مانیتورینگ کلین روم

مانیتورینگ-کلین-روم

اتاق تمیز از آن دسته اتاقک هایی است که آلودگی های داخل محیط باید در کمترین شرایط خود قرار گیرد. به طور کلی، مانیتورینگ کلین روم برای بررسی آلودگی داخل محیط بوده که باید با ظرافت هرچه تمام تر بررسی این نوع آلودگی ها صورت گیرد.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

 

آشنایی با مانیتورینگ کلین روم

برای این که بتوانید در محیطی کاملا کنترل شده به تهیه انواع مواد حساس مانند دارو وغذا بپردازید، نیازبه مانیتورینگ کلین روم دارید. مانیتورینگ کلین روم به محیط داخلی برخی فعالیت ها و صنایع مانند بیوتکنولوژی پزشکی و داروسازی باید بدون هیچ گونه ذرات آلاینده ای باشند.

چنین محیط هایی، استریل با کنترل دقیق پارامتری های مختلف اتاق، به عنوان اتاق تمیز یا کلین روم شناخته می شوند. کلین روم باید به گونه ای طراحی شود که امکان کنترل آلاینده های زیست محیطی را داشته باشد. محیطی آری از هرگونه آلاینده مانند، باکتری، ویروس، قارچ یا سایرعوامل بیماری زای احتمالی که موجب به خطر انداختن فعالیت های درون اتاق ها می شود، اصطلاح کلین روم برای نخستین بار برای بیمارستان استفاده می شد.

یک کلین روم ۴ ویژگی عمده دارد:

  • اولین نکته مهم پیش از هرچیزی آن است که آلاینده ها نباید از خارج به داخل وارد شوند.
  • دوم، تجهیزات موجود در داخل اتاق تمیز نباید به دلیل اصطکاک و واکنش های شیمیایی یا بیولوژیکی باعث ایجاد گرد وغبار و سایر آلودگی ها شوند.
  • سوم، نباید در اتاق تجمع و انباشت آلاینده ها وجود داشته باشد.
  • چهارم، آلودگی هایی که از قبل در اتاق وجود دارند، باید تا حد زیادی از بین بروند.

 

آشنایی با مانیتورینگ کلین روم

 

این اقدامات در صنعت فدرال به عنوان استاندارد fs209  وiso  ۱۴۶۴۴ ارائه شده است. تصفیه هوا با استفاده از فیلتر هواساز برای یک پارچه کردن تمیزی در کلین روم، از اهمیت زیادی برخوردار است. تمام هوایی که وارد کلین روم می شود باید با استفاده از فیلتر هوای اتاق تمیز، فیلتر شود.

محصول منتخب: فیلتر هپا

کاربرد مانیتورینگ کلین روم در صنایع

با توجه تعاریف که تا به اینجای مقاله گفته شد در ادامه به بررسی کاربرد مانیتورنیگ کلین روم در صنعت های محتلف می پردازیم.

  • مانیتورینگ کلین روم داروسازی

اتاق های تمیز که در صنایع مختلف به کلین روم ها نام گرفته اند، تجهیزاتی کاملا تخصصی برای انجام عملیاتی ضروری در صنایع داروسازی، پزشکی و… هستند که لازم بوده تا در تاسیسات و کابین هایی مجهز بنا شوند. این گونه فضاها می بایست به دور از ذرات معلق و شرایط  نامساعد دیگر بوده و کاملا فوق تمیز در اختیار صنایع مختلف قرار گیرند‌.

معمولا مانیتورینگ کلین روم ها را کار بسیار حساس و دقیقی بوده که انجام این کار از عهده هر شرکت و یا ابزاری بر نخواهد آمد. بارز ترین کار برد کلین روم ها در صنعت داروسازی برای انجام برخی عملیات پزشکی و تهیه برخی از تجهیزات پزشکی و یا ارائه خدمات و تهیه محصولاتی که به آلودگی هوا حساس هستند، درمقابل هرنوع آلودگی و میکروب محافظت شده می باشد.

  • مواد غذایی

سلامت میلیون ها انسان به سلامت پروسه تولید و بسته بندی غذا در کارخانه ها بستگی دارد. در واقع  کلین روم جان بیماران را در بیمارستان نجات داده؛ و کیفیت داروها را در کمپ های داروسازی تضمین میکند. کلین روم به ما در جهت سلامت غذا ها و سلامت انسان ها نیز اطمینان می دهد.صاحبان کارخانه های تولید و بسته بندی مواد غذایی با استفاده از مانیتور کلین روم و فیلتر اتاق تمیز صنایع غذایی به مصرف کنندگان خود نسبت به سلامت غذا اطمینان خاطر می دهند.

  • مانیتورینگ کلین روم بیمارستان

مانیتورینگ کلین روم اولین بار در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفت. لُرد لیستر به این نتیجه رسید که اگر آلودگی ها کمتر باشد، درمان بیماری ها و عفونت ها بهتر انجام می شود. این گونه شد که پایه های طراحی و ایجاد کلین روم در بیمارستان ها و سپس مراکز مهم و حساس دیگر انجام شد.

از تجهیزات کلین روم در بیمارستان می توان  فیلتر هواساز هایژنیک، اگزاست فن، ساندویچ پانل، کفپوش آنتی باکتریال، پنجره کلین روم، درب کلین روم  و فیلتر کیسه ای را نام برد.

 

دلیل استفاده از مانیتور در اتاق تمیز

 

 

دلیل استفاده از مانیتور در اتاق تمیز

مانیتورینگ اتاق تمیز به منظور پایش مداوم شرایط محیطی انجام می شود. میزان آلودگی در اتاق تمیز یا کلین روم باید در کمترین حالت ممکن قرار داشته باشد تا کیفیت و متغیر سازی دارویی با نتیجه مطلوب انجام شود. لازم به ذکر است این کار براساس استاندارد های مورد نظر پیاده سازی بیشتر از۰.۵ میکرون مشاهده شود مانع از ورود آن به اتاق تمیز خواهیم شد.

انواع مانیتورینگ کلین روم

انواع مانیتورینگ کلین روم عبارت اند از: 

  • مانیتورینگ به صورت آنلاین

امروزه مانیتورینگ کلین روم به صورت آنلاین بوده  که توسط یک سری لوازم خاص  مانند فیلتر هواساز و با استفاده از کامپیوتر شرایط محیطی مورد بررسی قرار می گیرد. در نظر بگیرید که می توان گفت بهترین مانیتورینگ که در یک اتاق تمیز می توان به کار برد همین مانیتورینگ آنلاین است.

 

مانیتورینگ به صورت دوره ای

 

  • مانیتورینگ به صورت دوره ای

این نوع مانیتورینگ به گونه ای است که به صورت دوره ای انجام دهید. سوالی که آن جا پیش می آید این است که چگونه مانیتورینگ به صورت دوره ای صورت می گیرد؟ یعنی این ‌که این بستگی به شما دارد که چگونه مانیتورینگ برای اتاق تمیز شما انجام می شود.

گاهی به صورت هفتگی و گاهی به صورت ماهیانه خواهد بود. دراین نوع مانیتورینگ به صورت متوالی، هفته ای یا ماهیانه یک سری بررسی ها روی اتاق تمیز برای بررسی کردن شرایط محیطی به کار می رود‌.

کلام آخر

در آخر به این جمع بندی می رسیم که مانیتورینگ کلین روم یکی از مهم ترین ارکان برای کنترل کردن شرایط محیطی است. به شما توصیه می کنیم که برای کار مانیتورینگ، مانیتورینگ به صورت آنلاین را انجام دهید؛ زیرا دقیق تر می باشد. استفاده از فیلتر هوا ساز و فیلتر کیسه ای  نیز می تواند بهبود دهنده بوده  و کارایی زیادی برایتان ایجاد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا