کنترل آلاینده در اتاق تمیز به زبان ساده

کنترل آلاینده در اتاق تمیز

در بعضی از مکان ها مانند بیمارستان ها، باید بر پاکیزگی محیط توجه زیادی داشته باشند؛ زیرا اگر بهداشت رعایت نشود، آلودگی از طریق تجهیزات پزشکی، به بدن بیمار سرایت کرده و باعث عفونت می شود. بنابراین کنترل آلاینده در اتاق تمیز بیمارستان ها، بسیار مهم می باشد. در این مطلب قصد داریم به بررسی اتاق تمیز بپردازیم پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

برای سفارش انواع فیلتر اتاق تمیز با شماره های زیر تماس بگیرید

 

کنترل آلاینده در اتاق تمیز به زبان ساده

اتاق تمیز محلی است که در آن آلودگی به وسیله امکاناتی کم شده است. یعنی توسط فیلتر ها و لباس های استریل شده، آن جا را تمیز نگه می دارند. اتاق تمیز به وسیله فیلترهای هوا، ذرات معلق را کاهش داده و فضای تمیزی را به وجود می آورد.

در اتاق های تمیز باید از ورود گرد و خاک جلوگیری شود زیرا گرد و خاک در مکان های خاصی مثل تولید دارو، با نشستن بر روی داروها، آن ها را آلوده می کند.

علاوه بر پاک سازی هوا، باید کارکنانی که در اتاق تمیز رفت و آمد می کنند لباس های استریل شده بپوشند. آن ها باید قبل از ورود به اتاق تمیز، لباس خود را در رختکن عوض کنند. علاوه بر موارد فوق اتاق های تمیز باید درجه حرارت و رطوبت تنظیم شده ای نیز داشته باشند.

 

منظور از کنترل آلاینده در اتاق تمیز چیست؟

 

منظور از کنترل آلاینده در اتاق تمیز چیست؟

آلاینده ها شامل: آلودگی، گرد و غبار و ذرات معلق در هوا می شوند. اتاق های تمیز، براساس میزان آلایندگی، به طبقه هایی تقسیم شده و برای کارهای مختلف، براساس نیاز، از یکی از این اتاق های تمیز استفاده می کنند.

این اتاق ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال در هوافضا، صنعت الکترونیک، تولید آنتی بیوتیک، صنایع غذایی و … از اتاق های تمیز استفاده می کنند.

به چه روش هایی می‌توان آلاینده ها را در اتاق تمیز کنترل کرد؟

روش های موثری که میتوان این آلودگی ها را در اتاف تمیز کنترل کرد عبارت اند از:

  • فیلتر‌های هوا

فیلتر‌های هوا در اتاق تمیز دارای انواع گوناگونی هستند که هریک کاربردهای مخصوصی دارند. مثلا فیلتر هپا، به کاهش آلایندگی های اتاق تمیز کمک می کند.

ذراتی که در هوا معلق هستند به دو نوع تقسیم می شوند نوع اول آن هایی هستند که با چشم دیده می شوند و نوع دوم قابل دیدن نمی باشند. این فیلتر ها، 99.97% ذرات موجود با اندازه 0.3 میکرون یا بیش تر را  از اتاق تمیز خارج می کنند.

اگر در خرید فیلتر اتاق تمیز متناسب با کسب و کارتان، شک دارید، ما اینجا هستیم تا شما را در امر خرید یاری رسانیم.

 

کنترل حرکت هوا

 

  • کنترل حرکت هوا

در اتاق های تمیز، باید هوا را از بخش تمیزتر به سمت بخش آلوده تر هدایت کنید. یعنی هوا باید از اتاق تمیز، به سمت خارج از آن هدایت شود. برای اطمینان از درستی جهت حرکت هوا، می توانید از دود استفاده نمایید.

به این صورت که دودی ایجاد کنید، اگر دود از اتاق تمیز به سمت بیرون هدایت شد، یعنی جهت حرکت هوا درست است.

  • تغییر هوا در اتاق تمیز

فیلتر‌های هوا در اتاق تمیز، می توانند هوای اتاق را تا 80٪ تمیز نمایند. سیستم فیلتر هوای اتاق تمیز، باید هوا را با فشار و در جهت خاصی به بیرون اتاق تمیز هدایت کند.

علاوه بر نظارت بر میزان هوای وارد شده، میزان هوای خارج شده از اتاق تمیز نیز کنترل می شود. زیرا باید هوای خروجی با فشار زیادی خارج شود تا همراه آن، آلودگی و گازهای سمی نیز به بیرون هدایت شوند.

  • بررسی اختلاف فشار

فشار هوای اتاق تمیز، با بخش های دیگر متفاوت می باشد. بر اساس میزان آلودگی و تمیزی اتاق، فشار هوا مشخص می شود. اتاق هایی که مجاور هم قرار دارند و تمیز تر از سایر اتاق ها هستند، فشار هوای کم تری می خواهند. همچنین فشار هوا در اتاق های تمیز باید بیش تر از بیرون اتاق تمیز باشد.

 

 

جمع بندی

اتاق های تمیز، مکان هایی هستند که از نظر آلودگی، درجه حرارت و میزان رطوبت کنترل شده می باشند. علاوه بر آن، کارکنان اتاق های تمیز نیز باید قبل از ورود به اتاق، از لباس های استریل شده استفاده نمایند. به این ترتیب محصول از آلودگی حفظ می ماند و گازهای سمی از اتاق، خارج می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا