتی خواهند داشت.

 • کیفیت اجزای سازنده

اجزای دستگاه هواساز براساس برند و کیفیت می تواند باعث تغییر قیمت گذاری شود.

 • قابلیت و ویژگی های دستگاه

در برخی از سفارشات ساخت، مشتریان برحسب نیاز محیط، تقاضا دارند تا قابلیت های خاصی را به دستگاه اضافه کنند که باعث می شود روی قیمت دستگاه تاثیر بگذارد.

سفارش انواع فیلتر هواساز از اکیاس

سیستم های تهویه مطبوع در بسیاری از مکان های صنعتی و غیر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و نقش مهمی در ایجاد هوای محیط دارند. خرید این سیستم ها با قیمت مناسب بخشی از پروسه سفارش است. از آنجایی که تولید کننده های بسیاری در ایران در این حوزه فعالیت دارند بهتر است با یک تیم مهندسی با تجربه و قابل اعتماد مشاوره و راهنمایی های لازم را دریافت کنید .

برای سفارش دستگاه های هواساز ابتدا باید متراژ محیط را در نظر بگیرید و سپس با کمک گرفتن از متخصصان این حوزه دستگاه مورد نیاز را سفارش بدهید. گروه مهندسی اکیاس با بکارگیری دانش فنی و استانداردهای لازم در زمینه های طراحی و اجرای این سیستم های صنعتی توانسته تا به امروز خدمات لازم را به مشتریان ارائه کند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا