هود لامینار چیست؟

خرید تجهیزات آزمایشگاهی می تواند کار دشواری باشد. این دستگاه ها به علت وظیفه حساس نسبت به رفع آلودگی ها و همچنین پاکسازی هوا بسیار مهم هستند. یکی از تجهیزاتی که برای اتاق تمیز ضروری است، هود لامینار خواهد بود.

این هود ها یک فضا بسته هستند که با استفاده از فیلتر ها برای حذف تمام ذرات وارد شده به کابینت، محیطی عاری از آلودگی را ایجاد می کنند. لامینار، به شکل محفظه و نیمکت هایی هستند که برای هدایت دقیق هوای فیلتر شده طراحی شده اند.

برخی از این هود ها از اقلامی که روی سطحشان قرار می گیرند، در برابر آلودگی محافظت می کنند. انواع دیگر آن ها از قرار گرفتن پرسنل در معرض آلاینده ها در محل کار جلوگیری خواهند کرد.

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

این هود ها با استفاده از حرکت هوا به سمت داخل بر روی یکی از فیلتر های هوا به منظور ایجاد محیطی عاری از گرد و غبار کار می کند. از طریق یک سیستم فیلتراسیون هوا عبور داده می شود و سپس به عنوان جزئی از جریان هوا از سطح هود خارج می شود.

هوا ابتدا از طریق پیش فیلتر فشار داده می شود که اجازه می دهد هوای صاف به داخل کابینت جریان یابد. سپس دمنده یا فن جریان هوا را به سمت فیلتر های هپا هدایت می کند.

سپس این فیلتر ها باکتری ها و سایر ذرات را به دام می اندازد تا هوایی که از آن ها خارج می شود، هوای تمیزی باشد. سپس هوای خروجی از طریق سوراخ در قسمت انتهایی قسمت عقب کابینت فیلتر می شود.

در ادامه به شرح کامل انواع هود لامینار و اجزا آن پرداخته خواهد شد.

 

 

انواع هود لامینار

هود های لامینار در دو نوع مختلف ساخته و به کار گرفته می شوند. برای آشنایی بیشتر آن ها را شرح خواهیم داد:

  • هود لامینار عمودی

به عنوان رایج ترین نوع لامینار، باید گفت که جریان هوا در این هود، از بالا به پایین جریان دارد. دمنده ها و فیلتر ها در بالای دستگاه قرار می گیرد. از جلوی محفظه، هوا پس از برخورد به سطح کار به بیرون جریان می یابد.

هود های عمودی چند لایه هستند  و می توان محصولات استریل را با هم در آن ترکیب کرد.

 

بیشتر بخوانید: فیلتر هواساز

 

  • هود لامینار افقی

این نوع هود، نسبتا بزرگ و جادار است. فیلتر هپا در پشت این هود نصب خواهد شد. به طورکلی، جریان هوا از پشت به جلو بوده و اگر قاب دور شیشه باز نشده باشد، نمی تواند کار کند.

در این هود، جریان هوا توسط چند لایه افقی فیلتر خواهد شد و در ادامه هوای تمیز را از قسمت پشت هود برای کاربر هدایت خواهد کرد.  هود هایی که لایه های افقی دارند برای محافظت از روند کار شما بسیار مناسب هستند.

طراحی هود های افقی به گونه ای است که در دسترس شما باشند و همچنین از آزمایشات در اتاق، مراقبت کنند.

 

اجزای هود لامینار

 

 

اجزای هود لامینار

اجزای هود لامینار عبارت اند از:

فیلتر هپا از اجزای هود لامینار

مهم ترین قسمت هود لامینار، فیلتر هپا است که دقیقا در کنار محفظه قرار می گیرد. اگر دستگاه از نوع لامینار افقی باشد، فیلتر هپا در پشت دستگاه قرار خواهد گرفت. اگر از نوع عمودی باشد، در بالای محفظه نصب خواهد شد.

این فیلتر به عنوان فیلتر نهایی عمل می کند که هوا را تا حد امکان پاک نگه می دارد و آن را از ذرات و میکروب ها تا حدود 0.3 میکرون تمیز خواهد کرد.

پد فیلتری

پیش فیلتر یا پد فیلتر اولین خط دفاعی در برابر هوای ناخالص و آلوده در یک هود لامینار است. این پد مستقیما با فضای بیرون در تماس است.

پد فیلتری یک تکه بزرگ به شکل ورقه بوده که قابل شست و شو بوده و برای استفاده باید آن را چند بار تا کنید تا قابل استفاده باشد. برای به دام انداختن ذرات معلق در هوا، منافذ هیبریدی روی این فیلتر ها طراحی شده که می تواند این ذرات را تا حدود پنج میکرون جذب کند.

 

محصول منتخب: فیلتر کیسه ای

 

فن

جز اصلی که وظیفه جریان هوا را بر عهده دارد، فن یا دمنده هوا را از طریق پیش فیلتر مکیده و آن را از طریق فیلتر هپا فشار می دهد. بین این فیلتر ها قرار می گیرد و جریان هوا را کنترل می کند.

بسته به مدل هود ، فن ها می توانند در اشکال و اندازه مختلف و همچنین در قدرت های متفاوت نصب شوند. فن هایی که کیفیت بالایی داشته باشند، هنگام کار کردن صدای مناسبی ایجاد خواهند کرد.

عبارتند از:

کلاس-بندی-هود-لامینار

 

 

  • کلاس 1

این نوع کلاس از هود های لامینار تقریبا ساده تر از انواع دیگر هستند و طراحی مشابه هود های شیمیایی دارند. کاربرد معمول این نوع دستگاه در محیط های آزمایشگاه است.

باید توجه داشته باشید که نمی توانید از این کلاس برای محافظت نمونه ها در برابر آلوده شدن استفاده کنید.

  • کلاس 2

این کلاس می تواند بر خلاف کلاس یک، نمونه ها را برابر آلوده شدن محافظت کند. حتی کلاس دو قابلیت محافظت در برابر آلودگی های خطرناک را نیز خواهد داشت.

یکی از کاربرد های مهم این نوع کلاس هود، در آزمایش هی کشت سلولی خواهد بود.

  • کلاس 3

هود کلاس سه را می توان با توجه با داشتن خاصیت عایق گازی، برای محافظت از پرسنل استفاده کرد. همچنین کلاس سه می تواند برای پاتوژن ها تجهیزات محافظتی خوبی فراهم کند.

نحوه سفارش هود لامینار

هود های لامینار برای اتاق های تمیز و آزمایشگاه ها بسیار مفید هستند و می توانند نقش مهمی در مکش ذرات و آلودگی ها داشته باشند. با استفاده از این هود ها می توان در هنگام کار با مواد شیمیایی از گسترش آلودگی جلوگیری کرد.

همچنین پرسنل می توانند با تجهیز شدن آزمایشگاه با این دستگاه، در برابر آلودگی مواد عفونی در امان باشند.

در کل می توان گفت که هود لامینار، هوا و فضایی را در آزمایشگاه ایجاد می کند که عاری از هر گونه آلودگی بوده و در زمینه پزشکی و صنعتی می تواند نیاز های تحقیقاتی و آزمایشگاهی را برآورده کند.

برای تهیه این هود ها با هر کلاسی که نیاز دارید، می توانید با ما، یعنی اکیاس فیلتر تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا