نحوه کانال کشی اتاق تمیز

کانال کشی اتاق تمیز

کانال کشی اتاق تمیز باید به صورتی باشد که هیچ نوع آلودگی ای به محیط وارد نشود و محیط، عاری از میکروب باقی بماند. همان طور که می دانید، امروزه، استفاده از اتاق های تمیز در صنایع مختلف به شدت رواج پیدا کرده است.

اغلب از اتاق های تمیز در صنایع غذایی، بیمارستان ها، آزمایشگاه و… استفاده می کنند. علت استفاده از این اتاق ها از بین بردن آلودگی های محیط و ایجاد فضایی تمیز و پاکیزه است؛ به همین دلیل، فیلتر هوا و کانال کشی آن در این اتاق ها بسیار مهم و حائز اهمیت است.  

در ادامه به بررسی نحوه کانال کشی در اتاق های تمیز می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

منظور از کانال کشی اتاق تمیز چیست؟

در اتاق های تمیز برای انتقال هوا و ثابت نگه داشتن درجه تمیزی و دما به کانال کشی نیاز است. کانال های اتاق تمیز، دما را در یک حد به خصوص نگه می دارند و در صورت کم یا زیاد شدن دما، آن را به درجه حرارت قبل بازمی گردانند.

همچنین در صورتی که هوای آلوده وارد اتاق شود با استفاده از این کانال ها و فیلتر اتاق تمیز آلودگی ها از بین می روند.

 

 

کانال های اتاق تمیز از چه موادی ساخته شده اند؟
کانال های اتاق تمیز از چه موادی ساخته شده اند؟

 

کانال های اتاق تمیز از چه موادی ساخته شده اند؟

زمانی که قصد تهیه کانال برای اتاق تمیز را دارید، باید به مواد آن ها نیز توجه کنید. کانال کشی اتاق تمیز با استفاده از لوله‌ های خرطومی شکل به همراه عایق الاستومری انجام می گیرد.

دمای قابل تحمل توسط لوله های خرطومی از منفی 3 تا مثبت 110 درجه متغیر است. این لوله های خرطورمی به شکل سه لایه تولید شده اند که لایه داخلی آن، جنسی از فویل آلومینیوم دارد؛ لایه وسط از عایق فشرده شده الاستومری و لایه بیرونی جنسی از فویل آلومینیوم دارد.

انواع کانال های اتاق تمیز

انواع مختلفی از کانال اتاق تمیز در بازار موجود است که دو نوع اصلی آن را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد:

 • گرد

کانال های گرد اتاق تمیز، ظاهری شبیه به استوانه دارند و به راحتی قابل نصب هستند. شما می توانید این کانال ها را در هر فضایی قرار دهید و مکش خوبی نیز از آن انتظار داشته باشید. این کانال ها از جنس pvc و پلی یورتان و گالوانیز هستند.

 • چهارگوش

کانال های چهارگوش شبیه به مربع یا مستطیل های بزرگ در بازار موجود هستند. این کانال ها برای اتاق های تمیز مناسب نیستند. البته دقت داشته باشید این کانال ها فضای بیشتری را نیز اشغال می کنند.

 

فیلتر باکس و کانال کشی اتاق تمیز
فیلتر باکس و کانال کشی اتاق تمیز

 

فیلتر باکس و کانال کشی اتاق تمیز

فیلتر باکس یکی از بهترین محصولات برای نصب فیلتر است. مهم ترین وظیفه آن، جلوگیری از ورود آلودگی ها به اتاق تمیز می باشد. استفاده از فیلتر باکس ها در زمان کانال کشی باعث کاهش بسیار زیاد سر و صدا درون آن ها می شود.

همچنین شما با استفاده از فیلتر باکس می توانید اتاقی تمیز و عاری از آلودگی در اختیار داشته باشید. فیلتر هواساز و فیلتر باکس به عنوان تمیز کننده هوا نیز شناخته شده هستند.

فیلتر باکس از چه اجزایی تشکیل شده است؟

حال نوبت به آن رسیده که شما را با اجزای اصلی فیلتر باکس آشنا کنیم.  هر یک از اجزای تشکیل دهنده این فیلتر، نقشی اساسی در عملکرد آن دارند. در ادامه به معرفی اجزای این فیلتر باکس می پردازیم:

 • بدنه

این قسمت، مهم ترین بخش فیلتر باکس است که از یک باکس هوا با پوشش رنگ کوره ای استاتیک تولید شده است.

 • اکتروفن

این فن درون بدنه فیلتر باکس قرار می گیرد و مهم ترین وظیفه آن، فیلتر و تصفیه کردن هوای ورودی و خروجی به اتاق تمیز است.

 • کلاف بندی

این قسمت از پروفیل آلومینیوم اکسترود و ایج شده و کرنرهای دایکاستی تولید شده است و یکی از مهم ترین قسمت های فیلتر باکس محسوب می شود.

 • شاسی فیلتر باکس

این قسمت که بر اساس ظرفیت و حجم آن از ناودانی فابریک طراحی و تولید شده، بعد از فرزکاری و جوشکاری با رنگ به صورت کامل پوشش داده می شود.

 • اتاق فیلتر

اتاق مخصوص فیلتر دارای چندین سطح می باشد که سطح نخست آن جنسی از آلومینیوم، سطح دوم، کیسه ای با قابلیت تعویض و سطح سوم، استفاده از فیلتر هپا، هواساز هایژنیک و اولپا با ضریب جذب بالا است.

 • قسمت کنترل صدا

این بخش به میزان زیادی صدای تولید شده در اتاق تمیز و کانال ها را از بین می برد و آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. 

 

طراحی کانال کشی اتاق تمیز چه پارامترهایی دارد؟
طراحی کانال کشی اتاق تمیز چه پارامترهایی دارد؟

 

طراحی کانال کشی اتاق تمیز چه پارامترهایی دارد؟

برای طراحی اصولی اتاق تمیز و کانال کشی آن، شما موظف به رعایت یک سری پارامتر ها هستید. در صورتی که این پارامتر ها را در زمان کانال کشی رعایت نکنید، ممکن است اتاق تمیز شما دچار مشکل شود. در ادامه، این پارامتر ها را بررسی کرده ایم:

 • برخورداری از استاندارد در کانال کشی اتاق تمیز

در زمان کانال کشی اتاق تمیز، شما موظف به رعایت استاندارد های مربوط به آن هستید.

 • قابلیت جذب هر نوع غبار

کانال کشی شما باید به صورتی باشد که بتواند هر نوع گرد و غباری را از درون اتاق به داخل خود بکشد و به صورت کامل، اتاق را تصفیه کند.

 • دارای بالاترین درجه فشار

فشار کانال های اتاق تمیز شما باید به گونه ای باشند که بتوانید با بالاترین میزان فشار، هوای داخل اتاق تمیز را به طور کامل تصفیه کنید.

 • دقت به نور و رنگ در کانال کشی اتاق تمیز

نور و رنگ اتاق تمیز بسیار مهم است و شما باید نور و رنگ اتاق را به رنگ سفید در آورید تا از ورود هر نوع گرد و غباری آگاه شوید.

 

 

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم شما را با نحوه کانال کشی اتاق تمیز آشنا کنیم. شما برای کانال کشی کردن اتاق تمیز باید از فیلتر باکس استفاده کنید تا میزان صدا کاهش یابد و از ورود آلودگی جلوگیری شود.

همچنین رنگ اتاق تمیز نیز باید سفید باشد تا در صورت ورود هر نوع گرد و غبار از آن باخبر شوید. شما می توانید تجهیزات اتاق تمیز را از وب سایت اکیاس فیلتر تهیه کنید و آن را در سریع ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

منبع: اکیاس فیلتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا