دمپر برقی اتاق تمیز

دمپر برقی اتاق تمیز

آیا با اتاق تمیز و سیستم های تهویه آن آشنایی دارید؟ در اکثر کارخانه های تولید مواد دارویی و تجهیزات بیمارستانی، فضایی با نام اتاق تمیز یا کلین روم وجود دارد که میزان آلودگی، ذرات آلاینده و گرد وغبار در آن بسیار کم است. برای تهویه هوای این محیط از دمپر برقی اتاق تمیز استفاده می شود.

حال اگر می خواهید با کارکرد این وسیله و همچنین انواع آن آشنا شوید این مقاله از اکیاس فیلتر ارائه دهنده انواع فیلترهای هوا را تا انتها دنبال نمایید.

 

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

 

آشنایی با دمپر برقی اتاق تمیز

در ابتدا شما را با اتاق تمیز آشنا کردیم، در این قسمت نیز قصد معرفی دمپر برقی مخصوص اتاق تمیز را به شما داریم. در واقع دمپر وسیله ای است که میزان ورود یا خروج هوا را کنترل می کند. شما می توانید با استفاده از این وسیله حتی جلوی ورود هوا را گرفته و کانال تهویه را مسدود کنید.

دمپرها به دو صورت دستی و برقی تولید می شوند، معمولاً از دمپر برقی در کارخانه جات مختلف و سیستم تهویه اتاق های تمیز استفاده می شود. البته فراموش نکنید که دمپر برقی نیز انواع مختلفی دارد که در ادامه هر یک را به طور مختصر به شما معرفی خواهیم کرد.

 

انواع دمپر برقی

 

 

انواع دمپر برقی

دمپر برقی اتاق تمیز از نظر شکل ظاهری به انواع مختلف زیر تقسیم می شود:

 • گرد:

همان طور که از نام این دمپر پیداست شکل ظاهری آن به صورت گرد و استوانه ای است که در مرکز آن تیغه ای قرار دارد. این تیغه و سیلندر دور آن، میزان ورود و خروج هوا و در نهایت وضعیت تهویه را کنترل می کند. این نوع دمپر را باید در قسمت پشتی دریچه و کانال مخصوص هوا قرار داد.

اغلب این محصول را از آلومینیوم، ورق گالوانیزه و فولاد می سازند و قطر آن از 10 سانتی متر شروع شده و تا بیشتر از 35 سانتی متر نیز تولید می شود.

 • چهار گوش:

یکی از متداول ترین دمپرهای برقی آن هایی هستند که مقطعی چهارگوش دارند. این دمپرها نیز مانند نوع قبل از فولاد، آلومینیوم و ورق گالوانیزه ساخته می شوند و به راحتی می توان ابعاد آن و همچنین ضخامت دمپر را تغییر داد.

 • چهار گوش موازی:

در این نوع دمپر با مقطع چهارگوش از تیغه هایی موازی که توسط روتور کنترل می شوند، استفاده شده است. دمپر چهارگوش موازی برای اتاق تمیز با فیلتر هواساز مناسب هستند و می توانند فشار هوا را کنترل یا حتی مسیر ورود هوا را مسدود کند.

 • مربعی 7 و 8:

این نوع دمپر شبیه به دمپر چهار گوش موازی است با این تفاوت که پره های آن به صورت 7 و 8 در کنار یکدیگر قرار گرفته است.

 • مربع نسوز:

 به مدل مربع نسوز، دمپر آتش نشانی نیز می گویند. عملکرد این دمپر به صورتی است که اگر دود در محیط باشد، فعال شده و عمل تهویه را انجام می دهد.

 • چهارضلعی هوابرد:

این دمپر معمولاً با ضخامت 1 میلی متر تولید می شود و درون آن تیغه ای منحنی قرار دارد که جریان هوا را کنترل می کند.

 

محصول منتخب: فیلتر هپا

 

عملکرد دمپر برقی اتاق تمیز به چه صورت است؟

 

عملکرد دمپر برقی اتاق تمیز به چه صورت است؟

از دمپرهای برقی برای کاهش، افزایش یا حتی انسداد جریان هوا استفاده می شود. در دمپر برقی اتاق تمیز ممکن است، جهت جریان هوا نیز توسط دمپر تغییر کند. این کار را می توان با باز و بسته تیغه ها یا حرکت تدریجی آن ها انجام داد.

در این محصولات تغییر زاویه تیغه ها و همچنین حالات آن ها توسط یک موتور کنترل و انجام می شود. بدین ترتیب نه تنها هوای اتاق با کمترین هزینه تهویه می شود، بلکه دمای آن نیز تحت کنترل خواهد بود. پس استفاده از دمپر در اتاق تمیز مزایای بسیاری را به همراه دارد. به همین دلیل تولیدکنندگان دست به طراحی و تولید دمپرهای مخصوص کلین روم زده اند که در قسمت های بعد به طور کامل به شما معرفی می کنیم.

کاربرد دمپر برقی اتاق تمیزدر کلین روم ها

کنترل ذرات آلاینده مخصوصاً گرد و خاک در فیلتر اتاق تمیز، اهمیت بسیار بالایی دارند و این امر توسط دمپرهای برقی انجام می شود. دقت کنید که با استفاده از این تجهیزات نه تنها می توان جریان هوا را کنترل کرد بلکه با استفاده از ورود و خروج به موقع هوا، دمای محیط را نیز تنظیم می کنند.

معمولاً دمپر برقی اتاق تمیز را برای موارد زیر به کار می برند:

 • کنترل میزان جریان هوا
 • تنظیم دمای هوا به صورت سرد و گرم
 • کاهش هزینه های جانبی

 

 

انواع دمپر مخصوص اتاق تمیز

دمپرهای بسیاری برای استفاده در اتاق تمیز طراحی و تولید شده اند؛ در ادامه به معرفی مختصر هر یک از آن ها بسنده می کنیم:

 • درمپر برقی اتاق تمیز مدل حجمی:

به این نوع محصولات دمپر کنترل صدا نیز گفته می شود، و معمولاً جریان هوا را بر اساس حجم آن تنظیم می نمایند. این دمپرها نقش مهمی در فیلتر اتاق تمیز بازی می کنند.

 • آتش:

از این دمپر که مقاومت بالایی در برابر آتش دارد، برای جلوگیری از گسترش آتش از طریق دیوارها و کف استفاده می شود.

 • دمپر برقی اتاق تمیز مدل اقتصادی:

در این نوع دمپرها سیستمی وجود دارد که دستور باز و بسته شدن تیغه های مختلف را صادر می کند. در واقع این محصولات برای کاهش هزینه های اقتصادی و همچنین تهویه مناسب در اتاق های تمیز به کار برده می شود، بسیاری از صنایع از این نوع دمپر بهره می برند.

 • بارومتریک:

دمپر بارومتریک یا فشارسنج وظیفه کنترل فشار هوای ایجاد شده در سیستم تهویه را بر عهده دارد و در زمان آتش سوزی با باز کردن محفظه خروج هوا، ایمنی محیط را افزایش می دهد.

جمع بندی از مطالب

در این مطلب شما را با سیستم تهویه هوا توسط دمپرهای برقی آشنا کردیم. این دستگاه خصوصاً برای تنظیم جریان هوا در اتاق تمیز کاربرد دارد و انواع مختلفی از آن با اشکال مختلف تولید می شوند. البته اگر قصد استفاده از دمپر برقی اتاق تمیز را داشته باشید می توانید از محصولاتی که به طور اختصاصی برای این اتاق ها طراحی شده اند بهره ببرید.

این مطلب توسط مجموعه اکیاس فیلتر عرضه کننده انواع فیلترهای هوا مانند فیلتر کیسه ای یا هواساز تهیه و تنظیم شده بود. شما می توانید با مراجعه به وب سایت این مجموعه ضمن مطالعه انواع مقالات علمی و آموزشی در مورد فیلترهای هوا، انواع محصولات موردنیاز خود را نیز با بالاترین سطح کیفی خریداری نمایید.

توجه کنید که کارشناسان فروش اکیاس فیلتر آماده پاسخگویی به سؤالات، ابهامات و همین طور همراهی کردن شما برای خرید محصولات مناسب هستند. فقط کافی است با شماره های تماس درج شده در این وب سایت تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی یا آنلاین ثبت نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا