سیستم تهویه اتاق تمیز

سیستم-تهویه-اتاق-تمیز

تهویه اتاق،  از اهمیت زیادی در سلامتی و زندگی افراد برخوردار است. در واقع بدون اتاق تمیز زندگی و سلامتی افراد در معرض خطر قرار می گیرد،  لذا سیستم تهویه از مهمترین و اصلی ترین بخش های یک ساختمان به شمار می رود. در این مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداخته و بیان می کنیم که سیستم تهویه اتاق تمیز دقیقا چیست؟ کدام مولفه ها در فیلتر هوا اتاق تمیز موثر است؟ و چگونه می توان یک سیستم تهویه پیشرفته ایجاد کرد؟ برای کسب اطلاعات در این زمینه ها با ما همراه باشید.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

اتاق تمیز چیست؟

اتاق تمیز به فضایی گفته می شود که آلودگی ذرات در سطح های مشخص شده کنترل شود. در این فضا رطوبت، ساخت و ساز، الگوهای فشار و جریان هوا طوری کنترل می شود که سبب ایجاد، نگهداری و کاهش ذرات در فضای مربوطه شود. فیلتر هواساز اتاق تمیز در صنایع مختلف مانند صنایع دارویی بهداشتی، پزشکی و علمی اهمیت زیادی دارد.

لازم به ذکر است، که فیلتر هواساز اتاق تمیز یکی از مهمترین و پیچیده ترین چالش ها در زمینه تصفیه هوا است. این تهویه برای مناطقی طراحی شده،  که نیاز به هوای بدون آلودگی جهت اهداف خاص دارند. لازم است بدانید که یک اتاق تمیز باید عاری از هرگونه آلودگی باشد و در آن تمام استانداردهای IOS رعایت شده باشد.

 

اجزای تشکیل دهنده سیستم تهویه اتاق تمیز

 

اجزای تشکیل دهنده سیستم تهویه اتاق تمیز

اتاق تمیز از اجزای مختلفی تشکیل شده،  که با بررسی این اجزا و شناخت آنها می توان در ایجاد فیلتر هوا اتاق تمیز بسیار حرفه ای عمل کرد. از مهمترین اجزای تشکیل دهنده تهویه اتاق تمیز می توان به قسمت منبع، بخش توزیع و بخش تحویل اشاره کرد. در هر حالت می توان با تشخیص این اجزا اقدام به فیلتر کیسه ای هوا نمود، تا اتاق تهویه شود.

  • قسمت منبع اولین قسمت سیستم تهویه اتاق تمیز

در این قسمت،  منبع اصلی ذرات و آلودگی ها در یک فضا مشخص می شود. در حالت کالی منابع ذرات و آلودگی در سیستم تهویه اتاق تمیز به دو بخش منابع خارجی و منابع داخلی تقسیم می شود. در منابع خارجی ذرات و آلودگی ها از راه های مختلفی مانند درب و پنجره به اتاق تمیز وارد می  شوند. در حالی که در منابع داخلی آلودگی ها و ذرات متفاوت بوده و از طریق بخارت شیمیایی، فعالیت و فرایندهای مختلف تولید می شوند.

  • بخش توزیع اتاق تمیز

در این بخش به واسطه هدایت جریان هوا می توان، از ورود آلودگی به یک بخش و همچنان انتشار آلودگی به بخش دیگر جلوگیری کرد. توجه داشته باشید جهت فیلتر اتاق تمیز، باید جریان هوا را از فضای تمیز به فضای آلوده هدایت کرد.

 

 

محصول منتخب: فیلتر هپا

 

  • بخش تحویل اتاق تمیز

این بخش مربوط به خروجی اتاق تمیز می شود. در این مرحله پس از تشخیص منبع و ایجاد بخش توزیع آلودگی ها رفع شده، و با ایجاد  فیلتر هواساز هوای فضا عاری از هرگونه ذرات و آلودگی خواهد شد.

 

 

مزیت های سیستم تهویه اتاق تمیز

 

مزیت های سیستم تهویه اتاق تمیز

این سیستم با توجه به کاربرد فراوانی که در صنایع مختلف دارد، از مزیت هایی زیادی برخوردار است. از مهمترین مزایای تهویه اتاق تمیز می توان به بالانس دمای هوا، کنترل رطوبت، کنترل ذرات آلودگی و امکان طبقه بندی اتاق تمیز اشاره کرد؛ که در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

  • ایجاد بالانس دمای هوا در اتاق تمیز

ایجاد بالانس در واقع منجر به ثبات شرایط تمیزی شده، و سبب می شود تا اختلاف دمایی و فشار هوا در محیط ثابت باشد. برای ایجاد چنین شرایطی باید تمام الزمات مهم سیستم تهویه اتاق تمیز رعایت شود. ایجاد بالانس دمای هوا از مهمترین مشخصات یک ساختمان به حساب می آید.

  • کنترل رطوبت به وسیله تهویه اتاق تمیز

با تهویه مناسب اتاق تمیز می  توان رطوبت را کنترل کرد. در واقع در اتاق های تمیز رطوبت  40 تا 60 کنترل شده و از تکثیر آلاینده هایی نظیر باکتری جلوگیری به عمل می آید. آلاینده های بیولوژیکی شامل قارچ ها، کنه ها، ویروس ها و کپک ها می شود. ناگفته نماند که یکی از مهمترین پارامترهایی که منجر به ایجاد شرایط استاندارد در یک اتاق تمیز می شود رطوبت نسبی است.

  • کنترل ذرات آلودگی در اتاق تمیز

در اتاق تمیز، با فیلتر هوا از ورود ذرات و آلودگی جلوگیری شده؛  و با کنترل این ذرات فضا برای ساکنین مناسب خواهد بود. توجه داشته باشید که با کنترل کردن ذرات و آلودگی ها در اتاق تمیز سلامتی افراد تضمین خواهد شد.

  • امکان طبقه بندی اتاق تمیز

اتاق تمیز، از نظر فشار و میزان رطوبت دسته بندی می شود. توجه داشته باشید که دسته بندی کلین روم بر حسب میزان ذرات در آن صورت می گیرد. طبقه بندی، موجب مقایسه اتاق تمیزها و بررسی آن ها با یک دیگر خواهد شد.

 

اهمیت داشتن سیستم تهویه در اتاق تمیز چیست؟

 

 

اهمیت داشتن سیستم تهویه در اتاق تمیز چیست؟

بدون تهویه اتاق تمیز، خطر آلودگی ذرات معلق یا گرد و غبار در هوا وجود دارد. در واقع بدون تهویه کلین روم آلودگی ها و ذرات مختلف می توانند سلامتی افراد را به خطر انداخته و مشکلات بهداشتی زیادی را برای افراد ایجاد کنند.

 

مقاله برتر: هواساز هایژنیک

 

سخن پایانی

سیستم تهویه اتاق تمیز، به دلیل اینکه با ایجاد یک سری فرایندها منجر به پاک شدن از هرگونه آلودگی می شود از اهمیت فراوانی در صنایع مختلف برخوردار است. از مهمترین مزایای تهویه این سیستم می توان به کنترل رطوبت،  کنترل ذرات و آلودگی اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا