معرفی تجهیزات اتاق تمیز

معرفی-تجهیزات-اتاق-تمیز

پیدا کردن تجهیزات اتاق تمیز کارآمد و قابل اعتماد می تواند یک چالش باشد. تجهیزات این اتاق باید الزامات سختگیرانه را برآورده کنند. علاوه بر این، آنها باید از نظر ظرفیت بالابری، ارگونومی و قابلیت استفاده، نیازهای تجاری خاص شما را رفع نمایند.

در ادامه به توضیح مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات اتاق تمیز خواهیم پرداخت.

معرفی کوتاه اتاق تمیز

اتاق تمیز، اتاقی است که دارای فیلتراسیون کنترل شده آلاینده ها و ذرات باشد. اتاق تمیز را می توان بر اساس غلظت ذرات هوا در هر متر مکعب طبقه بندی کرد.

آنها همچنین متغیرهایی مانند جریان هوا و دما را کنترل می کنند. حفظ استانداردهای یک اتاق تمیز می تواند دشوار باشد. چالش های حفظ استانداردهای آن شامل استریل نگه داشتن تجهیزات آن است.

اتاق های تمیز معمولا در تولید دارو، بیوتکنولوژی، علوم زیستی و سایر صنایعی که به آلودگی محیطی حساس هستند، استفاده می شوند.

چهار منبع کلی آلودگی در اتاق های تمیز وجود دارند که عبارتند از:

  • محیط
  • مردم
  • روند
  • ابزار

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

هر حرکت، راه رفتن یا بلند کردن اشیا، ذرات ایجاد می کند. دسترسی به اتاق های تمیز از طریق قفل های هوا انجام می شود. کارکنان در داخل اتاق تمیز، ملزم به پوشیدن لباس های محافظ هستند. قبل از ورود به اتاق تمیز، تمام تجهیزات، ظروف و مواد باید استریل شوند.

انواع تجهیزات اتاق تمیز که در اتاق تمیز به کار رفته است

هر وسیله ای که در محیط های حساس استفاده می شود، باید طوری طراحی شود که حداقل آلودگی را ایجاد کند. سطح تجهیزات اتاق تمیز باید به راحتی تمیز شده و حداقل تجمع ذرات را ممکن سازد.

تجهیزات استاندارد می توانند بهترین کارایی را بدون به خطر انداختن الزامات بهداشتی دقیق، ارائه دهند. تجهیزات مورد تایید اتاق تمیز به افزایش ایمنی در محل کار کمک می کنند.

با استفاده از تجهیزات اتاق تمیز تایید شده، کارکنان می توانند با خیال راحت در محل کار به فعالیت بپردازند.

درب و پنجره

در اتاق تمیز، مدیریت جریان هوا بسیار مهم می باشد. دلیل آن هم این است که کوچکترین نشت یا نقص می تواند مشکلات آلودگی ایجاد کند. حتی مقادیر بسیار کمی گرد و غبار و ذرات می توانند تاثیر قابل توجهی بر فرآیندهای تولید داشته باشند.

اتاق های تمیز، محیط های مهندسی شده با سطوح کنترل شده کثیفی، رطوبت و ذرات هستند. آنها معمولا در شرایطی استفاده می شوند که احتمال آلودگی وجود دارد.

این شرایط ممکن است شامل میزهای کار آزمایشگاهی، مناطق تولید دارو و سایت های ساخت میکروالکترونیک باشد. یک درب اتاق تمیز، نقش مهمی در حفظ هوای داخل اتاق و دور نگه داشتن آلاینده ها از آن دارد. در زیر انواع درهای اتاق تمیز را بیان کرده ایم.

درب های کشویی

این درب ها معمولا در اتاق های تمیز روباز استفاده می شوند. آنها در مقایسه با درب های لولایی دارای معایبی هستند.

درهای لولایی

درهای لولایی اتاق تمیز به طور دائم بسته هستند، بنابراین کمتر در معرض مشکلات گردش و کیفیت هوا قرار می گیرند.

 

آشنایی با درب اتاق تمیز یکی از تجهیزات اتاق تمیز

 

درب های خودکار

این درب، یک راه گران قیمت اما مطمئن برای اطمینان از عملکرد در سطوح بهینه است.

کف پوش

مواد طبقه بندی شده به عنوان کف پوش، شامل وینیل، کاشی و لمینت هستند. هنگام برنامه ریزی یک اتاق تمیز، ممکن است کف پوش مورد توجه قرار نگیرد. معمولا به اندازه سایر ویژگی های اتاق تمیز، به آن توجه نمی شود، زیرا آلودگی، جریانی رو به پایین دارد.

با این حال، نبود کف پوش مناسب می تواند آلودگی را در اتاق تمیز ایجاد کرده و متعاقبا فرآیند تولید را به خطر بیندازد.

باید در مرحله برنامه ریزی Cleanroom به کفپوش فکر کرده و از انتخاب نوع مناسب اطمینان حاصل کنید. ملاحظاتی که باعث انتخاب کفپوش استاندارد می شوند، عبارتند از:

  • انواع کفپوش های موجود
  • پروتکل تمیز کردن
  • نوع اتاق تمیز
  • الزامات GMP
  • سازگاری فرآیند

پس باکس

پس باکس یکی از انواع امکانات موجود بر روی دیوارهای جدا کننده اتاق تمیز است. عملکرد آن باعث ایجاد یک ناحیه بافر برای انتقال کالا بین داخل و خارج اتاق تمیز می شود. پس باکس می تواند از هرگونه اختلال در جریان و فشار هوا در اتاق تمیز جلوگیری کند.

این اختلال ها می توانند ناشی از باز شدن درب برای انتقال کالا باشند. به علاوه، پس باکس می تواند زمان ورود و خروج اپراتورها را کاهش دهد تا مانع ورود گرد و غبار از مناطق خارجی شود.

 

فیلتر هواساز از تجهیزات اتاق تمیز

 

فیلتر هواساز

اتاق های تمیز، محیط هایی با کنترل بالا هستند. در اتاق تمیز، کیفیت هوا برای اطمینان از رعایت استانداردهای دقیق پاکیزگی مورد نیاز برای تولید کالاهای دارویی، الکترونیکی و بهداشتی کنترل می شود. این استانداردهای سختگیرانه نیاز به نرخ بالای هوای تازه، فیلتر گسترده، کنترل دما و رطوبت دارند.

اتاق های تمیز بسته به سطوح حساسیت فرآیند تولید، با مشخصات کلاس های مختلف طراحی شده اند. هر چه کلاس فیلتر بالاتر باشد، کیفیت هوای اتاق پایین تر خواهد بود. سیستم فیلتراسیون اتاق تمیز، بخش جدایی ناپذیر از تجهیزات اتاق تمیز است. این سیستم تعداد ذرات معلق در هوا را کاهش داده و اتاق تمیز را پاکیزه نگه می دارد. انواع فیلتر هواساز عبارتند از:

دوش هوا

دوش هوا، پیش نیاز اتاق های تمیز هستند. دوش هوا در ورودی اتاق های تمیز و سایر محیط های کنترل شده برای کاهش آلودگی ذرات گنجانده شده اند. آنها از هوای پرفشار HEPA یا ULPA فیلتر شده استفاده می کنند.

این دوش ها به حذف گرد و غبار، پرزهای فیبری و سایر آلاینده ها از سطوح لباس پرسنل یا اشیا می پردازند. دوش هوا یکی از تجهیزات تصفیه لازم برای ورود کارکنان به اتاق تمیز یا کارگاه تمیز است.

دوش های هوا جریان هوای تمیز و فوق العاده قوی را در داخل به گردش در می آورند. به منظور کاهش آلودگی، دوش هوا به عنوان یک کنترل کننده دروازه، بین اتاق تمیز و سایر مناطق، استفاده می شود.

 

اتاق توزین از تجهیزات اتاق تمیز

 

اتاق توزین

اتاق توزین یا نمونه برداری، یک غرفه چرخش مجدد LAF با محافظت از محصول و پرسنل است. این شرایط با استفاده از چرخش هدفمند هوا تضمین می شود. یک جریان هوای تمیز به صورت عمودی به محل کار اتاق نمونه گیری جریان یافته و در قسمت پایین وکیوم می شود. مواد معلق در هوا به صورت کنترل شده جمع آوری خواهند شد.

از کجا تجهیزات اتاق تمیز را تهیه کنیم؟

تجهیزات اتاق تمیز آزمایشگاهی با کیفیت بالا، مواد مصرفی برای اتاق های تمیز هستند. این تجهیزات به ویژه برای حوزه های تولیدی و تحقیقاتی در علم و صنعت مناسب می باشند. مشاوران متخصص ما در اکیاس با کمال میل شما را در مورد انتخاب تجهیزات مناسب برای کاربردهای فردی راهنمایی خواهند کرد.

اتاق های تمیز باید به طور مرتب از نظر گرد و غبار و سایر ناخالصی ها بررسی شوند. این اتاق ها نیاز به اندازه گیری های کنترل شده و مداوم دارند. از این رو استفاده از تجهیزات با کیفیتی چون دوش هوا، هواساز هایژنیک و غیره الزامی است.

مجموعه اکیاس با رعایت تمامی پروتکل ها و استانداردهای جهانی، به طراحی و ساخت اتاق تمیز شما و ارائه تجهیزات آن می پردازد. این شرکت سابقه طولانی در عرضه محصولات اتاق تمیز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا