آشنایی با شمارشگر ذرات در کلین روم

آشنایی با شمارشگر ذرات در کلین روم

تجهیزات مختلفی در کلین روم ها مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از این ابزار وظایف مختلفی داشته و در نقش مهمی را ایفا می کند. شمارشگر ذرات در کلین روم یکی از این ابزار است که وجود آن برای هر اتاق تمیزی واجب و ضروری دانسته می شود.

به دلیل اهمیت این موضوع و نقشی که این دستگاه در کارکرد اتاق تمیز دارند، تصمیم گرفته ایم به بررسی دقیق و جامع آن بپردازیم و تمام آنچه را که لازم است از این دستگاه بدانید، برای شما شرح دهیم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

شمارشگر ذرات چیست؟

شمارشگر ذرات در کلین روم یکی از تجهیزات اتاق تمیز است که در یک زمان مشخص ذرات موجود در هوا را شناسایی و شمارش می‌کند.این دستگاه در واقع وظیفه تعیین کیفیت هوا از طریق شمارش و اندازه ذرات موجود در هوا را بر عهده دارد.

از آنجایی که برای اتاق های تمیز محدودیت ذرات وجود دارد، در صورت بیش از حد بودن آنها، دستگاه آلارم داده و از ابزار های دیگر مانند هواساز هایژنیک برای کم کردن ذرات معلق در محیط اتاق تمیز استفاده می شود.

 

کاربرد شمارشگر ذرات در کلین روم چیست؟

 

کاربرد شمارشگر ذرات در کلین روم چیست؟

شمارشگر ذرات در کلین روم در کنار سایر تجهیزات مانند فیلتر هپا و… یکی از کاربردی ترین ابزار در اتاق تمیز دانسته می شود. هدف اصلی استفاده از این ابزار، نظارت بر شمارش ذره های موجود کلین روم است.

این وسیله به طور گسترده ای برای ردیابی علائم آلودگی هوا کاربرد دارد. همچنین استناد به داده های شمارشگر ذرات کلین روم در تصمیم گیری فرایند های حیاتی و گزارش های صدور گواهینامه خودکار از دیگر کاربردهای این ابزار دانسته می شود.

انواع شمارشگر ذرات در کلین روم

به طور کلی دستگاه های شمارشگر ذرات به دو دسته نوری و متراکم طبقه بندی می شوند. در ادامه این بخش هر دو این دستگاه ها به طور کامل شرح داده شده اند.

  • شمارشگر نوری از انواع شمارشگر ذرات در کلین روم

در شمارشگر نوری، چندین روش مختلف نظیر مسدود کردن نور، تصویر برداری مستقیم و پراکندگی نور برای تشخیص و اندازه گیری ذرات وجود دارد. هر چند روش های مختلفی در شمارشگر نوری مورد استفاده قرار می گیرد اما اساس کار آن ها به یک شکل است.

در واقع ذرات از منبع نور پر انرژی عبور کرده و دامنه نور اندازه گیری می شود. با این روش ذرات را شمارش می کنند.

 

شمارشگر متراکم

 

  • شمارشگر متراکم یکی دیگر از شمارشگر ذرات در کلین روم

شمارشگر متراکم بر اساس مقدار نور عبوری ذره از مبنع هدایت می شود. این کار توسط لیزر انجام می شود و اندازه گیری مساحت ذره ها به طور خودکار است. شمارشگر متراکم برای اندازه گیری ذرات بسیار کوچک مناسب هستند.

بر اساس کاربرد و کلاس اتاق تمیز می توانید از هر دو شمارشگر نوری یا متراکم بهره ببرید و هیچ کدام از آن ها منسوخ شده نیستند.

با این همه حال می توان چنین اذعان کرد که شمارشگر متراکم به مراتب از تکنولوژی جدید تر و دقت و حساس بیشتری برخوردار است. از این رو می تواند گزینه مناسب تری برای شما باشد.

پارامترهای مهم هنگام استفاده از شمارشگر ذرات کلین روم چیست؟

اگر قصد دارید در اتاق تمیز از دستگاه شمارشگر ذرات کلین روم استفاده کنید، لازم است تا چند پارامتر مهم را در نظر داشته باشید تا استفاده از این دستگاه برای شما مفید واقع شود.

  • مورد تأیید استاندارد کلاس اتاق تمیز

یک دستگاه شمارنده ذرات حتماً بایستی طبق استاندارد های تعیین شده ساخته شود. اتاق های تمیز از سطح A تا D دسته بندی می شوند. قبل از خرید دستگاه شمارشگر ذرات باید کلاس آن را با کلاسی که اتاق تمیز دارد مقایسه کنید.

برای آنکه بتوانید از یک دستگاه استفاده مفیدی داشته باشید باید کلاس آن با کلاس اتاق تمیز تطابق داشته باشد.

 

نظارت دقیق یکی از پارمترهای مهم

 

  • نظارت دقیق

دیگر پارامتر بسیار مهم این دستگاه ها کیفیت و توانایی آن ها در نظارت بر ذرات موجود در هوا است. دستگاهی که به عنوان شمارنده ذرات در اتاق تمیز مورد استفاده قرار می گیرند باید نظارت دقیقی بر روی آنها داشته باشند تا داده ها و آماری که ارائه می کنند قابل استناد باشد.

شما با در نظر گرفتن دو پارامتر گفته شده در این بخش، می توانید یک دستگاه شمارشگر ذرات مناسب برای کلین روم مد نظرتان تهیه کنید.

جمع بندی

شمارشگر ذرات یکی از تجهیزات بسیار مهم در کلین روم است که نقش زیادی در کنار ابزار دیگری مانند فیلتر هوا اتاق تمیز نقش مهمی را در تأمین کیفیت هوای داخل محیط این اتاق بر عهده دارد.

این دستگاه ها انواع مختلفی دارند و لازم است تا قبل خرید، با ویژگی ها و کارکرد هر یک از آنها آشنا شوید تا بتوانید یک انتخاب درست و منطقی داشته باشید.

در ضمن قبل از خرید دستگاه شمارشگر ذرات حتماً به نظارت دقیق آن بر روی ذرات و برخورداری از استاندارد های لازم، اطمینان حاصل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا