سیستم اینترلاک اتاق تمیز

سیستم اینترلاک اتاق تمیز

سیستم اینتر لاک اتاق تمیز، وظیفه قفل درونی درب های یک مکان را به صورت هوشمند و کنترل شده بر عهده دارد. به طوری که ورودی و خروجی این درب ها با سیستم اینترلاک کنترل می شود. سیستم اینترلاک به گونه ای عمل می کند که در صورت باز شدن یکی از درب ها، امکان دسترسی به دیگر درب ها و عبور از آن ها غیر ممکن می گردد و تنها یک درب در یک زمان می تواند باز باشد. دستورات ارسالی توسط قفل ها و سیستم های زیر مجموعه، به هسته اینترلاک ارسال می شود و پس از بررسی درخواست، عملیات مربوطه انجام خواهد شد.

اتاق تمیز، دارای محیطی محصور شده از هر گونه آلودگی و آلایندگی است و برای حفظ سلامت و جان افراد درون محیط، می باشد. برای ساخت یک کلین روم استاندارد، نیازمند تجهیزات اساسی هستید که مهم ترین آن ها، درب کلین روم است. یک درب استاندارد، از ورود و خروج ذرات، به اتاق تمیز، جلوگیری می نماید و محیط را در برابر آلودگی ها مقاوم می سازد.

از مهم ترین ملزوماتی که برای درب کلین روم به کار برده می شود، می توان به اینتر لاک درب اتاق تمیز اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با این آپشن صحبت کنیم و ویژگی ها و کاربرد های آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

سیستم اینترلاک اتاق تمیز چگونه کار می کند؟

این سیستم قابلیت کنترل توسط کاربری مانند مسئول امنیتی را دارد. به طور مثال مسئول امنیتی مکان، باز شدن درب را از طریق نمایشگر تعبیه شده برای سیستم، متوجه می شود و در چنین شرایطی هشداری را به کاربر اعلام می کند.

همچنین در این نمایشگر، کاربر می تواند درب های بسته که ورود به آن ها غیر مجاز است را به رنگ قرمز و درب هایی که باز هستند و دارای مجوز عبور می باشند را به رنگ سبز مشاهده کند.

سیستم اینترلاک درب اتاق تمیز، برای ورود و خروج افراد و مواد، تعبیه و طراحی شده است. به گونه ای که در هر درب، یک قفل مگنتی، تابلو کنترل، شاسی اعلام وضعیت و آلارم باز ماندن درب ها را دارا می باشد.

تاریخچه سیستم اینترلاک اتاق تمیز

سیستم اینترلاک، در گذشته تنها در نیروگاه های برقی و مکان های مشابه استفاده می شدند. با گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی و طراحی مسیر های ارتباطی با آزمایشگاه ها، داروسازی ها و … دیگر مکان های حساس نیز از این تکنولوژی برای افزایش امنیت استفاده می کنند.

به طور مثال سیستم اینترلاکی که برای آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت است که برای جدا کردن دو محیط با دو دمای متفاوت، به کار می رود. به گونه ای که بین این دو محیط، راهرویی قرار گرفته است که توسط دو یا سه درب اینترلاک محاصره شده است.

برای ورود به این راهرو ابتدا از درب شماره 1 عبور می کنید. پس از اینکه وارد محیط راهرو شدید، برای باز شدن درب بعدی که درب شماره 2 باشد، نیازمند است که درب شماره 1 را به صورت کامل ببندید تا دمای دو محیط با هم جا به جا نشود. این امر توسط سنسور ها و سیستم هوشمند اینترلاک انجام می پذیرد که یکی از کاربردی ترین و مهم ترین ویژگی های آن به حساب می آید.

 

 

 

کاربرد سیستم اینترلاک کلین روم

این سیستم به دلیل ایجاد امنیت بسیار بالا در محیط یا حتی کل ساختمان، کاربرد های بسیار زیادی دارد. از این سیستم در مکان های مختلفی استفاده می شود که در ادامه این مقاله سعی داریم تا هر مورد را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دهیم و به توضیح اجمالی هر یک از آن ها بپردازیم.

درب اتاق تمیز

همانطور که گفتیم، درب اتاق تمیز (یا کلین روم) یکی از مهم ترین تجهیزات آن می باشد. به طوری که استفاده از یک سیستم اینترلاک می تواند، از تغییر ناگهانی دما و فشار اتاق تمیز، جلوگیری کند و امنیت اتاق تمیز را تامین نماید. همچنین از ورود ذرات آلودگی که منجر به تغییر شرایط اتاق تمیز می شوند، به طور کامل جلوگیر کند.

درب آزمایشگاه ها

در بخش های بالایی توضیح دادیم که یک سیستم اینترلاک چگونه می تواند در یک آزمایشگاه موثر باشد. به طور مثال نیز توضیح دادیم که می توان برای کنترل شرایط یک اتاق مخصوص، مانند کنترل فشار یا دمای آن، از راهروی محصور شده توسط اینترلاک استفاده کرد.

درب بانک ها

بانک ها، یکی دیگر از مکان هایی می باشند که ورود و خروج در محیط آن ها، مخصوصا مکان های حساس و محرمانه به صورت ویژه کنترل می شود. یکی از سیستم هایی که توسط آن ورود و خروج به بانک ها را کنترل می کنند، سیستم اینترلاک می باشد. با استفاده از این سیستم می توان ورود افراد متفرقه به مکان های خصوصی و محرمانه بانک را محدود و کنترل کرد.

درب گاو صندوق

از سیستم اینترلاک در گاو صندوق های بزرگ مانند گاو صندوق های بانک ها، گاو صندوق های شخصی که برای نگه داری اموال مهم افراد می باشند، نیز استفاده می شود تا بتوان به طور هوشمند و به صورت کاملا دقیق، ورود و خروج افراد را کنترل کرد.

درب طلا فروشی

طلا فروشی از آن مکان هایی است که از امنیت بالایی برخوردار نیست. زیرا اکثر طلا فروشی ها در نقاط شلوغ شهر قرار دارند و دارای حراست یا نگهبان نمی باشند. به همین دلیل استفاده از این سیستم می تواند امنیت طلا فروشی را تا حد زیادی افزایش دهد و از رخ دادن اتفاقاتی همچون دزدی جلوگیری نماید.

خطوط تولید دارو سازی

خط تولید شرکت های دارو سازی مانند مکان های ذکر شده در قسمت های بالا، از جمله فضا هایی به حساب می آید که باید ورود و خروج آن کنترل شود. زیرا این مکان هم از لحاظ بهداشتی و هم از لحاظ امنیتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

پشتیبانی سیستم اینترلاک اتاق تمیز به چند صورت انجام می شود؟

 

 

پشتیبانی سیستم اینترلاک اتاق تمیز به چند صورت انجام می شود؟

درب های اینترلاک کلین روم به صورت برقی و هوشمند کنترل می شوند و قفل می گردند. برای باز کردن هر یک از درب ها، بایستی تمامی درب ها از قبل چک شده و قفل باشند تا درب دیگری باز شود. اما  عملکرد سیستم اینترلاک به دو صورت متفاوت انجام می گیرد که ادامه مقاله آن را توضیح داده ایم.

به صورت معمولی

در این حالت تمامی درب ها به صورت همزمان بسته و قفل هستند و فقط در صورتی که درخواستی جهت باز شدن درب ارسال شود، یک درب باز شده و باقی درب ها قفل می شوند.

به صورت معکوس

در این حالت از سیستم اینترلاک، تمامی درب ها بسته هستند اما قفل نمی باشند. تنها در صورتی که یک درب باز شود، باقی درب ها قفل شده و تا زمانی که درب بسته نشود، باقی درب ها قفل شده می مانند.

جمع بندی

سیستم های اینترلاک جهت افزایش امنیت محیط ها و فضا های حساس ساخته شده اند. این سیستم ها از باز شدن همزمان درب ها جلوگیری کرده و به صورت هوشمند این امر را کنترل می کنند. سیستم های مذکور در گذشته تنها در نیروگاه ها و پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گرفتند ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی از این سیستم ها در بانک ها، طلا فروشی ها و دیگر مکان های حساس استفاده می شود. شما می توانید برای تجهیز اتاق تمیز خود، از دیگر ابزاری مانند فیلتر هواساز نیز استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا