هواساز هایژنیک اکیاس

هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک دستگاهی است که برای فیلتراسیون هوا یا تامین گرمایش و سرمایش در محیط هایی نظیر اتاق عمل، اتاق تمیز، صنایع غذایی، صنعت داروسازی، صنایع شیمیایی و آزمایشگاه و… استفاده می شود. در واقع این وسیله یکی از تکمیل ترین و پرکاربردترین دستگاه تهویه مطبوع است که برای تامین هوای راحت و سالم کاربرد دارد.

این تجهیزات رطوبت و هوای سالم را به صورت همزمان تامین می کنند. هواسازهای هایژنیک در محیط های حساس مانند بیمارستان ها و مراکز دارویی و فضاهای صنعتی خاص پر اهمیت تلقی می شود. به طور کلی این هواساز از لحاظ ساختار با کولرهای صنعتی کاملا متفاوت می باشد.

کاربرد هواساز هایژنیک

با توجه به ویژگی هایی که این هواسازها دارند در جاهای زیادی از آن استفاده می شود که در ادامه به چند مورد از آن می پردازیم.

اتاق عمل

یکی از مهمترین مکان هایی که از سیستم تهویه مطبوع استفاده می کنند، اتاق عمل است. سیستم تهویه مطبوع بهداشتی باید چندین بار در ساعت هوای فیلتر شده در اتاق عمل را تغییر دهد. در اتاق عمل حداقل  هوای تمیز و تازه نباید از یک درصدی کاهش پیدا کند.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

اتاق تمیز

در اتاق تمیز میزان آلاینده ها باید به حداقل برسند. دستگاه های تهویه مطبوع مانند هواساز هایژنیک میزان انتشار آلودگی و آلاینده های محیطی را کاهش می دهد. این تجهیزات با فیلتر هوا ذرات مضر را حذف کرده و مواد شیمیایی و باکتری ها را فیلتر می کنند. 

صنایع غذایی

اتاق های تمیز در بخش های گوناگونی نظیر صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. در این صنایع مواد غذایی تولید شده در بالاترین استانداردهای بهداشتی قرار دارند. آشپزخانه های تجاری باید مرتب ضد عفونی شوند، بنابراین وجود سیستم‌ های تهویه مطبوع که ذرات و آلودگی های میکروسکوپی را فیلتر کرده و به حداقل می رسانند، مهم تلقی می شود‌.

صنعت داروسازی

حفظ جریان هوا و فیلتر ذرات معلق در صنعت داروسازی اهمیت بسیار زیادی دارد، به همین منظور در این صنایع بخشی به نام اتاق تمیز قرار دارد‌‌. در این اتاق دستگاه های تهویه مطبوع خاصی وجود دارند و  اتاق را در مطلوب ترین شرایط ممکن نگه می دارند.

صنایع شیمیایی

هواسازها و دستگاه های تهویه مطبوع در بسیاری از صنایع نظیر صنایع شیمیایی کاربرد گسترده ای دارند. وجود چنین تجهیزاتی برای کاهش آلودگی و از بین بردن ذرات موجود در هوا حیاتی است.

آزمایشگاه

سیستم تهویه مطبوع، هوای محیط آزمایشگاه را با دقت تمام فیلتر می کند و یک سیستم مجزا از سایر سیستم های تهویه مطبوع می باشد. این دستگاه راندمان کاری بالایی داشته و با فیلتر هوا از آلودگی هوای تازه جلوگیری کرده و سطح رطوبت و دما را حفظ می کند.

 

اجزای تشکیل دهنده هواساز هایژنیک

 

اجزای تشکیل دهنده هواساز هایژنیک

اجزایی که یک هواساز هایژنیک را تشکیل می دهد تجهیزات زیر می باشد. که هرکدام کارایی خاص خود را دارند.

فیلتر

در دنیای امروز، کیفیت هوا در داخل منزل بسیار مهم است. همگان می‌داند که هوا که تنفس می‌کنیم باید تمیز و سالم باشد. یکی از راه‌های بهبود کیفیت هوا در خانه استفاده از فیلترهای هواساز هایژنیک است. در ادامه به برخی از فیلترهای هواساز اشاره خواهیم کرد.

فیلتر هپا

فیلتر هپا یکی از انواع فیلترهای بسیار مؤثر و مهم در صنعت تصفیه هوا است. این نوع فیلتر، ذرات معلق در هوا را با عملکرد بسیار بالا و با کارآیی فوق‌العاده حذف می‌کند.

فیلتر اولپا

این نوع فیلتر هواساز استفاده محدودی دارد و همچنین ضخامت آن نیز بیشتر است.

فیلتر ایپا

این فیلتر قدرت جذب بالایی دارد اما در میان افراد زیاد شناخته شده نیست.

کویل ها

سیستم های تهویه مطبوع، تامین کننده حرارت و سرما هستند. کاربری این دستگاه با توجه به وضعیت جغرافیایی و کاربردی که دارند متغیر می باشد. تامین حرارت و سرما توسط اجزایی به نام کویل انجام می‌ گیرد که در مسیر جریان هوا قرار دارند.

سرمایشی

در شرایط آب و هوایی گوناگون برای حفظ رطوبت و دمای محیط وجود کویل های سرمایشی و گرمایشی بسیار مهم تلقی می شود. این کویل ها با سیال سرد کننده کار می کنند.

گرمایشی

کویل های گرمایشی برخلاف کویل های سرمایشی با سیال گرم مانند آب داغ کار می کنند. این قطعات با استفاده از لوله کشی با بویلر یا چیلر ارتباط دارند.

فن ها

یکی از مهمترین اجزا در هواساز هایژنیک، فن و هواکش است که وظیفه جابجایی جریان هوا را به عهده دارد. فن و هواکش در مدل های مختلف قرار دارند.

کانال های ورودی و خروجی

کانال های ورودی و خروجی موجود در این دستگاه از اجزای کاربردی هستند که برای ورود و خروج هوای تهویه شده کاربرد دارند.

ابزارهای تنظیم کننده رطوبت

ابزارهای تنظیم کننده رطوبت در مناطق جغرافیایی که گرمایش بالا منجر به خشکی هوا می شود کاربرد گسترده‌ای دارند. همانطور که از نام این ابزار پیداست میزان رطوبت محیط را در حد استاندارد تنظیم می‌کنند.

دمپر

این قطعه نوعی صفحه فلزی شکل است که جریان هوای عبوری را تنظیم می‌کند. نصب این قطعه در محیط سبب ارسال جریان هوای گرم یا سرد به نقاط مختلف می‌شود.

بدنه

بدنه دستگاه هواساز باید در برابر عوامل محیطی مقاومت کافی داشته باشد. بدنه این تجهیزات دارای دو بخش فریم یا استراکچر، شاسی است.

فریم یا استراکچر

فریم و بدنه دستگاه با استفاده از پروفیل های مستحکم ساخته می شود. ضخامت ورق‌های استفاده شده در طراحی هواساز با توجه به نوع فن و ظرفیت دستگاه متفاوت می باشد.

دستگاه عایق

وجود دستگاه عایق در هواساز برای جلوگیری از اتلاف انرژی کاربرد دارد. از عایق پلی یورتان یا پلی استایرن مابین دو جداره برای ایجاد لایه عایق استفاده می‌شود.

 

استانداردهای هواساز هایژنیک

 

استانداردهای هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک به دلیل کابرد خاصی که دارند باید از استاندارهای تایید شده توسط بهداشت پیروی کنند. این استانداردها شامل موارد زیر می باشد.

استاندار  EN 1886

تعیین کننده خصوصیات مکانیکی دستگاه هواساز است. به عنوان مثال میزان عایق حرارتی و حداکثر مقدار نشر مجاز هوا را تعیین می‌کند.

استاندارد  VDI  3803

تعیین کننده شرایط ساختاری و فنی دستگاه می‌باشد. برای مثال ویژگی‌ ها و مشخصات فیلتره‌ای موجود در دستگاه را تعیین می‌کند.

استاندارد VDI 6022

تعیین کننده شرایط هایژنیک بودن دستگاه می‌باشد. ویژگی‌هایی نظیر طراحی بدنه، طراحی درب‌ها و بخش‌های گوناگون دستگاه توسط این استاندارد تعیین می‌شود.

استاندارد EN 13053

این استاندارد تعیین کننده دبی هوا می باشد. پارامترهایی نظیر انرژی مصرفی و سرعت جریان هوا توسط این استاندارد تعیین می‌شود.

مزایا هواساز هایژنیک

 

دستگاه تهویه مطبوع هوای سالم و راحت را با تعیین میزان مناسب دما و رطوبت تأمین می‌کند. این دستگاه برای تامین هوای سالم در محیط‌های حساسی نظیر مراکز دارویی و بیمارستان‌ها کاربرد دارد. یکی از مزایای استفاده از این تجهیزات تامین همزمان سرمایش و گرمایش محیط می‌باشد.

در واقع این دستگاه تنها وسیله ای است که هوای گرم و سرد را تامین و توزیع می‌کند. هواساز با کولر گازی بهداشتی از لحاظ کیفیت هوای خروجی تفاوت دارد. این دستگاه توانایی توزیع حجم بالای هوا را داشته و هوای تقویت شده را در سراسر ساختمان توزیع می‌کند.

 

خرید هواساز هایژنیک از اکیاس

 

سفارش هواساز هایژنیک از اکیاس

هواساز هایژنیک توسط سایت اکیاس در مدل‌ها و قیمت‌های مختلف عرضه می‌شود. وجود تجهیزات اتاق تمیز در صنایع و بخش‌های حساس برای تهویه هوای پاک بسیار مهم است. این واحدها برای انتقاد آلاینده و از بین بردن میکروب‌ها و مواد آلرژی زا استفاده می‌شوند. در برخی صنایع و واحد‌های کشاورزی نیز از این واحدهای هواساز بهره می‌برند.

در واقع این تجهیزات ضدعفونی کننده هوا به شمار می روند‌ و در مکان‌های که باید استریل و تمیز شوند کاربرد دارند. برای خرید هواساز و اتاق توزین باید به مراکز معتبری مراجعه کنید تا بتوانید بهترین تجهیزات ضد عفونی کننده را با قیمت و کیفیت مناسب خریداری کنید.

قیمت هواساز با توجه به پارامترهایی نظیر کمیت دبی، مشخصات فنی و نوع دستگاه تعیین می شود. از آنجایی که با افزودن تجهیزات خاص به این دستگاه، قیمت افزایش پیدا می کند میتوان گفت دارای قیمت پایه نیستند. بنابراین نمیتوان قیمت دقیقی برای این هواساز در نظر گرفت. 

قیمت با توجه به مشخصات فنی تعیین می شود. برای تعیین قیمت دستگاه می توانید از سایت های معتبر استفاده کنید. در هنگام خرید مهم ترین فاکتور، کیفیت دستگاه است. بنابراین به هیچ عنوان کیفیت را قربانی قیمت نکنید. در سایت اکیاس می توانید قیمت، مشخصات و نحوه خرید هواساز را مشاهده کنید.

اسکرول به بالا